
We wtorek, 26 listopada zaprosiliśmy na Kryminalne gadanie z udziałem znanych twórców tego gatunku literackiego: Joanny Jodełki i Macieja Kaźmierczaka.
Była to dyskusja dwojga autorów o twórczości, ale nie tylko. Rozmawiali o książkach, języku polskim, gwarach w nich zawartych i literaturze w ogóle. Podczas rozmowy zahaczyli o wątek dotyczący ich inspiracji, mocnych i słabych stron tworzenia, wymieniając się poglądami i w ogóle starają się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: Jak żyć?
Do tej wymiany myśli przyłączyły się również miłośniczki kryminałów, które przybyły na to ciepłe, niemalże rodzinne spotkanie.
Przed południem z Maciejem Kaźmierczakiem spotkali się uczniowie Zespołu nr 1 w Nowym Tomyślu.
Joanna Jodełka jest pisarką związaną z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach” (TimeMachine), za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę” (W.A.B. 2011),„Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę” (Świat Książki). W 2017 r. napisała także przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” (Wydawnictwo Poznańskie). Nowa powieść pisarki, „2 miliony za Grunwald”, jest inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.
Drugi z bibliotecznych gości to Maciej Kaźmierczak – mieszkający w Łodzi autor kryminałów i thrillerów. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi pesymistyczny profil Lepiej nie będzie, jest także znany pod pseudonimem Poważny Postczłowiek.