
W środę, 11 marca o godz. 12.00, w sali wystawowej naszej biblioteki została otwarta wystawa fotografii i pamiątek po doktorze Kazimierzu Hołodze, przygotowana przez Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu z okazji obchodów Dnia Patrona. Usytuowanie wystawy w bibliotece było zaproszeniem do jej zwiedzania nie tylko przez społeczność szkolną, lecz również przez wszystkich mieszkańców miasta. Z pewnością przyczyni się ona do przywołania w świadomości i wspomnieniach postaci wybitnego nowotomyślanina.
W otwarciu wystawy uczestniczyli goście obchodów III już Dnia Patrona: przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu z przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Markowskim i burmistrzem Nowego Tomyśla Henrykiem Helwingiem, emerytowani i obecni pracownicy szkoły wraz z dyrekcją, a także goście honorowi, a wśród nich: dyrektor Radia Emaus ks. Maciej Kubiak, członek Rady Programowej radia Aleksandra Wyganowska i znana wszystkim piosenkarka Eleni.
Wśród wyeksponowanych pamiątek znalazły się przedmioty związane z wykonywanym zawodem: biurko, maszyna do pisania, marmurowy ekrytuar, przybory chirurgiczne, kitel lekarski, przybory chirurgiczne i urządzenie do ich sterylizacji. Bogate zbiory zawierają również pamiątki osobiste doktora np. ciepłe życzenia imieninowe, własnoręczne szkice do portretów żony i teściowej, bruliony z notatkami medycznymi, życiorys spisany własnoręcznie w 1952r. oraz wiele różnych dokumentów i fotografii. Cenną pamiątką jest krzyż zakonny siostry Kazimierza Hołogi – Haliny, który podarowała bratu przed śmiercią.
Z uwagi na wielość i różnorodność zbiorów ekspozycja warta jest obejrzenia, a można ją zwiedzać w godzinach otwarcia biblioteki do 27 marca.
„Kazimierz Hołoga, kierując się prawdziwą mądrością umysłu i serca oraz czerpiąc moc z wiary i łączności z Bogiem, w okresie bardzo trudnym nie dał się zwieść podmuchom propagandy i nie pozwolił się uczynić niewolnikiem narzuconej ideologii. Pozostał sobą, szlachetnym człowiekiem, kochającym swój kraj, miłującym prawdę i dobro, stawiającym na pierwszym miejscu wartości duchowe, kierującym się w swej pracy zawodowej prawdziwą chrześcijańską miłością bliźniego. Jego niezwykłe zdolności lekarskie oraz poświęcenie i ofiarność w niesieniu często bezinteresownej pomocy były znane i podziwiane w całej okolicy. Toteż zapisał się złotymi zgłoskami w pamięci jako wspaniały człowiek i autentyczny chrześcijanin.”
Zenon Kard.Grocholewski
Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej
Watykan, 17 sierpnia 2006 r.
“Napis na grobowcu „Przeszedł przez życie dobrze czyniąc” wskazuje na wyjątkowość osoby, w której przymioty ludzkie, walory osobowościowe przenikają się z mocą Bożej Łaski działającej wyraźnie przez gesty i słowa pana Doktora. Dobre czyny stanowią o dobroci człowieka, która nie rodzi się tylko z pobudek humanitarnych, ale przede wszystkim z Bożej miłości. Szczytem tej miłości jest Chrystus, który „do końca nas umiłował” (J 13, 1). Cieszę się, że Zespół Szkół noszący imię Doktora stał się środowiskiem, aktywnie promującym swego Patrona, który zawsze bardziej cenił „być” nad „mieć”, stawiał miłosierdzie przed sprawiedliwością oraz chronił osobę i życie ludzkie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, służąc i poświęcając się chrześcijańskim wartościom. Moja radość jest tym większa, że stał się On także inspiratorem życia i działalności Waszego Zespołu Szkół.”
Zenon Kard.Grocholewski
Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej
Watykan, 6 sierpnia 2008 r.