31 maja 2010r. w Nowym Tomyślu odbyły się uroczystości podsumowujące program KATYŃ…OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. Rozpoczęły się one upamiętnieniem w Parku Miejskim przy ulicy Tysiąclecia ofiar zbrodni katyńskiej odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do naszej biblioteki, gdzie zwiedzili wystawę zatytułowaną Miejsca pamięci, na którą złożyły się projekty, mającego stanąć wkrótce w pobliżu odsłoniętej tablicy, Pomnika Pamięci studentów i pracowników naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wystawa została przygotowana przez dra Piotra Szwieca, przy współpracy z naszą książnicą. Towarzyszył jej pokaz zdjęć delegacji z Nowego Tomyśla, która w dniach 9-13 kwietnia 2010 r. wyjechała reprezentować nowotomyślan w obchodach 70.lecia zbrodni katyńskiej w Rosji. W poniedziałkowych uroczystościach udział wzięli m.in: przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu, delegacje ze szkół, duchowni oraz rodziny ofiar katyńskich.
– Celem, trwającej od 2008r. ogólnopolskiej akcji KATYŃ…OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA jest uczczenie pamięci pomordowanych w Katyniu, Twerze oraz Charkowie, poprzez posadzenie 21 857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w miejscach kaźni. Do tej pory w ramach akcji posadzono już ponad 3 tys. dębów. Szczególnym walorem tego przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na konkretną osobę, na pojedynczego człowieka, który stracił swe życie w imię miłości Ojczyzny. W związku z tym akcja daje impuls do odszukania śladów życia i bogatej działalności lokalnego bohatera, związanego z danym miastem, gminą, czy też powiatem. – powiedziała w swym wystąpieniu koordynator gminny programu KATYŃ…OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego – Ewelina Szofer Pajchrowska. Wymiernym rezultatem tego programu jest stworzenie Społecznego Archiwum Wiedzy o Bohaterach, którzy zginęli w 1940 r. Gmina Nowy Tomyśl, chcąc uczcić pamięć pomordowanych synów swej ziemi przygotowała w Parku Miejskim – Miejsce Pamięci, poświęcone 22 bohaterom, którzy własną krwią zapłacili za wierność swej Ojczyźnie, a są to: kapitan Tadeusz Baranowski, porucznik Zenon Bartkowiak, aspirant Policji Państwowej Jakub Bojak, kapitan Stanisław Fabrowski, porucznik Franciszek Jandy, aspirant Policji Państwowej Józef Karpiński, aspirant Policji Państwowej Władysław Kempa, major Stefan Korcz, aspirant Policji Państwowej Józef Krzyżaniak, aspirant Policji Państwowej Piotr Kuczyński, aspirant Policji Państwowej Julian Łoniewski, aspirant Policji Państwowej Bronisław Paradowski, major Kazimierz Piasecki, aspirant Policji Państwowej Stanisław Pięta, aspirant Policji Państwowej Eugeniusz Poprawa, podpułkownik Franciszek Rost, aspirant Policji Państwowej Jan Rożek, aspirant Policji Państwowej Marian Rybarczyk, porucznik Kazimierz Simon, komisarz Policji Państwowej Józef Wróblewski, aspirant Policji Państwowej Franciszek Zieliński, aspirant Policji Państwowej Feliks Żmudziński.
Inicjatorem lokalnej akcji upamiętniającej pomordowanych z rąk NKWD byli nauczyciele i dyrekcja Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu. Do aktywnego udziału w tym projekcie zaproszono również następujące szkoły: Szkołę Podstawową nr 1 w Nowym Tomyślu, Szkołę Podstawową nr 2 w Nowym Tomyślu, Szkołę Podstawową w Borui Kościelnej, Szkołę Podstawową w Bukowcu, Szkołę Podstawową w Jastrzębsku Starym, Szkołę Podstawową w Sątopach, Szkołę Podstawową w Wytomyślu oraz Gimnazjum w Borui Kościelnej. W każdej z tych szkół odbyły się uroczystości związane z tegorocznymi obchodami rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Na spotkania te przybyły rodziny pomordowanych bohaterów. Swoje wystąpienia mieli także historycy: dr Zdzisław Kościański i dr Zenon Wartel. Głównym punktem każdego spotkania było posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej jednej z ofiar tego okrutnego mordu. Do programu zdecydował się również przyłączyć Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi w Nowym Tomyślu. W związku z tym, we wrześniu tego roku, w setną rocznicę urodzin porucznika Franciszka Jandy poświęcony zostanie kolejny Dąb Pamięci.
Program KATYŃ…OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA stworzył wspaniałą okazję do zaszczepienia młodszym pokoleniom pamięci o tragicznych losach II wojny światowej oraz poznanie tego okresu z perspektywy indywidualnego człowieka. Była to dla wszystkich prawdziwa lekcja historii oraz patriotyzmu. Ważnym walorem tej akcji była możliwość poznania losów lokalnych bohaterów, którzy do tej pory byli zapomniani i anonimowi.