We wtorek, 8 września o godz. 18.00 zapraszamy do naszej Galerii na Piętrze na otwarcie wystawy rzeźby Edwarda Kupca – jak feniks…
Wystawa będzie czynna do 29 września. Serdecznie zapraszamy.
EDWARD KUPIEC – z zawodu stolarz, od 40. lat w zawodzie. Zawsze podkreśla, że pierwsze stolarskie szlify zdobywał w nowotomyskim zakładzie Stefana Kromy, który nazywa “starą szkołą mistrza”. Od 1981 roku mieszka z rodziną w Nowym Tomyślu, gdzie obecnie pracuje w zakładzie stolarskim Tomasza Szuby ART – MEBEL. Majsterkował od dziecka, a z drewnem i innymi materiałami pracuje od wielu lat z racji zawodu i z racji pasji, która jest jednocześnie jego zawodem. Dzieli się nią z dziećmi – podopiecznymi nowotomyskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej, w której od 1998 roku prowadzi zajęcia artystyczne. Za pracę z młodzieżą otrzymał wyróżnienie australijskiej Fundacji „Polcul” im. Jerzego Bonieckiego, wspierającej kulturę polską, a za swoją działalność artystyczną i społeczną, odznaczenie Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl.
Przez ostatnie lata w swojej pracowni oddawał się rzeźbieniu aniołów i drewnianych form abstrakcyjnych – kilka ich wystaw znalazło swoje miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Przedostatnią serią rzeźb zaskoczył wszystkich. Prace, jakie złożyły się na ekspozycję „Drugie życie metalu” wykonał ze starych gwoździ, okuć, skobli, elementów metalowych, których funkcje użytkowe przeminęły. Z tych materiałów, pozyskiwanych w czasie remontów starych domów i kościołów, wykonał figurki nawiązujące do archetypicznych postaci kultury – m.in. Chrystusa, Wieży Babel, Don Kichota, Stańczyka itp. Prace składające się na jego kolejną wystawę zatytułowaną: “Czasoprzestrzeń”, nawiązujące tematyką do upływu czasu, miejsca człowieka w przestrzeni i odchodzących zawodów, wykonał także z metalu.
Ekspozycja: „jak Feniks…” to seria rzeźb wykonanych techniką mieszaną – metal i drewno. Przedstawiają one m.in. herosów, maski i baletnice. Prace wykonane są z drewna europejskiego i egzotycznego oraz metalu odzyskanego ze starych budynków maszyn, etc. Nowością jest seria “ostatni dzwonek” wykonana z metalu wydobytego z ziemi.