
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego realizuje Program Rozwoju Bibliotek, który ma ułatwić polskim bibliotekom publicznym dostęp do komputerów, Internetu i szkoleń. Program Rozwoju Bibliotek w Polsce jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Billa i Melindy Gates oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Nasza biblioteka, która jest uczestnikiem I rundy PRB, otrzymała dofinansowanie z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w Konkursie Grantowym „Aktywna Biblioteka” na projekt: Akademia nad Szarką – Studium Edukacji Regionalnej dla Gimnazjalistów.
Celem projektu jest kształtowanie w młodych ludziach poczucia regionalnej tożsamości, zachęcanie do odkrywania i przypominania historii, kultury i dziedzictwa poprzednich pokoleń, ochrona wspólnego dziedzictwa kulturalnego oraz odnajdywania nieznanych dokumentów życia społecznego oraz ich upowszechnianie. Ważnym celem jest sprawienie, aby gimnazjaliści uczestniczący w projekcie poczuli się naprawdę u siebie, aby bogatsi w wiedzę o historii, tradycji, dniu dzisiejszym Nowego Tomyśla i perspektywach rozwoju miasta, o walorach przyrodniczych, turystycznych i rekreacyjnych miasta i i jego okolicy, o niepospolitych mieszkańcach, jeszcze lepiej się tu zadomowili i zakorzenili. Studium Edukacji regionalnej stworzone z myślą o młodzieży gimnazjalnej, obejmuje: wykłady dotyczące tradycji i historii, dnia dzisiejszego i perspektyw rozwoju miasta i gminy, (cykl: Nowotomyskie a…b…c…), spotkania z niepospolitymi – także byłymi – mieszkańcami Nowego Tomyśla i okolic (cykl: Nowotomyślanie znani i mniej znani), warsztaty pomagające udokumentować zdobytą wiedzę na temat regionu (cykl: Portret mojego miasta) oraz wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe pozwalające poznać walory turystyczno-rekreacyjne miasta, gminy i powiatu (cykl:Cudze chwalicie, swego nie znacie).
Spotkania w Akademii pozwolą wyposażyć jej uczestników w niezbędną wiedzę o naszej Małej Ojczyźnie – od jej historii poczynając, na przyszłości kończąc. Pozwoli także wyzwolić w młodych ludziach postawę baczniejszego obserwowania otaczającej rzeczywistości, potrzebę stałego wzbogacania wiedzy o swoim mieście i regionie, czyli wolę utożsamiania się ze swoim środowiskiem. Oprócz sprzyjania kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej pozwoli także odkrywać i promować różnorodne talenty – literackie, plastyczne, dziennikarskie i inne młodzieży. Realizacja projektu przyniesie również korzyści dla społeczności lokalnej. Dzięki niemu wykorzystany zostanie intelektualny potencjał tkwiący w środowisku lokalnym poprzez zaangażowanie przedstawicieli lokalnego środowiska w realizację celów edukacyjno-wychowawczych Akademii.
Głównymi partnerami projektu są: Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu i Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne. Opiekunami młodzieży z ramienia szkoły są: Dorota Wiśniewska, Renata Andrzejczak i Andrzej Rucioch, a kierownikiem projektu jest Lucyna Kończal-Gnap – dyrektor MiPBP.
17 lutego wykład inauguracyjny dla 73. młodych gimnazjalistów, uczestników Akademii wygłosił burmistrz Nowego Tomyśla – Henryk Helwing. Jego tytuł brzmiał: WIKLI-Nowy Tomyśl. Dziedzictwo regionu naszą szansą. Na koniec gimnazjaliści otrzymali karty uczestnika i identyfikatory.