
W sobotę 7 września od samego południa wokół naszej biblioteki panowało radosne podniecenie. Bibliotekarze i Biblioentuzjaści z dużym rozmachem przygotowywali swoje stanowiska, które o godz.15.00 oblegali już pierwsi Przystankowicze. W tym roku obok bibliotekarzy w całą akcję zaangażowało się ponad 50 osób, a wśród nich m.in. artyści, nauczyciele, sportowcy i harcerze. Pogoda sprzyja bibliotecznym przedsięwzięciom, bo już trzeci raz z rzędu słońca było jak na zamówienie, a i pogody ducha również nie zabrakło. To niezwykłe ożywienie trwało aż do późnych godzin wieczornych. Tego dnia biblioteka i przestrzeń wokół niej położona otwarta była dla wszystkich chcących sprawdzić swą wiedzę i sprawności, a przy tym doskonale się zabawić. Z naszego i naszych przyjaciół – Biblioentuzjastów zaproszenia skorzystały całe rodziny, bo to przede wszystkim z myślą o nich – już po raz trzeci – zorganizowaliśmy ten biblioteczny festyn. Już po raz trzeci koordynatorką Przystanku: Biblioteka! była bibliotekarka Sylwia Kupiec, której w prowadzeniu imprezy towarzyszył tym razem Biblioentuzjasta – Rafał Putz. W konkursach wiedzy, umiejętności i sprawności fizycznej doskonale odnajdywały się także zespoły koleżeńskie. Konkurencje dotyczyły: sztuki, filmu, muzyki, historii, podróży, literatury, zdrowia i rodziny oraz sportu. Do rywalizacji na poszczególnych tematycznych przystankach zachęcały atrakcyjne nagrody m.in.tablet, aparat fotograficzny, smartfon, dysk zewnętrzny, kolacje w lokalach. Przystanek: Zdrowa Rodzina! (Rodzina jak z bajki!) zapraszał do kulinarnych zgadywanek, quizu wiedzy praktycznej, zadań zręcznościowych. Przystanek: Sztuka! (Galeria sztuki) zachęcał do zaprojektowania swojej rzeźby, wymyślenie własnego, nieprzeciętnego bohatera, tworzenia atrakcyjnych ozdób, wykonania barwnych sówek. Przystanek: Podróże! zaproponował w tym roku hasło – W Polskę idziemy, a w jego ramach m.in. filmowe podróże po Polsce, kalejdoskop miast, smaki Polski i stroje ludowe. Na Przystanku: Sport! (Zdrowo i sportowo)można było sprawdzić się w przejściu po ślimaku, biegu kelnera, skoku w workach czy rzucie hula-hop. Rozwiązując zagadki Przystanku: Muzyka! (Przyroda w muzyce można było dowiedzieć się co w trawie piszczy, rozpoznać inne głosy natury, połączyć nutki w głowie i „przypakować” muzycznie. Na Przystanku: Literatura! (Literaturopolis) uczestnicy rozpoznawali książki po okładce, łączyli w pary bohaterów książkowych i układali co najmniej 5 innych wyrazów ze słowa: literaturopolis. Przystanek: Film! (Ludzie filmu) zapraszał do odgadywania kultowych cytatów, dopasowania tytułów filmów, reżyserów i autorów książki, a także rozpoznaniu muzyki filmowej. Na Przystanku: Historia! (Rzut okiem w przeszłość) można było ułożyć puzzle, rozwiązać szyfry, zagrać w memo, rozpoznać elementy umundurowania harcerskiego, zlokalizowania nowotomyskich zaułków na starych fotografiach, a także poznać i wzbogać Nowotomyską Galerią Internetową.
Imprezie towarzyszyła – zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego – ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów pod hasłem Narodowe Czytanie. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie 220 lat. Na naszej przystankowej scenie utwory Fredry czytali: Henryk Helwing – burmistrz Nowego Tomyśla, Anna Wyrwa – Sadowska – redaktor naczelna tygodnika Dzień Nowotomysko-Grodziski , Andrzej Wałęsa – dyrektor Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu, Katarzyna Mrozik – Stefańska – nauczycielka w zespole szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Nowym Tomyślu, poetka, Bogusław Nawrot – radny Rady Miejskiej, sołtys Przyłęku. Zadaniem uczestników imprezy było udzielenie odpowiedzi na pytania związane z przeczytanymi utworami. Nagrody książkowe ufundowała dyrektor biblioteki – Lucyna Kończal-Gnap.
Wzorem ubiegłego roku nie zabrakło konkursu na najlepsza fotografię, a także plebiscytu na Książkę mojego dzieciństwa przeznaczonego dla czytelników biblioteki. Wśród dodatkowych atrakcji znalazły się również: pokaz zumby i salsy, przejazd powózką konną silnikową Katarzynka, wizyta Między Regałami, a także Cafe Przystanek, w którym królowały bibliotekarskie wypieki.
Wieczorną atrakcją tegorocznego Przystanku był koncert średzko-poznańskiego zespołu reggae – YELRAM, który już po raz drugi zawitał do naszej biblioteki, promując tym razem swoją płytę Reggae Power.
Przystanek: Biblioteka!wsparli:
Burmistrz Nowego Tomyśla, Firma ZBORAŁA , Starostwo Powiatowe Wydział Edukacji i Rozwoju,Urząd Miejski Wydział Rozwoju i Promocji , Hotel ATRIUM, Studio Reklamy 1,2,3 Grażyna Matuszak, Studio Fitness Sylwia Szeliga, ALKOM SERWIS Teleinformatyka Biurowa H. Wlekły, Foto GABI, Ryszard Pozdrowicz, Dyrektor MiPBP, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy, Restauracja SANDRA Bartosz Konieczny Danuta Konieczna, Hotel Restauracja KOPERNIK, KARAWANA ESKIMOSÓW , Comland Rafał Nowak, Redakcja Tygodnika Dzień Nowotomysko-Grodziski, Nowotomyski Dom Handlowy PAWELEC, TOP TOMYŚL, Maria Gostylla – Pachucka, Wulkan Serwis Piotr Nyćkowiak, Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne, KIEL Polska, Zakład stolarski „Szuba”, Franciszek Miller, Władysław Cisak , Europłyta Tadeusz Paszkowski, Drukarnia KAZIMIERZ, PHU MIK Piosik Sp. Jawna Iwona i Krzysztof Piosik, Powózki konne Ireneusz Weiss, Świetlica Socjoterapeutyczna.
Patronat medialny objęli:
Dzień Nowotomysko-Grodziski, Głos Wielkopolski, nowytomysl.naszemiasto.pl, nowinylokalne.pl, goniec. tv.
Niezmiernie cieszy nas fakt, w tym roku również nie zabrakło wśród uczestników imprezy -pasjonatów wiedzy, literatury, sztuki i sportu, nie zabrakło również tych, którzy lubią podczas zabawy ruszyć głową… i nie tylko głową. Przystankiem: Biblioteka – przy nieocenionym wsparciu zarówno grona Biblioentuzjastów, jak i wyjątkowo hojnych w tym roku sponsorów – zainaugurowaliśmy kolejny rok swej kulturalno-edukacyjnej działalności.