
W piątek, 29 sierpnia, w naszej bibliotece miało miejsce uroczyste podsumowanie III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O WIKLINOWY LAUR”.
Wzięło w nim udział 14 autorów z całego kraju, którzy nadesłali łącznie 27 utworów lirycznych.
Przed trzema laty na pomysł zorganizowania konkursu wpadł Zdzich Połącarz – zaprzyjaźniony z biblioteką artysta, organizator wielu plenerów malarskich. Organizacją konkursu zajęły się Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne i Komitet Organizacyjny Jarmarku Chmielo-Wikliniarskiego. Głównym jego celem jest popularyzowanie wiedzy o ziemi nowotomyskiej i stałych elementach jej pejzażu, rozwijanie wrażliwości estetycznej i uwrażliwienie na piękno otaczającej nas natury, rozbudzanie wrażliwości artystycznej a także umożliwienie publicznej prezentacji własnej twórczości. Utwory konkursowe winny zawierać w swej treści motywy roślin typowych dla ziemi nowotomyskiej, tj. chmielu i wikliny, a warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie tekstów nigdzie dotąd nie publikowanych i nie nagradzanych w innych konkursach.
Jury w składzie: Zdzisława Kaczmarek – przewodnicząca oraz Marian Ziomkowski i Renata Śmiertelna, postanowiło nie przyznawać nagrody głównej tj. WIKLINOWEGO LAURU.
W kategorii dorosłych przyznano dwie równorzędne II nagrody: Joannie Pucis (Godło: Nonsens) z Warszawy, wiersz ***najważniejsze w życiu – za poczucie humoru okraszone filozoficznym dystansem do świata i poetyckie wyczucie słowa oraz Edycie Wysockiej (Godło: Aga) z Miastka woj. pomorskie, wiersze „W siedlisku na uboczu” i „Może by raz jeszcze” – za głębię przeżycia i subtelność obrazowania. Jury przyznało również trzy równorzędne III nagrody: Małgorzacie Grelowskiej (Godło; Grem) z Jaworzna, wiersz „Ławeczka” – za dystans, poczucie humoru, sprawne pióro i sprawność wiersza; Dorocie Ryst (Godło: Aligator) z Warszawy, wiersz „Wiklinowe żniwa” – za realizm obserwacji i wrażliwość spojrzenia i Mirosławie Wawrzyniak z Grodziska Wlkp. (Godło: Rowerzystka), wiersze „Wiklinowe życie” i „Banalne porównanie” – za świadomość słowa i konsekwencję w jego użyciu. Jury przyznało też dwa wyróżnienia: Annie Wawrzyniak (Godło: Wiedźma) z Grodziska Wlkp. – za wiersze „Życzenie”, „O sobie” i „Cztery pory roku” oraz Małgorzacie Knop (Godło: Ninai) z Nowego Tomyśla – za zręczny pastisz pt. „Zaczarowana taksówka”. Ponadto jury postanowiło wyróżnić drukiem w prasie lokalnej – Tadeusza Charmuszko (Godło: Pasikonik) z Suwałk – za zestaw fraszek „W wiklinie”.
W kategorii młodzieży nagród i wyróżnień postanowiono nie przyznawać.
Oprócz nagród ufundowanych przez organizatorów, miłą niespodzianką były wiklinowe wyroby podarowane przez Stowarzyszenie Plecionkarzy i Wikliniarzy Polskich w Nowym Tomyślu oraz materiały promocyjne z Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego.