
W sobotę, 6 września nasza biblioteka, jak i cała Polska brała udział w akcji Narodowego Czytania.
Dwa lata temu akcję zainaugurowała wspólna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W zeszłym roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry, a tym razem prezydent Komorowski zaprosił do lektury Trylogii Henryka Sienkiewicza, obrazu Polski różnorodnej i wielokulturowej, wyrazu naszych narodowych tęsknot i marzeń, kroniki naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.
Trudno znaleźć pisarza, który potrafił w podobny sposób rozniecić w Polakach najszczersze emocje. Do dziś Kmicic, Wołodyjowski, Skrzetuski, Zagłoba są niemal archetypami polskiego bohatera narodowego, a ich przygody mogą odkrywać kolejne pokolenia.„Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.
W naszej bibliotece Trylogię także po naszymu, czyli w gwarze poznańskiej czytał Waldemar Wierzba – twórca wielu publikacji na temat gwary poznańskiej, m.in. Ale szport, tej!… żarty gwarą, Przykazania Poznaniaka, a także Słownik gwary poznańskiej. Z naszego na polski, z polskiego na nasze. Towarzyszył mu syn Piotr Wierzba – socjolog, pasjonat tradycji kawaleryjskich, autor komiksu o powstaniu wielkopolskim – Chwała zwycięzcom, właściciel firmy Sarmacja-organizacja imprez. Zaprezentowali pojedynek na czarne szable, strzelanie z pistoletów olstrowych oraz siedemnastowiecznych strzelb czarnoprochowych. Zaprosili też uczestników imprezy do zabaw i konkursów. Nasi czytelnicy i inne osoby biorące udział w wydarzeniu również aktywnie przyłączyli się do wspólnej lektury, za co otrzymali pamiątkowe nagrody, w postaci oczywiście książek.
W akcji towarzyszyła nam telewizja polska.