8 maja, W ramach DNIA SPOTKAŃ ZE SZTUKĄ w godzinach przedpołudniowych odbyły się warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez: Aleksandrę Antoniewicz-Kaszczyńską (Oddział dla Dzieci), Krystynę Kozłowską (Filia w Borui Kościelnej) i Magdę Wartel (Filia w Bukowcu). Dzieci wykorzystały bogatą wyobraźnię do stworzenia pięknych, niezwykle barwnych prac.
W godzinach wieczornych natomiast amatorzy sztuk pięknych uczestniczyli w otwarciu wystawy prac Franciszka Starowieyskiego – Szkice z teki autorskiej & Plakaty z kolekcji Jacka i Mikołaja Jaroszyków. Otwarcie poprzedzone było wykładem historyka sztuki Moniki Czerobskiej-Witek na temat wielkich twórców plakatów i ich dzieł.
Wystawę tego wybitnego artysty można zwiedzać do 6 czerwca 2008r.
Franciszek Starowieyski – jeden ze współtwórców słynnej „polskiej szkoły plakatu” z przełomu lat 50. i 60. Artysta uznawany za jednego z największych i najoryginalniejszych mistrzów „sztuki ulicy” na świecie, jest również znakomitym malarzem, rysownikiem, grafikiem i scenografem. Starowieyski zasłynął też jako tzw. „postać”: artysta o bardzo silnej i wyrazistej indywidualności, który siłą talentu, wyobraźni i możliwości wyrazowych, ale też autokreacji, wybił się do roli osobistości niezwykłej, ale i malowniczej, budzącej kontrowersje i emocje o wysokiej temperaturze, wytwarzającej wokół siebie silne pole przyciągania i odpychania tych, którzy znajdą się w strefie rażenia „starowieyszczyzną”. /Jacek Jaroszyk/