
W piątek, 21 października o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie z Zygfrydem Witkiewiczem – profesorem nauk chemicznych, zajmującym się analizą, zanieczyszczeń środowiska i bojowych środków trujących. Jest również współautorem książki zatytułowanej: Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?
Wydana przez wydawnictwo „Bogucki Wydawnictwo Naukowe” (Poznań, 2022) książka, zatytułowana „Czy Ziemia przetrwa inwazję człowieka?”, której autorami są Zygfryd Witkiewicz (WAT, Warszawa), Waldemar Wardencki (PG, Gdańsk) i Anna Świercz (UJK, Kielce), jest recenzowaną pracą popularno-naukową przeznaczoną dla szerokiego grona odbiorców, którym bliski jest los naszej planety.
Zagadnienia poruszane w książce mają charakter uniwersalny, dotyczą zagrożeń egzystencjalnych dla naszej planety. Zagrożenia te związane są z działalnością człowieka, a ich skutkiem są przede wszystkim groźne zmiany klimatu i utrata bioróżnorodności. Sytuację pogarsza ciągle wzrastająca liczba ludności, która wymaga coraz większych ilości energii, nie chce ograniczać produkcji dóbr konsumpcyjnych, a jednocześnie wprowadza do środowiska coraz więcej zanieczyszczeń, głównie chemicznych. Coraz większym problemem stają się zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i odpadami komunalno- przemysłowymi.
Autorzy książki pokazują jak w wyniku aktywności homo sapiens zachodziły zmiany w ekosystemach wywołane przez działalność przemysłowo-gospodarczą człowieka – gatunku inwazyjnego. W książce przedstawione są najnowsze teorie dotyczące przyczyn i następstw ocieplenia klimatu, konsekwencji niepohamowanego wzrostu liczby ludności, problemów z dostępem do wody i żywności, skali chorób o charakterze pandemii. Autorzy pokusili się także o przedstawienie propozycji odwrócenia niepokojących trendów zmierzających do jeszcze większej dewastacji zasobów środowiska. Przedstawili w sposób skłaniający do refleksji i dyskusji problemy dotyczące polityki państw oraz organizacji pozarządowych w zakresie zmian klimatu.
Choć publikacji o zbliżonej tematyce jest dużo, to mało jest takich, które są pisane w sposób przystępny, językiem czytelnym dla przeciętnego czytelnika. Niniejsza książka może też być wartościową pomocą dydaktyczną dla studentów różnych kierunków studiów, w tym ochrony środowiska, geografii, biologii, chemii. Książka, ze względu na interdyscyplinarność zagadnień może być pomocna przy omawianiu wielu zagadnień środowiskowych podczas zajęć konwersatoryjnych, laboratoryjnych a także na zajęciach z etyki i podstaw filozofii. Jej nadrzędnym celem jest popularyzacja w społeczeństwie wiedzy w sposób ogólnie zrozumiały ale mającej solidne podstawy naukowe.
Książka składa się z 22 rozdziałów, liczy 278 stron, jest bogato ilustrowana (114 ilustracji).