
Inauguracja Podwieczorków z książką
W poniedziałek, 12 października miała miejsce inauguracja „Podwieczorków z książką”, które w tym roku odbywać się będą w każdy poniedziałek o godz.16.00. Podczas pierwszego spotkania dzieci wysłuchały jesiennych wierszy Natalii Usenko, które stały się inspiracją do wykonania przez nich, z przyniesionych darów jesieni – kasztanowych ludzików. Spotkanie zakończyło się tradycyjną już partyjką gry w Super pamięć. Kolejne spotkanie, które odbyło się w poniedziałkowe popołudnie 19 października było dowodem na to, że biblioteka to dobre miejsce dla człowieka i, że tu wbrew pozorom, wcale nie można się nudzić. Najpierw dzieci wysłuchały średniowiecznych legend i opowieści m. in. O Królu Arturze i rycerzach okrągłego stołu a następnie opowiadały o swoich ulubionych książkach. Spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi, podczas których dzieci wykonały plakat swojej ulubionej książki. Miejmy nadzieję, że kolejne spotkania z cyklu podwieczorków będą inspiracją do rozwoju zainteresowań nie tylko czytelniczych, ale także innych dyscyplin.
Książki naszego dzieciństwa…
To niezwykła wystawa zatytułowana: „Ulubione książki grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Wytomyślu czytane chętnie w dzieciństwie i teraz”, którą można było oglądać od 8 do 31 października. Znalazło się na niej wiele ciekawych i interesujących książek, pochodzących w większości z prywatnych zbiorów nauczycieli, m.in.: Baśnie Andersena, Akademia Pana Kleksa, Dzieci z Bullerbyn czy Konik Garbusek. Ekspozycja wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających. Dla wielu z nich stała się powodem do częstszych wizyt w bibliotece, pokazała też, że oprócz lektur można wypożyczyć z biblioteki wiele innych bardzo ciekawych książek.
W krainie niejednego wiersza, czyli magiczna podróż do Wierszolandiii…
W poniedziałek 21 października czytelnicy wytomyskiej biblioteki trafili do niezwykłej krainy wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Gościem specjalnym tego spotkania była pani Danuta Sobieraj – sołtys wsi Wytomyśl. Wcielając się w rolę maszynisty zaprosiła dzieci w podróż niezwykłą lokomotywą do magicznej krainy Wierszolandii. Podróżując dzieci śpiewały piosenkę „Ze stacyjki siedmiu smutków rusza pociąg krasnoludków”. Docierając na pierwszą stację dzieci znalazły na niej niespodziankę – magiczny karton, w którym znajdowały się różne przedmioty pochodzące z wierszy Brzechwy i Tuwima. Podając prawidłową odpowiedź z jakiego wiersza pochodzi dany przedmiot, w nagrodę mogły wysłuchać odpowiedniego utworu. W rytmach piosenki dzieci ruszyły w dalszą podróż, gdzie na kolejnej stacji czekał zaczarowany plecak, a w nim zwierzęta z wiersza „ZOO” Jana Brzechwy. Przy piosence „Pędzi pospieszny pociąg” dzieci dotarły do ostatniej stacji, na której musiały wykonać ilustrację dowolnego wiersza wybranego autora. Spotkanie przyczyniło się do rozwijania wrażliwości i wyobraźni plastycznej dzieci, a przeczytane wiersze dostarczyły wiele wrażeń i emocji, rozbudziły także zainteresowanie twórczością Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.