Edyta Stępczak, reporterka i działaczka humanitarna, która spędziła kilka lat w Nepalu, w czwartkowy wieczór 14 lutego była gościem naszej biblioteki i w ramach cyklu spotkań „Barwy świata” opowiedziała o swojej książce i sytuacji kobiet w Nepalu, które próbują zmieniać zarówno nepalską mentalność, jak i opresyjny system.
Napisana przez nią książka Burka w Nepalu nazywa się sari to przejmująca opowieść o współczesnych nepalskich kobietach, które nie chcą już żyć w tradycyjnym, patriarchalnym społeczeństwie i – stawiając na szali swoje bezpieczeństwo, zdrowie, a często nawet życie – próbują zmieniać nepalską rzeczywistość. Rozdarte między tradycją, uwierającą jak sztywny gorset,
a aspiracjami i dążeniami, które rozbudza w nich nowoczesny świat, walczą o podstawowe prawa
człowieka. Edyta Stępczak współpracowała z różnymi stacjami telewizyjnymi przy produkcji filmów dokumentalnych. Jest autorką artykułów prasowych w języku polskim, hiszpańskim i angielskim oraz książek. W Nepalu współpracowała z kilkoma organizacjami pozarządowymi o zróżnicowanym profilu, jednocześnie zbierając materiał do książek. Od 2015 roku kieruje własnym projektem humanitarnym, Healing Haku, który powołała w celu niesienia kompleksowej pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu i odbudowy wioski Haku (www.healinghaku.org ). Pasjonuje ją literatura faktu, przedsiębiorczość społeczna oraz nowatorskie inicjatywy w obrębie trzeciego sektora. Bardzo ważne miejsce w obszarze jej zainteresowań zajmują prawa człowieka. W pierwszą podróż do Nepalu pojechała jako miłośniczka gór i wspinaczki, a wróciła jako aktywistka. Podziwia wizjonerów oraz ludzi przełamujących wszelkie bariery, w tym kulturowe i społeczne.