O inspirującej mocy baśni oraz o bogactwie emocji, jakie można w nich odnaleźć rozmawiała z licealistami z Zespołu Szkół nr 1 Marianna Oklejak – graficzka i ilustratorka, która odwiedziła Miejską i Powiatową Bibliotekę w Nowym Tomyślu, w ramach projektu „A właśnie, że baśnie!”.
Spotkanie z młodzieżą rozpoczęła od przeczytania fragmentu współczesnej wersji baśni „Kije samobije” z serii “Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej Wróbel, do której stworzyła oprawę graficzną. Opisane w niej emocje głównej bohaterki, która pod wpływem krytycznych opinii i uwag ludzi z jej najbliższego otoczenia traci pewność siebie i wiarę we własne możliwości okazały się bliskie uczniom. Uczestnicy spotkania otwarcie przyznali, że niekiedy miewają podobne wątpliwości, godzące w ich samoakceptację. Lektura stanowiła wstęp do rozważań na temat emocji – ich wyrażania, ale także odczytywania w sztuce, m.in. na przykładzie zaprezentowanych przez ilustratorkę prac Kazimierza Malewicza. Dyskusja na temat interpretacji dzieł sztuki okazała się początkiem warsztatowego wyzwania. Każdy uczeń, wykorzystując kolorowe kartki papieru zobrazował swoje własne emocje i samopoczucie. W efekcie powstały bardzo interesujące prace, które niebawem będzie można obejrzeć w bibliotecznej galerii.
Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.