
We wtorek, 31 marca sala wystawowa naszej biblioteki przyozdobiła się pięknymi akwarelami. Bohaterem wernisażu i zarazem autorem prac jest Zdzich Połącarz rodem z Oświęcimia, a związany z naszym miastem od kilku lat.
Wystawa, którą można zwiedzać do 21 kwietnia ma charakter zbiorowy i obejmuje zarówno nostalgiczne pejzaże, jak i architekturę miejską, dworsko-pałacową i sakralną. Na zaprezentowanych obrazach można podziwiać również skanseny w Moraczewie, Olsztynku, Ostrowie Lednickim, Lednogórze, klimat Kazimierza Dolnego, urokliwy rynek w Sandomierzu, zamek w Gołuchowie, pałac w Wąsowie, piękne zakątki Grodziska Wlkp., Bolesławca, Oświęcimia i Pragi.
Wernisażowi towarzyszyła poetycko-muzyczna oprawa. Wiersze związane z malarstwem zadedykowała artyście poetka ze Lwówka – Zdzisława Kaczmarek, a wkomponowana w nie muzyka wychodziła spod palców utalentowanego Michała Cielebąka ze Lwówka.
Otwarcia wystawy dokonała dyrektor naszej biblioteki Lucyna Kończal-Gnap, a biogram i dokonania artystyczne Zdzicha Połącarza przedstawiła naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego – Ewelina Szofer-Pajchrowska. W otwarciu wystawy udział wzięli przyjaciele i bliscy artysty, miłośnicy jego twórczości, przedstawiciele władz samorządowych gminy i powiatu z przewodniczącym Rady Powiatu – Zbigniewem Markowskim, burmistrzem Nowego Tomyśla – Henrykiem Helwingiem, burmistrzem Lwówka – Rafałem Mroczkiewiczem oraz wspomnianą już naczelnik Wydział Rozwoju i Promocji – Eweliną Szofer-Pajchrowską.
Zdzisław Franciszek Połącarz – malarz, grafik, rysownik, działacz społeczny. Jego zainteresowania rysunkiem i malarstwem rozpoczęły się w latach 60. ubiegłego wieku.Obecnie artysta wypowiada się w różnych technikach plastycznych: rysunku, pastelu, malarstwie olejnym i akwarelowym. Zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem tomików poetyckich. Zrealizował kilkanaście cykli rysunkowych oraz albumów graficznych. Jest od wielu lat głównym inicjatorem i organizatorem zarówno krajowych, jak i międzynarodowych plenerów malarsko–rzeźbiarskich oraz ich komisarzem. Jest także wieloletnim konsultantem grup artystów Europy Zachodniej i Wschodniej; działa na rzecz upowszechnienia kultury polskiej w Niemczech. Prace oświęcimskiego artysty eksponowane były na ponad 600 wystawach zbiorowych; jest autorem p148 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju, za granicą oraz w kolekcjach prywatnych. Za swoje zasługi w działalności na rzecz upowszechniania kultury oraz działalność charytatywną i społeczną artysta był wielokrotnie wyróżniany.