Zbieramy nieznane dotąd materiały związane z powstaniem wielkopolskim. Po ich digitalizacji wrócą do właścicieli.
Setna, okrągła rocznica powstania wielkopolskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Wielkopolski i Polski, jest znakomitą i najprawdopodobniej ostatnią okazją na wydobycie z szaf, szuflad i albumów rodzinnych Wielkopolan pamiątek dotyczących powstania, jego genezy, przebiegu, uczestników i następstw. W związku z tym, Miasto Poznań, Wydawnictwo Miejskie Posnania wespół z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ogłosiły wielką akcję społeczną gromadzenia do tej pory nieudostępnianych publicznie pamiątek powstańczych: zdjęć, negatywów, listów, druków ulotnych, legitymacji, szkiców, rysunków, planów, pocztówek, map, przedmiotów codziennego użytku czy elementów wyposażenia wojskowego.
Właściciele powstańczych pamiątek wcale nie muszą się ich pozbywać. Wystarczy, że do końca maja przyniosą je do jednego z punktów zbiórki w 12 miastach Wielkopolski. Tam wypełnią kartę przystąpienia do akcji oraz zgodzą się na wykonanie ich elektronicznej wersji i publiczną prezentację.
W Nowym Tomyślu zbiórka odbywa się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu (w Ośrodku Wiedzy o Regionie), w terminach od 23 do 27 kwietnia oraz od 21 do 25 maja, w godz. 12 – 17.
Można będzie również skorzystać z opinii fachowców. Konsultacje prowadzić będą: dr Bartosz Kruszyński, adiunkt, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Historycznego UAM (26 kwietnia) i Jarosław Łuczak, kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego (23 maja).
Skany pamiątek zostaną przekazane pod obrady jury, które posiadaczy najwartościowszych obiektów nagrodzi nagrodami pieniężnymi, przede wszystkim za to, że pieczołowicie je przechowali i ocalili od utraty.
W następnym etapie akcji wszystkie zakwalifikowane do konkursu pamiątki zostaną opisane i w formie wirtualnej kolekcji opublikowane na portalu cyryl.poznan.pl. Znajdą się również na stronie Nowotomyskiej Galerii Internetowej.
Ale to nie koniec – obiekty nagrodzone i wyróżnione zostaną pokazane na wystawie w Poznaniu (w grudniu 2018 roku), a w 2019 roku w pozostałych 11 miastach, które w akcji wzięły udział. Może się jednak zdarzyć i tak, że właściciel zdjęcia, dokumentu czy listu będzie chciał je przekazać do muzeum czy archiwum. Będzie miał taką możliwość, składając na miejscu odpowiednią deklarację. Warto w tej akcji wziąć udział, chociażby dlatego, aby w wirtualnym i rzeczywistym świecie opowiedzieć o pradziadku lub dziadku powstańcu. Jesteśmy im to winni.
Szczegółowych informacji o zbiórce w Poznaniu i wielkopolskich miastach (Obornikach, Chodzieży, Ostrowie Wielkopolskim, Nowym Tomyślu, Kępnie, Jarocinie, Lesznie, Zbąszyniu, Gnieźnie, Wągrowcu i Kościanie) udziela Biuro Poznań, tel. 61 646 33 44.
Koordynatorką akcji w Nowym Tomyślu jest pracownica Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu : Grażyna Matuszak, tel. 61 44 21 278 g.matuszak@bibliotekant.pl
Regulamin akcji: regulamin (PDF)
Karta zgłoszenia: karta_zgloszenia (PDF)
Terminarz zbiórki w wielkopolskich miastach: terminarz_zbiorki (PDF)
Więcej informacji na stronie http://bit.ly/2pdyfqq