
W marcu, na zaproszenie Oddziału dla Dzieci, naszą bibliotekę odwiedziła Agnieszka Frączek. Autorka licznych książek dla młodych czytelników spotkała się z uczniami nowotomyskiej Szkoły Podstawowej nr 2 w ramach cyklu Pisarz nas gości.
Agnieszka Frączek jest doktorem językoznawstwa, germanistką i leksykografem. Od kilkunastu lat wykłada na Uniwersytecie Warszawskim i z pasją bada 300-letnie słowniki polskie i niemieckie. Pisała m. in. o homonimach (Kanapka i innych wierszy kapka) i frazeologizmach (Siano w głowie), wydała także serię książek logopedycznych (Muł mądrala, Dranie w tranie i Kelner Kornel). W swoich tekstach oraz podczas bezpośrednich spotkań z dziećmi pisarka chętnie popularyzuje wiedzę na temat języka polskiego oraz pokazuje jak świetnie można się nim bawić. Związki frazeologiczne, homonimy, błędy językowe za jej sprawą nie stanowią przedmiotu uporczywych zmagań, ale źródło wesołej zabawy.
Podczas spotkania w naszej bibliotece uczniowie żywo reagowali na zabawne łamigłówki i wspólnie zastanawiali się m. in. w co można ubrać spodnie i czy można być nie w sosie będąc w sosie. Uważnie wysłuchali również wierszy autorki oraz fragmentów jej najnowszej książki zatytułowanej Rany Julek opowiadającej o dzieciństwie i młodości Juliana Tuwima, jego zabawnych perypetiach i licznych „bzikach”. Pisarka zwróciła szczególną uwagę na fakt, że w obrębie nieprzeciętnych zainteresowań Julka znalazł się właśnie język polski, którym do końca życia posługiwał się z wielką finezją, sprawiając przy tym radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tym samym zasłużył sobie na to, by rok 2013 ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.