Po raz XXXIII Poznański Oddział Związku Literatów Polskich obchodził Międzynarodowy Listopad Poetycki. Z tej okazji, 4 listopada nasza biblioteka gościła grono poetów. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: Teresa Januchta, Lech Lament oraz Vladan Stamenković. Tradycyjnie nasi goście spotkali się z uczniami nowotomyskich szkół, by w jesiennej atmosferze porozmawiać o poezji i podzielić się swoją twórczością.
Spotkanie Teresy Januchty z czwarto i piątoklasistami odbyło się w bibliotecznym Oddziale dla Dzieci. Autorka w swoim pisarskim dorobku ma cztery poetyckie książeczki adresowane do najmłodszych czytelników: Na trzepaku, Zwierzowiec, Cztery kroki od ogródka, W różowym domku Milenki oraz pisane prozą Opowieści starego zegara. Fragmenty ich treści poetka z finezją i zaangażowaniem prezentowała dzieciom podczas spotkania, bowiem jak twierdzi, nawet najlepszy tekst przedstawiony w nieatrakcyjny sposób, sam staje się nieatrakcyjny. Opowieści starego zegara, zabawny opis babcinej torebki, w której znajduje się wszystko z wyjątkiem porządku, wywołały szerokie uśmiechy na twarzach młodych słuchaczy. Twórczość poetki to jednak nie tylko wiersze skierowane do dzieci. Debiutowała w 1984 roku, we Wkładce Literackiej Głosu Nauczycielskiego wierszem zatytułowanym Krajobraz dzieciństwa. Od tego czasu, poza wspomnianymi już utworami dla najmłodszych, wydała tomiki wierszy: Przed światłem, Na rozstajach, Ścieżki dostępu, Powracające przestrzenie oraz powieść Cierpki smak rajskich jabłek. Wiersze, opowiadania i recenzje autorki ukazywały się na łamach prasy literackiej. Redaguje pismo Spojrzenie, a także jest redaktorem antologii poezji religijnej W płomieniach miłosierdzia. Poetka przez wiele lat pracowała jako nauczycielka, organizowała konkursy literackie i wieczory poezji, aktywnie działała zarówno na polu zawodowym, jak i społecznym. Od 1992 roku pełni funkcję przewodniczącej Koła Literackiego przy Klubie Nauczyciela w Poznaniu, a w 2003 r. stała się członkiem Związku Literatów Polskich. Za swoją działalność bywała niejednokrotnie wyróżniana. Podczas spotkania z tak poważnym gościem, ze strony młodych słuchaczy padło wiele poważnych pytań. Dzieci chciały się dowiedzieć, m.in. czy autorka występowała kiedyś w telewizji, czy w czasie PRL-u miała problemy z wydawaniem swojej twórczości oraz jak powstaje jej poezja. By poznać odpowiedź na ostatnie z pytań, wystarczy sięgnąć do jednego z wierszy zawartych w tomiku W różowym domku Milenki, w którym to poetka zdradza:
Wiersze mieszkają ogrodzie,
w starej dziupli wierzbowej
i plotą, plotą się co dzień
w mojej baśniowej głowie.
W tym samym czasie, w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica odbyło się spotkanie uczniów klas o profilu humanistycznym z Lechem Lamentem. Jest on członkiem Związku Literatów Polskich w Poznaniu, który debiutował w 1976 roku, jako 21-latek. Na swoim koncie ma liczne publikacje w miesięcznikach literackich oraz wydane zbiory wierszy: Lęk przestrzeni, Człowiek tragiczny albo kwiat uwikłany, Z wieży tybińskiej, Byłem uczniem Chrystusa, Strategia bezmiarów, Zapiski czarnoksiężnika, Sprzymierzeńcy księżyca, zbiór wierszy dla dzieci Jak pięknie jest na ziemi, Niebo pełne plag, Podróżna mapa obieżyświata, Królestwo modliszki. To właśnie wiersze z ostatniego, ze swoich zbiorów gość zaprezentował podczas spotkania z uczniami. Wśród czytanej na głos poezji, dominowała tematyka kobieca, oraz kwestie dotyczące damsko-męskich relacji. Dla nastolatków, tematy to niewątpliwie interesujące, czego potwierdzeniem był szereg pytań zadawanych poecie. Część z nich dotyczyła również jego pozaliterackiej aktywności, gdyż jako wszechstronny artysta, działa na polach wielu innych dziedzin sztuki. Z zakresu plastyki uprawia rysunek, malarstwo, grafikę, zajmuje się grafiką komputerową, tworzy płaskorzeźby. Oprócz wierszy, pisze również teksty piosenek, zaprasza do współpracy wokalistów, kompozytorów i zespoły muzyczne. Poeta chętnie opowiadał o sobie i swojej różnorodnej twórczości, za co na koniec spotkania podziękowano mu gromkimi oklaskami i zaproszeniem na kolejną poetycką lekcję.
Słuchacze Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych w Starym Tomyślu spotkali się z Vladanem Stamenkovićem – serbskim publicystą i poetą, mieszkającym w Polsce. Wydał on tomiki: Uliczne modlitwy, Dziedzictwo/Naslede, Sumienie pewnej wiosny/Savest jednog proleća. W Serbii, w ramach Biblioteki Groś ukazał się jego wybór ze współczesnej poezji polskiej: Sześciu poetów polskich. Jest członkiem Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Literatów Serbii, członkiem zespołu tłumaczy ZNAJ. Studentów ciekawiła nie tylko poezja, ale również odniesienia do trudnej historii Serbii. W czytanych wierszach najbardziej zainteresowały gry słowne, dwuznaczności językowe i porównywanie przekładów z serbskiego na polski. Młodzież zainteresowała również ciekawa biografia poety oraz to, jak postrzega Polskę. Ze spotkania zadowoleni byli nie tylko słuchacze, ale również sam poeta, któremu obcowanie ze starotomyską młodzieżą na długo pozostanie w pamięci. Zaplanowany czas nie wyczerpał jeszcze wielu tematów, dlatego też słuchacze zaprosili poetę na ponowne spotkanie za rok.