Nasza biblioteka od ubiegłego roku jest uczestnikiem I rundy Programu Rozwoju Bibliotek, prowadzonego przez powołaną do jego prowadzenia Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dysponującą funduszami amerykańskiego koncernu Microsoft Billa i Melindy Gatesów. Wraz z naszą książnicą – jako biblioteką wiodącą biorą w nim udział także biblioteki publiczne z Kuślina, Miedzichowa i Opalenicy – jako biblioteki partnerskie. Dzięki udziałowi w Programie do wszystkich biorących w nim udział bibliotek trafił już wysokiej klasy sprzęt informatyczny i teleinformatyczny, który pozwolił na komputeryzację wszystkich filii bibliotecznych na wsiach i zapewnił mieszkańcom wsi bezpłatny dostęp do Internetu (sfinansowany przez Fundację Orange w ramach, wspierającego Program Rozwoju Bibliotek , programu Akademia Orange dla Bibliotek).
Zainspirowane udziałem w programie bibliotekarki chcą uczynić naszą bibliotekę ośrodkiem lokalnej aktywności, miejscem przyciągającym – mieszkańców miasta, gminy i powiatu – ciekawymi inicjatywami, działając wspólnie z innymi – liderami, organizacjami, instytucjami – na rzecz integracji i rozwoju społeczności lokalnej. We wrześniu zaprosiły współpracujących z biblioteką partnerów, a także osoby deklarujące chęć współpracy na spotkanie inaugurujące Gminną Koalicję na Rzecz Rozwoju Bibliotek.
Nasza koalicja okazała się najliczniejszą w województwie wielkopolskim i została zaprezentowana przez p. dyrektor – Lucynę Kończal-Gnap podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok Programu Rozwoju Bibliotek w Wielkopolsce, która odbyła się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
W grudniu natomiast ponad 500 osób z całego kraju, w tym również reprezentantki nowotomyskiej książnicy, uczestniczyło w dwudniowym kongresie Biblioteka. Lubię to, który odbył się w warszawskiej Fabryce Trzciny. W programie kongresu znalazły się warsztaty poświęcone nowoczesnym technologiom w bibliotekach, aby bibliotekarze dowiedzieli się, jak budować strony internetowe bibliotek przyjazne i atrakcyjne dla użytkowników, jak digitalizować zbiory i w ten sposób promować zasoby bibliotek, lokalną kulturę i tradycję. Podczas kongresu bibliotekarze dowiedzieli się także, jak przyciągać do swoich placówek nowych użytkowników. W założenie Programu Rozwoju Bibliotek wpisane jest przeświadczenie, że biblioteki powinny stać się lokalnymi ośrodkami życia kulturalnego i integrować społeczność. To właśnie w lokalnych bibliotekach powinna toczyć się walka z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, a bibliotekarz powinien umieć pomóc zapoznać się z internetem, znaleźć strony z ogłoszeniami o pracę dla bezrobotnego, informację o stypendiach dla ucznia itp. Stąd też bibliotekarze biorą udział w szeregu szkoleń specjalistycznych, które są wybierane przez pracowników biblioteki zgodnie z potrzebami społeczności lokalnych. Podczas trzydniowych szkoleń omawiane są nowe lub rozszerzone usługi oferowane mieszkańcom przez bibliotekę, narzędzia, oprogramowanie i przykłady dobrych praktyk. m.in. z promocji kultury, miejsca dla młodych, wiedzy na wyciągnięcie ręki, multimediów i nowoczesnej komunikacji, miejsca bez barier – usług dla seniorów i osób niepełnosprawnych, przestrzeni dla mieszkańców z inicjatywą, e-administracji i informacji lokalnych.
Nowotomyska książnica ma ambicję stać się dla mieszkańców atrakcyjnym i przyjaznym miejscem wspólnego działania. Pierwszym sprawdzianem koalicyjnego działania będzie realizacja wspólnego projektu biblioteki, Gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego w Nowym Tomyślu i Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, jakim jest 2.edycja Studium Edukacji Regionalnej dla Gimnazjalistów, czyli Akademii nad Szarką. Na jego realizację biblioteka otrzymała grant przyznany przez Akademię Rozwoju Filantropii w ramach programu Aktywna Biblioteka.