Nigdy nie podawaj w internecie prawdziwego imienia i nazwiska oraz adresu, posługuj się internetową ksywką, bo nigdy nie masz pewności z kim naprawdę rozmawiasz– takie m. in. porady usłyszeli uczniowie szkół podstawowych z Nowego Tomyśla od nowotomyskich policjantów. Spotkania z dziećmi odbyły się w ramach cyklu Dzieci w sieci, bezpieczny internauta, którego inicjatorami był Oddział dla Dzieci Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu oraz Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu.
W dzisiejszych czasach internet jest sposobem pozyskiwania wiedzy, metodą komunikowania się, atrakcyjną formą spędzania czasu wolnego przez młodzież szkolną. Informacje pozyskane w ten sposób mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dzieci, jednak korzystanie z internetu w nieograniczony sposób, bez kontroli osób dorosłych niesie ze sobą pewne zagrożenia. Dlatego też, chcąc ustrzec najmłodszych przed tymi właśnie niebezpieczeństwami w nowotomyskiej bibliotece publicznej odbyło się szereg spotkań z cyklu Dzieci w sieci, bezpieczny internauta.
Inicjatorami przedsięwzięcia był Oddział Dziecięcy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu oraz Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. W ramach akcji st. sierż. Anna Urbaniak z Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii oraz mł. asp. Paweł Głódź Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Tomyślu przekazali blisko 270 uczniom klas IV, V i VI Szkół Podstawowych nr 1 i 2 z Nowego Tomyśla szereg wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu. Spotkania odbyły się 16 i 23 lutego.
W trakcie wykładów uczniowie dowiedzieli się, że nie należy podawać w internecie prawdziwego imienia i nazwiska oraz adresu czy innych poufnych danych. Korespondując należy posługiwać się nickiem, czy internetową ksywką, bo nigdy nie mamy pewności z kim naprawdę rozmawiamy, a nadmierne zaufanie wobec osób poznawanych w sieci, może mieć czasami tragiczne skutki.
Internet ma wiele zalet, musimy jednak pamiętać i mieć świadomość tego, że niesie też ze sobą wiele zagrożeń. To przede wszystkim dzieci wykazują się nadmierną ufnością wobec osób poznawanych w sieci. Chcąc uchronić dziecko przed zagrożeniami warto przestrzegać kilku zasad:
1. W miarę możliwości ustaw komputer w miejscu ogólnie dostępnym;
2. Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z Internetu;
3. Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach płynących z Internetu;
4. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu swoich prywatnych danych;
5. Bądź wyrozumiały;
6. Zapoznaj dziecko z kodeksem dobrego zachowania w Internecie;
7. Naucz dziecko krytycznego podejścia do informacji przeczytanych w sieci;
8. Rozmawiaj z dzieckiem o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanym w sieci.