15 marca 2012 r. wyruszyła pierwsza polska kobieca zimowa ekspedycja na Spitsbergen, a celem Agnieszki Siejki, Ewy Grewling i pochodzącej z Jastrzębska Starego Katarzyny Siekierzyńskiej było zdobycie najwyższego szczytu Spitsbergenu – Newtontoppen (1713 m npm). O swojej wędrówce po bezkresnych przestrzeniach Arktyki, przygotowaniach do niej i jej trudach pani Katarzyna i pani Ewa opowiedziały podczas spotkania w naszym Klubie Miłośników Podróży Przez kontynenty.
Na kolejne, 43. spotkanie klubowe, do nowotomyskiej biblioteki 19 czerwca przybyli nie tylko miłośnicy podróży, ale również spora grupa znajomych, a przede wszystkim licznie reprezentowana nowotomyska rodzina Katarzyny Siekierzyńskiej. Zanim pani Katarzyna rozpoczęła opowieść o niezwykłej wyprawie kobiet, podziękowała w sposób szczególny swojemu tacie – Mieczysławowi Sadowskiemu, za wsparcie nie tylko w organizacji wyprawy, ale przede wszystkim za nieustanne sprzyjanie rozwojowi jej pasji, nie tylko podróżniczych. Bo wśród pasji pani Kasi są zarówno biegi, wspinaczka wysokogórska, jak i podróże. W 2010 roku zdobyła szczyt Kilimanjaro, a w 2011 Gran Paradiso i Mont Blanc. Do swoich „zdobyczy” 2 kwietnia 2012 roku dopisała Newtontoppen, stając się jednocześnie jedną z trzech pierwszych Polek, które przemierzyły Spitsbergen zimą.
Pomysłodawczynią pierwszej polskiej kobiecej zimowej ekspedycji na Spitsbergen była Agnieszka Siejka, podróżniczka z Torunia. Jak opowiedziały nowotomyślanom dwie pozostałe uczestniczki wyprawy – najbardziej żmudne i trudne były przygotowania do wyprawy, zarówno od strony kondycyjnej, jak i organizacyjnej. Sprawność fizyczną podróżniczki ćwiczyły podczas wypraw w polskie góry – w Karkonosze i Tatry, choć warunki w naszych górach podczas zimy, były i tak nieporównywalne z bardzo trudnymi warunkami w Arktyce. Ważne było również przygotowanie żywności, którą zabierały ze sobą. Pani Kasia zaprezentowała uczestnikom spotkania menu wyprawy, w którego skład weszły, co ciekawe, posiłki, przygotowane przez mamy i tatę pań – na przykład gołąbki – które następnie zostały poddane liofilizacji w zakładzie przetwórczym.
Tak wyposażone, 15 marca 2012 roku ruszyły w drogę. Mimo iż swój bagaż poddały wnikliwej selekcji, największą trudnością było ciągnięcie obciążonych ekwipunkiem sań. Wzajemne wsparcie ważne było także w momentach załamań pogody, które sprawiały, że i tak już monotonny krajobraz zamieniał się w białą, nieprzeniknioną ścianę. Wtedy trzeba było czekać na możliwość pójścia dalej. W końcu, po 17 dniach wędrówki po bezkresnych przestrzeniach Arktyki stanęły na szczycie góry, gdzie zatknęły polską flagę.
Opowieść o tej niezwykłej wyprawie zachwyciła nie tylko nowotomyślan – dotarła również do Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego, co zaowocowało audiencją Agnieszki Siejki, Ewy Grewling i Katarzyny Siekierzyńskiej w Pałacu Prezydenckim, gdzie w obecności ich rodzin Głowa Państwa skierowała na ich ręce gratulacje.
Podobnie zachwyceni Paniami byli biblioteczni klubowicze, którzy obejrzawszy pokaz slajdów i wysłuchawszy opowieści o wyprawie, w drugiej, mniej oficjalnej części spotkania zasypali podróżniczki licznymi pytaniami i gratulacjami.