8 kwietnia , w dniu, w którym Nowemu Tomyślowi 227 lat temu król Stanisław August Poniatowski nadał prawa miejskie, nasza biblioteka zainaugurowała projekt edukacyjny Ośrodka Wiedzy o Regionie – Młode miasto – stare tradycje . Projekt, którego celem jest rozbudzenie zainteresowania przeszłością miasta i poczucia przynależności do zamieszkiwanego regionu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych rozpoczęły dwa wydarzenia – poranna gra miejska dla dzieci – Przez miasto z dziadkiem oraz wieczorne spotkanie w gronie osób nieobojętnych na sprawy Nowego Tomyśla – Razem – znaczy więcej Wymieniony w tytule porannego spotkania dla dzieci „dziadek” , to oczywiście Feliks Szołdrski, inicjator założenia naszego miasta, którego postać towarzyszyła dzieciom podczas współorganizowanej z Wydziałem Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego gry miejskiej. Postać założyciela, a także zabytki, wiklinowy charakter naszej Małej Ojczyzny oraz niedawno powstały z inicjatywy regionalisty – Przemysława Mierzejewskiego Szlak Turystyczno – Historyczny przedstawił, pracujący w Gminnym Ośrodku Informacji, podinspektor ds. informacji gminnych Ryszard Ratajczak .
Uczniowie klasy IV a ze Szkoły Podstawowej nr 2 po wysłuchaniu i obejrzeniu tej prezentacji wyruszyli „w miasto”, by rozwiązać quiz przygotowany przez p. Ryszarda oraz autorkę projektu – specjalistkę ds. edukacji regionalnej w bibliotece – Sylwię Kupiec . Dzieci podczas rozwiązywania zagadek miały okazję bliżej zapoznać się z miejscami pamięci i pomnikami zgromadzonymi na placach Niepodległości i Chopina i z historią kilku charakterystycznych obiektów miasta, zapisaną na tablicach, jakie złożyły się na szlak historyczny. Podczas przystanku w gościnnej restauracji Sandra otrzymały soki oraz kolejną – z trzech do zdobycia – pieczątkę na nowotomyskiej karcie pocztowej. Z Sandry szlakiem historycznym – odpowiadając na kolejne pytania quizowe wróciły do biblioteki, gdzie czekało ich ostatnie zadanie – przystrojenie drewnianej figurki Feliksa Szołdrskiego. Wykonawszy wszystkie zadania otrzymały upominki – smycze, długopisy i kredki z logiem miasta oraz – bardzo stosowne przy tej okazji – puszki orzeszków Feliks.
Wieczornemu spotkaniu, które zgromadziło w bibliotece osoby pracujące w nowotomyskich instytucjach, organizacjach i stowarzyszeniach, działające na rzecz lokalnej społeczności indywidualnie oraz zainteresowane przeszłością i rozwojem miasta towarzyszyło z kolei hasło Razem – znaczy więcej . Obecni „nieobojętni na sprawy miasta” – reprezentowali różne instytucje i środowiska – począwszy od przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Markowskiego, burmistrza Henryka Helwinga , przewodniczącego Rady Miejskiej i prezesa Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego Tomasza Wlekłego , radnych – Barbarę Jandy, Łukasza Frańskiego, Adama Frąckowiaka i Stanisława Rybarczyka , Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji UM – Ewelinę Szofer – Pajchrowską wraz z pracownikami, dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury – Genowefę Hreczyńską wraz z pracownikami przez dyrektor biblioteki Lucynę Kończal – Gnap i pracowników biblioteki, regionalistów, harcerzy, partnerów biblioteki , członków Stowarzyszenia Rychtyk Eka, aż do użytkowników Niezależnego Forum Nowego Tomyśla i niezrzeszonych miłośników regionu.
Gość wieczoru – Agnieszka Matan , założycielka firmy: LOKALOVE animatorka, menedżerka, miłośniczka tego, co lokalne, mając doświadczenie tworzenia pierwszego w Warszawie programu rozwoju sąsiedztw, podczas pracy w Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i klubie sąsiedzkim Tarczyńska 11, podzieliła się z nowotomyślanami swoją wiedzą na temat działań służących aktywizacji mieszkańców. W swojej prezentacji przypomniała też o korzyściach płynących z tworzenia partnerstw między działającymi osobami i podmiotami – zgodnie z myślą „razem – znaczy więcej”. Podkreśliła też, jak ważne jest zapraszanie do udziału w tworzeniu lokalnych wydarzeń osób, do których te działania są skierowane. Warszawskie przykłady akcji społecznych i animacyjnych – różniące się zapewne co do warunków , ale podobne jeśli chodzi o ludzkie potrzeby, sprowokowały zebranych do dyskusji na temat tego, co w Nowym Tomyślu zostało już zrobione, a co jeszcze można wypracować – na przykład wspólną platformę informacyjną o wydarzeniach w mieście prowadzoną w bibliotece. Po oficjalnym zakończeniu spotkania nadszedł czas na rozmowy kuluarowe, także z Agnieszką Matan, która – co warto w tym miejscu dodać – z wielkim uznaniem wyraziła się o działaniach podejmowanych w naszym mieście, podziwiając także fakt, iż osób nieobojętnych wobec jego spraw, jest tak wiele.
O kolejnych wydarzeniach, jakie złożą się na projekt: „Młode miasto – stare tradycje” realizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Nowym Tomyślu przy współpracy z Wydziałem Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego, Nowotomyskim Towarzystwem Kulturalnym, Kwartalnikiem „Przegląd Nowotomyski”, Tygodnikiem Nasz dzień Po Dniu, Zespołem Szkół nr 2 im. S. Staszica i Szkołą Podstawową nr 2 informować będziemy na bieżąco przez cały rok, bowiem jego podsumowanie przewidziano na 8 kwietnia 2014 roku.