8 kwietnia, w dniu, w którym Nowemu Tomyślowi król Stanisław August Poniatowski nadał prawa miejskie, nasza biblioteka zainaugurowała projekt edukacyjny Ośrodka Wiedzy o Regionie – Młode miasto – stare tradycje. Projekt, którego celem jest rozbudzenie zainteresowania przeszłością miasta i poczucia przynależności do zamieszkiwanego regionu wśród dzieci, młodzieży i dorosłych skierowany został w swoich trzech modułach właśnie do tych grup wiekowych. Realizowany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Nowym Tomyślu przy współpracy z Wydziałem Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego, Nowotomyskim Towarzystwem Kulturalnym, Kwartalnikiem „Przegląd Nowotomyski”, Tygodnikiem Nasz dzień Po Dniu, Zespołem Szkół nr 2 im. S. Staszica i Szkołą Podstawową nr 2 w Nowym Tomyślu, zakończy się 8 kwietnia przyszłego roku. Do tej pory, w jego ramach, odbyło się już kilka wydarzeń.
Na naszych stronach znalazła się już relacja z inauguracji projektu, która objęła dwa wydarzenia – poranną grę miejską dla dzieci – pod hasłem Przez miasto z dziadkiem oraz wieczorne spotkanie w gronie osób nieobojętnych na sprawy Nowego Tomyśla, któremu przyświecała myśl Razem – znaczy więcej. Zainaugurowany w kwietniu projekt znalazł swoją kontynuację w maju i czerwcu. 7 maja na łamach Tygodnika Nasz Dzień po Dniu ukazał się pierwszy z sześciu odcinków – pytań konkursowych 3. edycji konkursu Małe tajemnice naszego miasta, włączonego w program projektu Młode miasto – stare tradycje. Czytelnicy tygodnika na kuponach konkursowych znaleźli tym razem trzy zamieszczone w Nowotomyskiej Galerii Internetowej stare fotografie, a ich zadaniem było odnalezienie zdjęć pod adresem: galeria.forum-nowytomysl.pl i udzielenie odpowiedzi na dotyczące ich pytanie.
W konkursie prasowym wzięli udział dorośli mieszkańcy naszego miasta, zaś do młodzieży – uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. S. Staszica – skierowany został kolejny moduł projektu: Młode miasto – stare tradycje – dziadkowie w oczach wnuków. Zakładając, iż przeszłość najłatwiej poznać poznając przede wszystkim ludzi, którzy ją kształtowali, tworząc charakter miejsca, w którym dziś żyjemy, zaprosiłyśmy uczniów dwóch klas drugich – dziennikarskiej (LO) i technikum ekonomicznego (TE) na spotkania z bohaterami wywiadów publikowanych na łamach Przeglądu Nowotomyskiego, w dziale: Nowotomyślanie znani i mniej znani. Przed przerwą wakacyjną odbyły się dwa takie spotkania – 6 czerwca z historykiem, regionalistą, od 1983 roku związanym z naszym miastem – drem Zdzisławem Kościańskim, a 20 czerwca z Marią Fabian – córką Jana i Aliny Dziekańskich – Sybiraków i żołnierzy Armii Andersa, nowotomyślanką urodzoną na Oceanie Indyjskim. Młodzież, która wcześniej zapoznała się z tekstami wywiadów, miała szansę spotkać ich bohaterów osobiście, wysłuchać się w “żywą historię” oraz zadać dodatkowe pytania. Wywiady na żywo, które prowadziła autorka ich wersji pisanej – bibliotekarka Sylwia Kupiec dotykały podobnej, co teksty problematyki: z dr. Kościańskim rozmawiała o patriotyzmie, historycznych pasjach gościa – kawalerii i Powstaniu Wielkopolskim, o sposobach przyswajania wiedzy historycznej o p tym, jak wygląda praca nad książką historyczną – jakich wiele dr Kościański napisał, bądź zredagował. Nie zabrakło też pytań o patriotyczne wartości wyniesione z domu rodzinnego, niezwykłych ludzi, jakich dr Kościański spotkał na swojej życiowej drodze, a także o to, co znaczy powiedzenie: “Naród, który nie zna swojej przeszłości, jest narodem bez przyszłości”… Młodzież poznała też sposoby na odnajdywanie informacji na temat historii własnej rodziny i swoich przodków.
Temat spotkania z drugim gościem stanowczo wpisał się nie tylko w klimat przedwakacyjny, ale i ten panujący na zewnątrz. Upalny dzień idealnie nadawał się do tego, by Maria Fabian opowiedziała młodzieży o swoich pierwszych sześciu latach życia spędzonych w Afryce, a dokładniej w Kenii, przy której wybrzeżu urodziła się na Oceanie Indyjskim. Narodziny, jakie miały miejsce na włoskim statku Messyr, były początkiem niezwykłego dzieciństwa, które p. Maria wspomina do dziś, i które zaowocowało żywym zainteresowaniem Afryką. Opowieści tej uczniowie wysłuchali z niezwykłą uwagą, poznając przy okazji losy polskich uchodźców wojennych wywiezionych na tereny Afryki, żołnierzy Armii Andersa i jej kobiecego oddziału PESTKI, do którego należała mama p. Marii – Janina Dziekańska. Wybiegając w przeszłość trochę bliższą, bohaterka spotkania opowiedziała także o swojej pracy w nowotomyskiej bibliotece, która trwała 30 lat i zmianach technologicznych, jakie w tym czasie się w niej dokonały.
Po letniej przerwie spotkania dla młodzieży zostaną wznowione, gdyż kolejnym punktem projektu jest zadanie, polegające na przeprowadzeniu wywiadu z własnymi dziadkami, lub ciekawymi członkami rodziny, w formie pisanej i filmowej, który zostanie opublikowany na łamach Przeglądu Nowotomyskiego i w Internecie… Dalszych szczegółów jednak zdradzić nie możemy. We wrześniu kontynuowane zostaną także spotkania dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 pod hasłem Przez miasto z dziadkiem.