Nowotomyska Biblioteka, Lokalna Grupa Działania KOLD, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Feliksa Szołdrskiego- beneficjenci programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przyjęli zaproszenie do udziału w Programie Lokalne Partnerstwa PAFW. W związku z tym zobligowani byliśmy do stworzenia Grupy Inicjatywnej , w której nasza biblioteka pełnić będzie rolę lidera tejże grupy.
Organizacje i instytucje działające w gminach do 50 tysięcy mieszkańców, które stworzą partnerstwo na rzecz dobra wspólnego mogą wziąć udział w tutoringu, a następnie zdobyć grant do 80 tysięcy zł na partnerskie działania.
Lokalne Partnerstwa PAFW są programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, natomiast celem programu jest inicjowanie i rozwój współpracy pomiędzy organizacjami, instytucjami i osobami zaangażowanymi w różne programy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Trzon każdego partnerstwa stanowi Grupa Inicjatywna. Tworzą ją liderki i liderzy społeczni oraz organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki czy instytucje kultury. Na późniejszym etapie dołączają do nich inni aktorzy życia społecznego: samorządy lokalne, przedsiębiorstwa i lokalne media. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.
Szansa na BIBLI(O)GRÓD
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu w partnerstwie z Ośrodkiem Działaj Lokalnie KOLD i Szkołą Podstawową nr 3 im. F. Szołdrskiego w Nowym Tomyślu przygotowuje projekt Bibli(o)gród , który został zgłoszony do VIII edycji programu Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności .
Celem projektu jest wspólne działanie partnerów na rzecz dobra
wspólnego, zbudowanie długofalowego partnerstwa oraz zaktywizowanie społeczności lokalnej skupione na kooperacji przy zagospodarowaniu przestrzeni za Biblioteką i muszlą koncertową tak, by służyła czytelnikom i mieszkańcom – stała się zielonym miejscem wypoczynku, spędzenia czasu i
przestrzenią dla różnego rodzaju imprez i wydarzeń kulturalnych (nie tylko tych organizowanych lub współorganizowanych przez Bibliotekę).
Mini-grant na diagnozę
Grupa Inicjatywna we współpracy z ekspertem przeprowadziła diagnozę i konsultacje społeczne w dn. od 24.05 do 09.06. br. Głównym celem badania było poznanie opinii mieszkańców Nowego Tomyśla (i potencjalnych przyszłych gości przestrzeni Bibli(o)grodu o projekcie realizowanym przez MiP Bibliotekę w Nowym Tomyślu: na ile ich zdaniem w mieście brakuje obecnie przestrzeni o podobnym charakterze, na jakie ich potrzeby mogłaby odpowiadać i jakimi elementami oferty kulturalnej Biblioteki są szczególnie zainteresowani. Do badania włączeni zostali również inni interesariusze – przedstawiciele instytucji samorządowych i kulturalnych działających w mieście i jego okolicach, którzy mogą wykorzystać Bibli(o)gród jako nową lokalizację już organizowanych imprez lub miejsce stwarzające możliwości dla nowych inicjatyw.
W ramach badania w dniach 24.05-06.06 nowotomyślanie mogli wyrazić swoją opinie na temat projektu, poprzez wypełnienie ankiety, która została udostępniona na stronie internetowej MiP Biblioteki, jej profilu na portalu Facebook oraz profilach Gminy Nowy Tomyśl, Powiatu Nowy Tomyśl oraz Nowotomyskiego Ośrodka Kultury na portalu Facebook . We wspomnianym okresie wypełniły ją w sumie 144 osoby.
Ankieta papierowa o tożsamej treści do ankiety internetowej, dostępna była dla czytelników Biblioteki w dniach 24.05-06.06. W tym czasie wypełniły ją 94 osoby. Obie ankiety były opatrzone krótkim wstępem z opisem nowej przestrzeni i były anonimowe dla wszystkich respondentów.
Natomiast w dniach 30-31.05 bibliotekarki przeprowadziły sondę uliczną w przestrzeni miejskiej wokół Biblioteki oraz w Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu. Celem tego elementu było dodatkowe dotarcie do ważnych z punktu widzenia projektu grup tj. do mieszkańców, seniorów.
Do udziału w badaniu fokusowym ( wywiadzie grupowym) zaproszeni zostali przedstawiciele (a właściwie przedstawicielki) różnego rodzaju instytucji związanych z organizacją wydarzeń w Nowym Tomyślu i współpracujących z Biblioteką. W tym gronie znalazły się: Zespół Szkół nr 1, Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu, Urząd Miejski oraz Nowotomyski Ośrodek Kultury.
Przedstawiciele nowotomyskich instytucji biorących udział w badaniu widzą w nowej lokalizacji potencjał zarówno do realizacji własnych działań, jak i współpracy z Biblioteką przy organizacji wspólnych wydarzeń. Choć podkreślali, że to, które z dotychczas organizowanych przez te instytucje imprez znajdą w Bibli(o)grodzie nową lokalizację, zależy też w dużej mierze od finalnej aranżacji miejsca, to jednak już na tym etapie projekt okazał się inspiracją do konkretnych pomysłów.
Planów na wykorzystanie Bibli(o)grodu przez samą Bibliotekę jest już bardzo wiele. Nowe miejsce pozwoli na przeniesienie w plener części imprez odbywających się dotąd w samym budynku Biblioteki (np. Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie). Dzięki temu mają one szansę stać się bardziej inkluzywne i otwarte dla mieszkańców, zachęcając do spontanicznego udziału.
Z pewnością Bibli(o)gród zapewni więcej miejsca na formy warsztatowe. Równocześnie już teraz powstają plany nowych działań, których realizacja nie była dotąd możliwa (np. kiermasze wystawiennicze i książkowe, koncerty „garażowe”, młodzieżowe grupy warsztatowe itp.) – zapewniają koordynatorki z ramienia biblioteki: Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek.
W tekście wykorzystano fragmenty raportu końcowego oprac. JAN ELBANOWSKI
MANUFAKTURA BADAWCZA „BATYSKAF”, Warszawa, czerwiec 2022.
Raport końcowy z diagnozy społecznej w wersji online dostępny będzie na stronie naszej biblioteki.
Koordynatorką projektu jest Małgorzata Kaczmarek .
Bibliogród – raport – OST