XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom za nami! W tym roku czytaliśmy dla klimatu, skupiając się na zagadnieniach związanych z ochroną przyrody, w czym wsparli nas przyjaciele biblioteki. W dniach 30.05 – 3.06, wraz z pierwszoklasistami nowotomyskich szkół podstawowych poruszyliśmy tematy: zagrożonych gatunków zwierząt, segregacji śmieci i recyklingu, dbałości o czystość w naszych lasach oraz ekologicznego budownictwa.
Pierwszego dnia akcji, wiosenna pogoda pozwoliła nam spędzić miłe chwile w Nowotomyskim Ogrodzie Zoologicznym. Dyrektor Parku Miejskiego Ilona Jakubowska przeczytała dzieciom „Historię o małpim czarodzieju” autorstwa Justyny Bednarek, ze zbioru opowiadań pt. „Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli”. Jej treść dała początek rozmowie na temat zagrożonych gatunków zwierząt i tego, w jaki sposób człowiek przyczynia się do wymierania poszczególnych populacji. Wszyscy uczestnicy spotkania odbyli również wspólny, przyjemny spacer po nowotomyskim ZOO, w pierwszej kolejności odwiedzając chronione rysie i lemury. Zwiedzanie umilały ciekawostki na temat poszczególnych zwierząt.
Kolejne zagadnienie związane z ochroną klimatu, jakie zechcieliśmy przybliżyć naszym młodym czytelnikom to recykling. Wspólnie z Nowotomyskim Ośrodkiem Kultury zaprosiliśmy dzieci do wysłuchania „Opowieści o butelce” Justyny Bednarek, którą przeczytała dyrektor NOKu Beata Baran oraz książeczki z popularnej serii autorstwa Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia, co z tymi śmieciami?” przeczytanej przez dyrektor naszej biblioteki Elżbietę Podlaszewską – Cybal. Okazało się, że idea domowego recyklingu, segregacji śmieci, dawania zużytym rzeczom nowego życia nie tylko jest bliska młodym uczestnikom spotkania, ale także może być świetną zabawą, o czym przekonali się, dzięki instruktorce NOK Annie Bąbelek, która przeprowadziła recyklingowe warsztaty.
O tym, że nie należy poddawać się w walce o czysty las, naszych najmłodszych czytelników przekonali bohaterowie spektaklu lalkowego pt. „Leśna awanturka”. 2 czerwca, występ aktorów Pracowni Za Piecem zgromadził w naszej bibliotece spore grono widzów. Dzieci z zaangażowaniem śledziły zmagania leśnych zwierzątek z wszechobecnymi śmieciami i wraz z panem leśniczym opracowały zestaw ważnych zasad obowiązujących każdego spacerowicza.
Ostatni dzień naszego czytelniczego święta poświęcony został tematowi ekologicznego budownictwa. Architektka Agnieszka Kowalska przeprowadziła w Strefie Koloru bardzo kreatywne warsztaty, inspirowane znaną opowieścią „O trzech małych świnkach”. Treść przeczytanej bajki dała początek rozmowom na temat ekologicznych materiałów budowlanych, a po obejrzeniu zdjęć imponujących budynków, obrazujących ich wykorzystanie w praktyce, dzieci same przystąpiły do twórczej pracy. Podzielone na grupy, wspólnie budowały domki z patyków, słomy i cegły. Efekty tych architektonicznych zmagań okazały się nie mniej imponujące!