W piątkowy wieczór, 21 maja, zaprosiliśmy do naszego Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty na kolejne podróżnicze spotkanie online. Tym razem gościem była Anna Grebieniow, amatorka podróży konnych i nurkowania, zafascynowana dziką przyrodą i poznawaniem nowych kultur. Pokazała nowotomyślanom Kirgistan i zaprosiła do udziału w Światowych Igrzyskach Koczowników 2018.
Od 2 do 9 września 2018 roku w Kirgistanie – z udziałem około 3000 sportowców z 77 krajów – już po raz trzeci odbyły się pod patronatem UNESCO Światowe Igrzyska Koczowników (III World Nomad Games 2018), których celem jest dążenie do „odrodzenia i zachowania kultury nomadycznej, rozwoju „ethnosportu” i kultury tradycyjnej jako dziedzictwa ludzkiej cywilizacji”. W ich trakcie rozegrano 37 konkurencji w dyscyplinach mocno związanych z charakterem dawnego życia koczowniczego, m. in. wymagających szybkości i precyzji jazdy na koniu, siły mięśni, celności oraz przygotowanie zwierząt do polowań i obrony stad przed wilkami. Rozegrano zapasy na koniach, wzbudzającą szczególne emocje drużynową grę polegającą na wrzucaniu martwego kozła do betonowych „bramek”, zawody z udziałem ptaków drapieżnych takich jak sokoły i orły, wyścigi psów wykorzystywanych do polowań – chartów, tazów, saluki oraz tajganów (chartów kirgiskich), rasy traktowanej jako dziedzictwo kulturowe Kirgistanu.
Łucznicy i łuczniczki z całego świata, często ubrani w piękne, tradycyjne stroje, celowali do tarcz – zarówno z pozycji stojącej, jak i z grzbietów galopujących koni. Zawodnicy zmagali się również w stawianiu jurt na czas. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również sporty siłowe i sporty walki. Dominowały różnego typu zapasy.
Sportowcy Kirgistanu, kraju gospodarza Igrzysk, zdobyli łącznie 103 medale. Na drugim miejscu znalazł się Kazachstan i zaraz za nim Rosja. Reprezentacja Polski biorąca udział w Igrzyskach liczyła 13 osób, startujących w czterech konkurencjach.