Przez najbliższe dwa tygodnie w holu naszej biblioteki można zapoznać się z ciekawym projektem inżynierskim nowotomyślanki Dagny Dembieckiej!
Dyplomowy projekt plantacji chmielu i browaru rzemieślniczego jest efektem półrocznej pracy nad zagadnieniem odkrywania tożsamości miejsca i celebrowania, a także rozwijania miejscowych tradycji. Autorka rozwinęła swoją wiedzę o regionalnej architekturze, tradycji uprawy chmielu, a także wzięła pod uwagę zagadnienie popularnej w tym regionie sztuki plecionkarskiej. Projekt jest ściśle powiązany z regionem, choć zastane charakterystyczne elementy regionalne stały się jedynie punktem wyjścia do zbudowania programu funkcjonalnego założenia.
Praca rozwija zagadnienie uprawy chmielu o kolejne elementy, takie jak towarzyszący plantacji browar rzemieślniczy, czy wieża widokowa służąca także za wieżę suszarnianą. Głównym założeniem przy kształtowaniu formy budynków oraz otoczenia jest jak największe nawiązanie do kontekstu miejsca. Budynki, w swoich prostych bryłach, nawiązują do tradycyjnej architektury regionu.
W projekcie został zaproponowany sposób wykorzystania wikliny jako materiału budowlanego. Wieża, pełniąca na przestrzeni roku funkcję widokowej i suszarnianej, otrzymała elewację w postaci wiklinowej „skóry” – mocowanej do konstrukcji.
Serdecznie zapraszamy!