W przestrzeni…sceny
Projekt W przestrzeni…sceny realizowany jest przez naszą bibliotekę w ramach obchodów Roku Teatru Polskiego od kwietnia do grudnia 2015 r.
Projekt ma na celu zaprezentowanie różnych barw i odcieni teatru, poczynając od tradycyjnego, poprzez teatr opowieści, tańca, teatr uliczny, aż po spektakle telewizyjne. Poprzez te spotkania chcemy podkreślić ważność tej wymownej, najbardziej społecznej formy sztuki.
Inauguracja projektu
W środowy wieczór 15 kwietnia zaprosiliśmy na inaugurację projektu W przestrzeni…sceny. Na bibliotecznej scenie wystąpiła Grupa Teatralna BAJ działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Dopiewie. Grupa zaprezentowała dwa spektakle komediowe w reżyserii Piotra Witonia: Mąż umarł, ale już mu lepiej i Stefcia w pogoni za miłością.
Występ dostarczył wiele radości i śmiechu na sali. Wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Okazało się, że warto rozwijać swoje zdolności i pasje – w tym wypadku aktorskie – i tym samym dostarczać pozytywnych emocji widzom.
Teatr Uliczny Z głową w Chmurach. Na wszystkich, którzy 5 września przybyli na tegoroczny, V Przystanek Biblioteka, czekał – wśród wielu innych atrakcji – pokaz Teatru Ulicznego z Poznania, który pojawił się u nas jako 4 gość spotkań, w ramach projektu W przestrzeni…sceny i prócz zaprezentowania imponujących umiejętności akrobatycznych i cyrkowych, przeprowadził też dla uczestników bibliotecznego festynu warsztaty z żonglerki, chodzenia po linie i na szczudłach.
Dance, dance, dance….
W czwartkowy wieczór, 21 maja zaprosiliśmy na trzecią odsłonę projektu. Tym razem na naszej bibliotecznej scenie zaprezentował się duet Teatru Tańca Test z Warszawy: Marta Opilska i Tomasz Łukawski. Wystąpili w spektaklu Dance, dance, dance…, w choreografii Izabeli Borkowskiej i reżyserii Darka Sikorskiego. Występ, który zrobił wielkie wrażenie na publiczności to melanż baletu i jazzu, wzbogacony niezwykłą ekspresją młodych tancerzy.
Po spektaklu uczestnicy spotkania zapoznali się z pasjonującą, amatorską działalnością Teatru Test, poznali również osobiste pobudki, które skłoniły panią Martę i pana Tomka do oddania się sztuce tańca. Mówiąc o swej miłości do tańca zaznaczyli również, że aby uzyskać efekt końcowy należy bezustannie zmagać się z własnym ciałem, kontuzjami, twórczą niemocą i stereotypowym myśleniem o tańczeniu.
Spotkanie zakończyło optymistyczne stwierdzenie, że taniec jest sztuką otwartą, nie ma w nim ograniczeń i tak naprawdę tańczyć mogą wszyscy.
Brancz Juliusza Machulskiego.
W piątek, 24 kwietnia zaprosiliśmy na spotkanie naszego DKF-u 16. Będzie to spotkanie nietypowe, ponieważ zamiast filmu zaproponowaliśmy spektakl telewizyjny Brancz Juliusza Machulskiego.
Juliusz Machulski w spektaklu według scenariusza własnego autorstwa celnie sportretował współczesną polską „patchworkową” rodzinę. Pokazuje niedające się pogodzić różnice, a także pozorne sprzeczności, które znikają przy odrobinie dobrej woli każdej ze stron. Brancz to również znakomity materiał na kreacje aktorskie różnych generacji aktorów. Szczególne pole do popisu dają role obu matek, co Stanisława Celińska i Anna Seniuk znakomicie wykorzystują.
Obsada: Stanisława Celińska (Kazia), Anna Seniuk (Alicja), Gabriela Muskała (Marta), Andrzej Zieliński (Szymon), Cezary Pazura (Knecht), Alicja Juszkiewicz (Nela), Dawid Ogrodnik (Olaf), Olga Bołądź (Kelnerka).