Gdzie się podział Władysław Wareńczyk? Czy Jagiełło potrafił czytać? Kto miał sześć palców u lewej stopy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padły podczas spotkań autorskich z Grażyną Bąkiewicz, zorganizowanych 26 kwietnia przez Strefę Koloru, w ramach literackiego cyklu pt. „A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH”.
Uczniowie z I Akademickiej Szkoły Podstawowej w Nowym Tomyślu oraz Szkoły Podstawowej w Wytomyślu spotkali się z pisarką i otrzymali sporą dawkę historycznych ciekawostek. Autorka licznych i nagradzanych książek dla młodych czytelników, m.in. serii „Ale historia…” oraz opowiadań z cyklu „Zdarzyło się w Polsce” przyjechała do nowotomyskich czytelników z Łodzi, gdzie mieszka i w której przez wiele lat pracowała jako nauczycielka historii. Spotkanie rozpoczęła od próby przekonania uczestników, że jest to przedmiot niesamowicie ciekawy, a dzieje naszego kraju obfitują w szereg niesłychanie interesujących wydarzeń. Nawet jeśli na początku stwierdzenie to nie wszystkich przekonało, każda kolejna opowieść autorki o historycznych bohaterach, i ciekawych sytuacjach, jakie miały miejsce za panowania dynastii Jagiellonów wzbudziła zainteresowanie każdego ucznia bez wyjątku. 9-godzinna koronacja Jadwigi Andegaweńskiej, ciężar jej korony i młody wiek, tajemnicza śmierć Władysława Wareńczyka, czy też fakt, że Władysław Jagiełło kiepsko czytał rozpaliły wyobraźnię uczestników spotkania. Równie interesująco pisarka opowiadała o książkach, jakie napisała z myślą o młodych czytelnikach oraz odpowiadała na zadawane jej pytania. Na zakończenie spotkania zaproponowała uczestnikom zabawę w wymyślanie historii na temat losu jaki spotkał kronikarza Galla Anonima, po tym jak opuścił Polskę. Pomysłów było sporo, podobnie jak śmiechu, pytań i pamiątkowych autografów. Dzięki autorce dzieci zdobyły nieco historycznej wiedzy, poznały książki historyczne pełne dowcipu i ciekawostek oraz przekonały się, że nauka historii może dostarczyć sporo radości.
Projekt „A to historia! Czyli sto POCIECH z KRÓLÓW POLSKICH” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury