We wtorek, 26 marca, poeci skupieni wokół Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich oraz nowotomyscy miłośnicy słowa pisanego wzięli udział w wieczorze zatytułowanym: Moja pieśń o…
Gościem była Teresa Tomsia – poetka i eseistka, autorka tekstów pieśni i piosenek, animatorka kultury.
Z uwagi na obchody Roku Moniuszkowskiego mówiła o związkach poezji z muzyką, zaprosiła do wspólnego wsłuchania się w pieśni Moniuszki oraz w te współcześniejsze, zaprezentowała również książki swojego autorstwa i tomiki poezji. Poeci biorący udział w spotkaniu podzielili się swoimi najnowszymi wierszami, a poetka życzliwie je komentowała, doszukując się w nich znamion pieśni.
Miłą niespodzianką wieczoru była obecność Józefa Kowalonka, członka Kapeli Zaa Winkla, który zaśpiewał piosenkę „O powstańcu spod Lubonia” do słów bohaterki wieczoru. Natomiast w nawiązaniu do Światowego Dnia Poezji, który obchodziliśmy 21 marca, dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap obdarowała wszystkich uczestników spotkania cukierkami z poetyckimi cytatami.
Teresa Tomsia ukończyła polonistykę i studium reżyserii, pisała wiersze, scenariusze kabaretowe i teksty piosenek, angażując do współdziałania młodzież uzdolnioną literacko i teatralnie w Świdwinie na Pomorzu. W Poznaniu założyła i prowadziła Klub Piosenki Literackiej “Szary Orfeusz”. Debiutowała tomikiem poetyckim Czarne wino (Wydawnictwo Poznańskie, 1981). Jej twórczość publikowały m.in. czasopisma: paryska “Kultura”, “Exempla”, “W drodze”, “Nasza Rodzina”, “Zeszyty Literackie”, “Topos”, “Tygiel Kultury”, “Przegląd Powszechny” i “Gazeta Malarzy i Poetów”. W 1997 r. przebywała w Domu Pisarza w Stuttgarcie na stypendium landu Badenii-Wirtembergii. Na język francuski jej poezję przełożyli: Krzysztof Jeżewski i Claude-Henry du Bord, na język niemiecki: Dorothea Müller-Ott i Christine Koschel. Obecnie Współpracuje z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury Wielkopolski. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.