Czy Maria Skłodowska – Curie może być współczesnym idolem? Drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Tomyślu jednogłośnie stwierdzili, że jak najbardziej! 25 października, podczas spotkania w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej poznali najważniejsze fakty z życia patronki swojej szkoły, a następnie udali się w gościnne progi Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika w Nowym Tomyślu, by zobaczyć jak wygląda i funkcjonuje nowoczesna pracownia chemiczna.
Dzięki uważnemu wysłuchaniu książki pt. „Idol Maria Curie – Skłodowska” autorstwa Justyny Styszyńskiej, uczniowie dowiedzieli się na czym polegała praca zasłużonej Polki, poznali proste zagadnienia z fizyki i chemii, poćwiczyli swoją spostrzegawczość oraz poznali podstawowe naczynia laboratoryjne. Zaraz po skończonej lekturze mogli je wszystkie zobaczyć na żywo i przekonać się, w jak ciekawy sposób są wykorzystywane. Wszystko dzięki wyjątkowej lekcji, jaką specjalnie dla drugoklasistów przygotowały uczennice nowotomyskiego „Kopernika” pod kierunkiem pani Marii Potrawiak – nauczycielki i wielkiej pasjonatki chemii. W nowoczesnej, szkolnej pracowni dzieci mogły zaobserwować różnorodne reakcje chemiczne zachodzące w trakcie prezentowanych doświadczeń. Poznały alternatywny sposób dmuchania balonów, obserwowały atrament w wodzie o różnych temperaturach, dowiedziały się m.in. co powoduje wybuch i jak zmienić jednogroszówkę nie do poznania. Dymiło się i paliło, pieniło i zmieniało kolory, ale przede wszystkim – bardzo się podobało!
Lekcja doświadczeń odbyła się w ramach bibliotecznego projektu „Mali wielcy Polacy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.