Zdrowa dieta dobrze wpływa na nasze samopoczucie. O tym próbowała przekonać seniorów z Domu Dziennego Pobytu dr n. med. Emilia Korek -dietetyk z Poradni Dietetyki Klinicznej i Estetycznej, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Fizjologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu: Seniorzy w natarciu koordynowanego przez bibliotekarkę Małgorzatę Kaczmarek.
Pani Emilia rozpoczęła spotkanie od cytatu:
“Jednym starzeje się wprzód serce, drugim duch, bywają zresztą i zgrzybiali młodzieńcy, lecz późna młodość czyni długą młodość. – Zaratustra ( VII w. p.n.e. )”.
Podczas spotkanie seniorzy wspólnie z dietetyczką omówili zapotrzebowanie za składniki pokarmowe u osób starszych. Poznaliśmy współczesną piramidę żywienia, która porównana została do kawałka pizzy. Po czym przeanalizowaliśmy najnowszą piramidę żywienia z 2016 roku. Z niej dowiedzieliśmy się, że na samym dole eksperci umieścili aktywność fizyczną, styl życia, a dopiero na drugim miejscu pojawiły się warzywa i owoce. Na spotkaniu udało się skutecznie obalić kilka mitów dotyczących żywienia: chleb ciemny = chleb razowy.
Chleb ciemny, a chleb razowy to często dwie skrajne kategorie produktów spożywczych. Nazwy typu „wieloziarnisty”, nie świadczy o tym, że chleb jest razowy.
Podczas spotkanie seniorzy poruszali temat zapotrzebowania na wodę. Pani dr n. med. Emilia Korek nie zapomniała o tej istotnej kwestii w swojej prezentacji multimedialnej. Na koniec poznaliśmy sekrety długowieczności. Pani dietetyk podsumowała spotkanie słowami:
Odżywianie może zmniejszyć ryzyko chorób związanych z procesami starzenia się i wydłużać długość życia, skutecznie rywalizując z farmakologią. Do najczęściej wymienianych czynników odpowiedzialnych za naszą żywotność należą:
niskokaloryczna, wysoko odżywcza dieta,
aktywność fizyczna,
budowanie dobrych relacji z rodziną, przyjaciółmi,
wzmacnianie więzi społecznych,
znalezienie celu i poczucia sensu życia.
Dlatego w ramach spotkania pod tytułem: Mądre żywienie , zdrowe pokolenie pani dietetyk przekonywała seniorów do zdrowego odżywiania się i ruchu, bez straszenia i zakazów. Podkreśliła, iż najczęstsze błędy w żywieniu człowieka mają dwojaką naturę – wiążą się zarówno z niedoborami pokarmowymi, jak i z nadmiernym spożyciem żywności oraz nieodpowiednim stylem życia.
Dbałość o właściwe odżywianie jest ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia w każdym wieku. Pozwala uniknąć wielu chorób, które rozwijają się niekiedy przez wiele lat jako skutek spożywania nadmiernej lub zbyt małej ilości określonych składników pokarmowych.
Zgodnie wszyscy stwierdziliśmy, że temat prelekcji był idealnie wkomponowany w okres przedświąteczny, kiedy to pozwalamy sobie na większe „szaleństwo” w doborze i ilości pożywienia.
Dlatego pamiętajmy o złotej zasadzie żywienia: RÓŻNORODNOŚĆ,UMIAR,PROPORCJE !
Według pani Emilii Korek szczególnie z umiarem mamy problem, dlatego: jedzmy tylko wtedy, gdy jesteśmy głodni, nie przejadajmy się (zazwyczaj!), nie głodźmy się przed świętami z myślą, że to nadrobimy. KONIECZNIE odejdźmy od stołu głodni, z poczuciem, że mamy jeszcze miejsce na deser.
Wykład zakończył się poczęstunkiem. W czytelni nie zabrakło wielkanocnego akcentu: były życzenia świąteczne , babka i oczywiście jajka.