Zimowa przerwa w zajęciach szkolnych to doskonała okazja, by spędzić czas w bibliotece. Do takiego wniosku doszli uczestnicy zajęć organizowanych w Strefie Koloru, którzy przez cały tydzień, od 12 do 16 lutego spotykali się, by rozwiązywać kolejne detektywistyczne sprawy. A tych nie brakowało, bowiem biblioteczne ferie przebiegały w oparciu o książki z serii „Biuro Detektywistyczne nr 2” autorstwa Jorn Lier Horsta. Uczestnicy zajęć wysłuchali czytanych na głos książek: „Operacja posąg”, „Operacja podmuch wiatru”, „Operacja żonkil”, „Operacja złoto” i „Operacja cyrk”, których treść stanowiła punkt wyjścia do detektywistycznych dochodzeń.
W małym, miłym miasteczku Elvestad dzieją się dziwne rzeczy, a Tiril i Oliver – dwoje młodych detektywów, razem ze swoim psem rozwiązują zagadki, z którymi nie mogą poradzić sobie nawet dorośli policjanci. Śledztwa bohaterów serii zachęciły uczestników bibliotecznych zajęć do założenia i urządzenia własnego biura detektywistycznego w Strefie Koloru oraz sprawdzenia swoich umiejętności, przydatnych w rozwiązywaniu tajemniczych spraw. Zabezpieczanie śladów, tropienie, poszukiwanie wskazówek, analizy grafologiczne, ściąganie odcisków palców, ćwiczenia na spostrzegawczość – to zadania, które całkowicie pochłaniały młodych, bibliotecznych detektywów, dowodząc jednocześnie, że zdolni są do rozwiązania niejednej zagadki.
Gościem Strefy Koloru, w trakcie bibliotecznych ferii była aspirant Anna Urbaniak z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu. 15 lutego spotkała się z dziećmi, by porozmawiać na temat bezpieczeństwa podczas zimowych zabaw oraz w życiu codziennym, a zwłaszcza o właściwym zachowaniu na drodze. Oczywiście, nawiązała również do motywu przewodniego zajęć, umożliwiając dzieciom odbicie odcisków palców na prawdziwych policyjnych, daktyloskopijnych kartach.