We wtorek, 12 września zaprosiliśmy na spotkanie z cyklu: Twórca i jego dzieło z nowotomyślaninem Adamem Frąckowiakiem – Tirem do Iranu oraz współuczestnikami opisywanych w książce wypraw: Władysławem Sawickim i Jackiem Gąstkiewiczem.
„Tirem do Iranu” to pierwsza w Polsce i jedna z nielicznych w Europie książka opowiadająca o pracy kierowcy ciężarówki pracującego na trasie na Bliski Wschód. Powstała w oparciu o pamiętnik z 1983 roku, kiedy to autor książki ruszył w swoją pierwszą trasę z Polski do Iranu. Prowadził ciężarówkę należącą do śremskiego oddziału firmy PEKAES Warszawa – 330.konnego Fiata 190 NC z przyczepą. Przejazd z Polski do Teheranu i z powrotem zajął 45 dni, a licznik wskazał odległość 10 310 kilometrów.
W autorskim wstępie do książki autor napisał: „Książka ta jest pewnego rodzaju kroniką z podróży. Kroniką szczególną, która wpisuje się w tą ciężką pracę zawodowych kierowców. Dla zwykłego czytelnika wydawać się może to monotonne, ale nie zapominajmy, że była to droga w bardzo trudnych warunkach zimowych. Książka została napisana przez kierowcę – zawodowca, dla którego każdy wykonany manewr miał duże znaczenie i był wyjątkowo ważny dla każdej innej sytuacji drogowej. Każdy podjazd i zjazd jest inny, ponieważ jest inna szerokość, profil, jak i pochylenie drogi, a to dla kierowcy nigdy nie jest standardem”.
Zadziwiająca jest ilość szczegółów, drobiazgów, detali, które jednoznacznie wskazują na to, że ta kronika z podróży nie powstała po latach, pisana była na bieżąco…a po 33 latach – trzeba dodać, że nie bez udziału Filipa Bednarkiewicza – twórcy strony internetowej www.40ton.net ujrzała światło dzienne.
Prowadząca spotkanie dyrektor biblioteki Lucyna Kończal-Gnap zwróciła uwagę, że książka ta jest nie tylko gratką dla miłośników transportu ciężkiego, ale również dla admiratorów fotografii, które wzbogacają opisy podróży.
Wieczór ten był pełen ciekawych historii, wspomnień i czasem wesołych, a czasem trzymających w napięciu anegdot.
Na spotkaniu obecni byli przyjaciele, rodzina i byli współpracownicy, a także osoby, które przyczyniły się do sukcesu wydawniczego książki.
Swoją obecnością zaszczycili: zastępca burmistrza Paweł Mordal, dyrektor Biura Poselskiego posła Marcina Porzucka w Pile – Adam Bogrycewicz, przedstawiciele i koledzy z pracy PEKAESu Warszawa oddziału Śrem: Anna Dekert, Renata Walewska, Krzysztof Walerski, Leszek Kozłowski, Ryszard Indycki i Krzysztof Kłos.