Gościem listopadowego spotkania w Klubie Miłośników Podróży „Przez Kontynenty” był Łukasz Wierzbicki – poznański podróżnik, odkrywca i popularyzator postaci niezwykłego podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 30. XX w. przemierzył Afrykę.
Z Łukaszem Wierzbickim, który w książce – “Kazimierz Nowak. Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936” – zebrał i opublikował listy Kazimierza Nowaka z jego afrykańskiej wyprawy, klubowicze spotkali się w czwartek, 20 listopada 2008 r. o godz. 18.00. Przed południem nasz gość spotkał się z dziećmi i młodzieżą gimnazjalną.
Kazimierz Nowak samotnie przejechał Afrykę z północy na południe i z powrotem – przez 5 lat pokonał ponad 40 tys. km na rowerze, konno, pieszo, łodzią i na wielbłądzie. Spotykał się z miejscowymi, gościł na dworze ówczesnego króla Ruandy i na arabskim weselu, handlował z Beduinami, by zdobyć coś do jedzenia. A wszystko opisywał w listach i na pocztówkach przesyłanych do rodziny, w relacjach – reportażach pisanych dla polskiej i zagranicznej prasy. Na samotną wyprawę do Afryki zdecydował się w latach Wielkiego Kryzysu w Polsce. W 1925 r. rzucił pracę w towarzystwie ubezpieczeniowym i postanowił zarabiać na utrzymanie żony i dwójki dzieci, podróżując po świecie, pracując jako korespondent prasowy i fotograf. Na wyprawę ruszył rowerem, bo tylko na taki środek lokomocji było go stać. Najpierw przejechał całą Europę Zachodnią i Południową, by trafić do ogarniętej wojną Trypolitanii (dzisiejsza Libia) w Afryce Północnej. To tam “zachorował” na Afrykę. Postanowił ją poznać i zgłębić. Skończyły mu się pieniądze, więc wrócił do kraju, trochę zarobił i przeczytał wszystko, co było dostępne o Afryce. Potem z siedmioletnim rowerem (ostatecznie rozsypał się w Afryce Południowo – Zachodniej) w listopadzie 1931 r. znów pojawił się na Czarnym Lądzie. Do niedawna mało kto słyszał o Kazimierzu Nowaku i jego szalonej podróży po Afryce. Wszystko się zmieniło, gdy pod koniec listopada 2006 r. – dokładnie 70 lat po tym, jak Kazimierz Nowak powrócił z samotnej pięcioletniej (1931-36) podróży po Afryce – na dworcu PKP w Poznaniu Ryszard Kapuściński odsłonił poświęconą niezwykłemu cykliście, tablicę w kształcie kontynentu afrykańskiego, mówiąc m. in. Nowak zasługuje na to, by jego nazwisko wymieniane było wśród nazwisk największych podróżników świata, by trafiło do wszystkich encyklopedii i słowników.
Autor książek o Kazimierzu Nowaku – Łukasz Wierzbicki jest menadżerem kultury, redaktorem, mieszkającym na wsi pod Poznaniem. Kocha podróże, zarówno te dalekie i egzotyczne, jak i rowerowe oraz konne przejażdżki po okolicy. Zainspirowany opowieściami swojego dziadka odszukał i opracował przedwojenne reportaże Kazimierza Nowaka z wyprawy do Afryki, które opublikowane zostały w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Na podstawie tych reportaży powstały opowiadania dla dzieci, zebrane w książce „Afryka Kazika”. Dzięki nim młody czytelnik może poznać niezwykłego podróżnika, który w latach trzydziestych XX w. przemierzył Afrykę na rowerze. Barwne spotkania z mieszkańcami Czarnego Lądu i dziką przyrodą, mrożące krew w żyłach, a niekiedy zabawne przygody z pewnością zainteresują każdego, kto jest ciekawy świata i pasjonujących historii.