W środę, 29 kwietnia w sali wystawowej naszej biblioteki odbył się wykład habilitacyjny dra Piotra Szwieca – nowotomyślanina, adiunkta w Pracowni Projektowania Detalu w Katedrze Architektury i Urbanistyki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu pt. „Równina Nowotomyska – elementy regionalnej architektury i krajobrazu”.
Dopełnieniem wykładu było otwarcie wystawy: Architektura regionalna Ziemi Nowotomyskiej, zawierającej projekty, grafiki, fotografie i rysunki.
Współorganizatorem tego znaczącego wydarzenia była Pracownia Projektowania Detalu z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Wystawę można zwiedzać do 16 maja w godzinach otwarcia biblioteki.
Zaprezentowane prace dra Piotra Szwieca stanowią podsumowanie kilkuletnich badań naukowych dotyczących tematu: Architektura regionalna – projekty elementów architektury i układów krajobrazowych identyfikujących „Równinę Nowotomyską. Propozycje projektowe do zrównoważonego rozwoju przestrzennego regionu nowotomyskiego. Honorowymi gośćmi wernisażu byli profesorowie z Pracowni Projektowania Detalu z Akademii Sztuk Pięknych: prof. Andrzej Wielgosz, prof. Wiesław Krzyżaniak i prof. Jerzy Stieller. Swoją obecnością zaszczycili również: Burmistrz Nowego Tomyśla – Henryk Helwing, Przewodniczący Rady Miejskiej – Piotr Szymkowiak, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju – Ewelina Szofer-Pajchrowska oraz grono pracowników Urzędu Miejskiego i miłośników regionalizmu z naszego miasta. Atmosfera podczas wernisażu była rodzinna i bardzo ciepła, a tematyka wykładu sprowokowała przybyłych gości do ciekawych rozmów i przemówień. Głos zabrali m.in. regionaliści: Edmund Żurek i Przemysław Mierzejewski oraz burmistrz Henryk Helwing.
Dyrektor naszej książnicy – Lucyna Kończal-Gnap przedstawiła w swoim wystąpieniu funkcje regionalizmu według czeskiego pedagoga J.A. Komeńskiego: Regionalizm spełnia następujące funkcje społeczne, kulturalne i wychowawcze gdyż po pierwsze kształtuje i umacnia więzi z zamieszkiwanym regionem, po drugie ocala i chroni ginące elementy kultury ludowej, a więc materialne i niematerialne wartości danego regionu, po trzecie wreszcie rozbudza zainteresowanie problematyką historii, perspektywami rozwoju regionu, uwrażliwia na piękno i specyfikę regionalnej kultury, przyrody, krajobrazu, a także kształtuje i rozwija uczucia patriotyczne.
Nowotomyska biblioteka w taki właśnie sposób stara się istotę regionalizmu realizować, a środowe wydarzenie było doskonałym tego dowodem i idealnie wpisało się w szereg proregionalnych działań biblioteki.
W swoim obszernym wykładzie dr Piotr Szwiec zaznaczył, iż: Część istniejącej jeszcze do dzisiaj architektury o cechach regionalnych traci swoją pierwotną funkcję i podlega nieuchronnemu procesowi destrukcji, przebudowy czy wręcz całkowitej likwidacji wraz z ze zmianami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi. Liczne publikacje dostarczają czytelnikom wiedzy fragmentarycznej, pomijając skomplikowane zależności architektury i krajobrazu. Często ukazują zagadnienia bez kontekstu regionalnego i stanowią wzorce, które są naśladowane przez wielu inwestorów. Każdy z regionów Wielkopolski posiada własną tożsamość kulturowo-historyczną, wynikającą z sumy tradycji i doświadczeń mieszkańców i ich dorobku kulturowo-materialnego. Należy zebrać i zachować wiedzę o cechach tradycyjnej architektury, jej relacji z krajobrazem i wzajemnego oddziaływania. Co w znaczeniu długoterminowym – może przyczynić się do stworzenia „stylu, czyli tzw. szkoły architektury regionalnej”. Musi powstać architektura współczesna, dostosowana do obecnych potrzeb mieszkańców, ale wynikającej z rodzimej tradycji budowlanej.
Efekty pracy dra Piotra Szwieca zebrane są na stronie www.oledrynowotomyskie.e7.pl, którą prowadzi Przemysław Mierzejewski.