Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek dobiegł końca. Tym razem przebiegał on pod hasłem: Biblioteka to plus. Inspirując się powyższym hasłem, w dniach od 8 do 19 maja zaproponowaliśmy bywalcom naszej książnicy spędzenie miłych chwil w towarzystwie ciekawych, nietuzinkowych osób – gości naszego Tygodnia Bibliotek. Zaproponowaliśmy naszym czytelnikom szeroką i zróżnicowaną ofertę kulturalną i z pewnością każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Było bajecznie, tradycyjnie, atrakcyjnie, nie zabrakło również chwil spędzonych z wiedzą, refleksją i przygodą.
Biblioteka plus…tradycja
Tradycyjnie już rozpoczęliśmy od Powiatowego Forum Bibliotekarzy, które odbyło się w piątek 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Dzień ten był okazją do spotkania się bibliotekarzy z całego powiatu nowotomyskiego.
Pierwszym punktem uroczystości była prezentacja dra Mikołaja Jazdona – filmoznawcy, adiunkta w Zakładzie Filmu i Telewizji UAM, Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Off Cinema” – Książki w roli głównej. Filmowe opowieści o księgozbiorach, bibliotekarzach i książkach. W swojej prezentacji wykorzystał fragmenty filmów traktujących o książkach, jej roli w życiu, oddziaływaniu, a także o bibliofilach i bibliotekach, posługując się takimi tytułami jak m.in.: „Dziewiąte wrota”, „Misery”, „Skazani na Shawshank”, „Edi”, „Antykwariat” czy „Fahrenheit 451”.
W dalszej części dnia miały miejsce uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, w których uczestniczyli także włodarze powiatu nowotomyskiego i poszczególnych jego gmin, a zwieńczeniem bibliotekarskiego święta był wzruszający koncert piosenek z repertuaru Bułata Okudżawy Jeszcze wszystko przed nami w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu.
Biblioteka plus…nauka i zabawa
Pod takim hasłem upłynęło wtorkowe przedpołudnie 12 maja, a dedykowane było najmłodszym czytelnikom. Już po raz siódmy, wychowankowie przedszkoli oraz uczniowie nauczania początkowego szkół podstawowych tłumnie uczestniczyli w Majówce z Książką organizowanej przez Oddział dla Dzieci, w tym roku pod hasłem „Czarno na białym czyli w krainie(nie)jednego wiersza”.
Gośćmi Majówki byli: Marcin Brykczyński – autor książek dla dzieci oraz Elżbieta Krygowska-Butlewska – ilustratorka książek dla dzieci. Obok stanowisk autora i ilustratora stanął tradycyjnie „Magiczny namiot”, a bliżej sceny królował „Kiermasz Książek” na którym dzieci mogły zakupić m. in. książki autorstwa Marcina Brykczyńskiego oraz tomiki z ilustracjami Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Wiele też działo się na scenie: dzieci wzięły udział w konkursie „W krainie (nie)jednego wiersza” na inscenizację wiersza Marcina Brykczyńskiego, a następnie oklaskiwały występy grupy tanecznej działającej przy Nowotomyskim Ośrodku Kultury.
Biblioteka plus…atrakcja
To hasło wtorkowego wieczoru, 12 maja, który nasi goście spędzili przy żywych i wielobarwnych afrykańskich rytmach. Mimo, że kultura afrykańska tak odległa od naszej, to znajdują się w naszym kraju prawdziwi jej admiratorzy. Z pewnością należą do nich: Wioletta Wojciechowska oraz Maxime Piazza, którzy wystąpili w energetyzującym pokazie: W afrykańskich rytmach – taniec i bębny. To była wspaniała podróż w krainę tańca i muzyki afro.
Wiola i Maxime są współtwórcami projektu KONOBA – międzynarodowej grupy skupiającej muzyków zajmujących się muzyką Afryki Zachodniej, której celem jest przybliżenie bogactwa i różnorodności muzyki i tańca afrykańskiego. To przede wszystkim energetyczna muzyka perkusyjna wykonywana na afrykańskich bębnach djembe i dundun oraz niezwykle dynamiczny taniec afro. W przerwach pomiędzy kolejnymi tańcami Maxime opowiadał o bębnach, ich roli w życiu Afrykańczyków oraz o swojej muzycznej przygodzie. Wśród tańców zaprezentowanych przez Wiolę znalazły się tak egzotycznie dla nas brzmiące: tiriba, soli, koreduga, diansa, yankadi-makru, sandia, wolosodon, guinee fare i djole.
Biblioteka plus…wiedza
To hasło przewodnie czwartkowego popołudnia, 14 maja, którego gościem był dr Marek Rezler – historyk, biograf i publicysta. Na spotkaniu: Wielkopolanie w kulturze, przedstawił sylwetki wybitnych Wielkopolan, działających w wielu obszarach polskiej kultury, m.in.: muzyce, malarstwie, poezji, animacji kultury czy myśli społeczno-politycznej – od dawnych czasów średniowiecznych aż po współczesność. Wśród wielu wybitnych postaci wyróżnił działalność Józefa Strusia – nadwornego lekarza Zygmunta Starego, burmistrza Poznania, naukowca wsławionego badaniami tętna; Jakuba Wujka – księdza, jezuity, doktora teologii i rektora Akademii Wileńskiej; Elżbiety Drużbackiej – poetki późnego baroku, zwanej przez współczesnych Muzą sarmacką; Hipolita Cegielskiego – filologa, przemysłowca i działacza społecznego; Karola Libelta – filozofa, działacza politycznego i społecznego; Arkadego Fiedlera – pisarza, przyrodnika i podróżnika; Ewy Wycichowskiej – jednej z najwszechstronniej uzdolnionych tancerek w Polsce; Ryszarda Berwińskiego – poety tworzącego w okresie romantyzmu czy Karola Kurpińskiego – kompozytora, dyrygenta i pedagoga.
Biblioteka plus…refleksja
Dzień ten został zarezerwowany na spotkanie z gościem specjalnym naszego Tygodnia Bibliotek – Anną Seniuk.W poniedziałkowy wieczór, 18 maja, miłośnicy jej talentu oraz twórczości ks. Jana Twardowskiego przybyli do pięknie wystylizowanej sali naszej biblioteki na wieczór poetycki – Jan od biedronki, podczas którego aktorka prezentowała własne interpretacje wierszy ks. Jana Twardowskiego. Dobór prezentowanych utworów nie był przypadkowy i dotykał takich tematów jak: wiara czy dziecięctwo – z typową dla ks. Twardowskiego postawą ufności, zawierzenia i dziecięcej radości życia. Dalej znalazły się wiersze o kapłaństwie, odchodzeniu a także opisujące postaci świętych – w kolejce do nieba. Bardzo ujęła ich żartobliwa tonacja połączona z subtelnym liryzmem. W drugiej części wieczoru Anna Seniuk mówiła o sobie, swojej życiowej drodze, studiach w Krakowskiej PWST i przyjaźniach artystycznych. Mówiła też o najbardziej przez siebie cenionych filmach wśród których znalazły się: „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego, „Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy i „Bilet powrotny” Ewy i Czesława Petelskich.
Biblioteka plus…przygoda
Wspaniałą okazją do przeżycia niezapomnianej przygody w Wenezueli był wtorek, 19 maja i spotkanie w Klubie Miłośników Podróży Przez kontynenty. Przewodniczką po tym odległym kraju była nowotomyślanka, uczestniczka wielu egzotycznych wypraw trekkingowych i autorka fotografii podróżniczych – Stanisława Waszkowiak. Pokazała Wenezuelę jako kraj bajecznych krajobrazów, tonący w soczystej zieleni lasów równikowych, barwnych tęczach na tle wodospadów, sawannach na Wyżynie Gujańskiej, urzekających rozlewiskach rzeki Orinoko i górach, których płaskie szczyty otula mgła. Wśród pięknych zdjęć, które zaprezentowała na spotkaniu wielkie wrażenie zrobiły te piaszczystych, ciepłych plaż z palmami kokosowymi na wybrzeżach Morza Karaibskiego. Pani Stanisława udowodniła, że to kraj fascynujący nie tylko dla tych, którzy kiedyś rozczytywali się w opowieściach Arkadego Fiedlera znad Orinoko. Jeszcze długo po pokazie, w czytelni biblioteki toczyły się rozmowy o fascynujących wyprawach pani Stasi, również o ostatniej – do Etiopii, z której również można było podziwiać niezwykłej urody fotografie. Pokazy nowotomyskiej podróżniczki są pasjonujące nie tylko ze względu na egzotyczne zwiedzane miejsca, ale również z uwagi na interesujący sposób opowiadania o danym kraju, jego urokach i zwyczajach tubylców.