Ostatnim przed wakacyjną przerwą wydarzeniem kulturalnym w naszej książnicy był wernisaż prac Macieja Olekszy – W pejzażu, który miał miejsce w sali wystawowej naszej biblioteki w czwartkowy wieczór, 4 czerwca. Liczne grono gości chciało z bliska przypatrzyć się naturze widzianej oczyma artysty oraz zamienić z nim kilka słów.
Malarstwo abstrakcyjne ciekawi, przyciąga i kusi gdyż… jest nie do końca odkryte. Pozostawia odbiorcy wiele przestrzeni na osobiste przeżycia. Inspiracją dla artysty jest natura, bo gdzież indziej można znaleźć tyle bogactwa, tyle zapachów i życia…Znawcy malarstwa zdefiniowali malarstwo abstrakcyjne jako kierunek w sztuce, który świadomie rezygnuje z przedstawiania form obserwowanych w naturze, ograniczając się wyłącznie do wykorzystywania środków malarskich, takich jak kolor, plama i linia. Francuski teoretyk sztuki Michel Seuphor zdefiniował je następująco: “każda sztuka, którą ocenia się w sposób uzasadniony z punktu widzenia harmonii, kompozycji, porządku lub dysharmonii, dekompozycji i nieporządku, jest abstrakcyjna”. Ojcem abstrakcji jest Wassily Kandinsky, rosyjski malarz, który stopniowo przechodził od figuracji, przez doświadczenia bliskie fowizmowi, aż do całkowitego zagubienia się tematu malarskiego w kolorze.
Wśród tryskających tajemnicą i świeżością prac Macieja Olekszy, które można podziwiać w naszej książnicy, znalazły się: optymistyczny Pejzaż horyzontalny, Pejzaż nizinny, chłodzący Pochmurny odblask, cykl Gęstwin, mroczna Wyrwa, Odbicie, w którym można ujrzeć wszystko, a także Zmierzch, Krzak i Konar i wilgotne Wnętrze lasu.
Wernisażowi towarzyszył koncert Duetu SAXODEON z Ostrowa Wlkp, który łączy dźwięki akordeonu z saksofonem. Muzycy nie tylko koncertują, ale zajmują się również pracą pedagogiczną. Grający na saksofonie Robert Matuszewski jest dyrektorem ostrowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, natomiast akordeonista Piotr Słociński – jego zastępcą. W czwartkowy wieczór zabrali naszą publiczność w Muzyczną podróż przez kraje i kontynenty. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się namiętne tanga Astora Piazzolli i wielkie dzieła Richarda Galliano. Wiele radości dostarczyły utwory w klimatach greckich i węgierskich, a także piękna paryska piosenka „Sous le ciel de Paris” śpiewana przez takie gwiazdy piosenki francuskiej jak; Edith Piaf, Juliette Gréco czy Mireille Mathieu.