W dniu 5 listopada br., po raz kolejny gościliśmy poetów uczestniczących w Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim odbywającym się na terenie Poznania i województwa wielkopolskiego pod patronem poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Tym razem naszą książnicę odwiedzili: Barbara Zych-Gruszka i Romuald Mieczkowski – dziennikarze, animatorzy życia kulturalnego i literaci z imponującym dorobkiem, mogący poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami. Obydwoje niezmiernie ceniący twórczość Czesława Miłosza, którego mieli szczęście poznać osobiście. Dwie ciekawe artystyczne osobowości, które mieliśmy okazję poznać łączy także niebywała wrażliwość i ciekawość świata, a efektem tego jest ich wszechstronna twórcza działalność.
Pani Barbara o swoich preferencjach i gustach literackich, dziennikarskiej pracy i pisaniu rozmawiała z uczniami klasy humanistycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Policealnych im. Mikołaja Kopernika, natomiast wilnianin Romuald Mieczkowski, urokliwą i pełną klimatu prezentację multimedialną poświęconą stolicy Litwy zaprezentował uczniom klas o profilu dziennikarskim Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica. Tradycyjnie poeci czytali swoje wiersze, chętnie odpowiadali też na liczne pytania młodzieży dotyczące m.in. inspiracji oraz miejsca i roli poezji we współczesnym świecie.
Spotkania wzbogaciły nie tylko uczniów, ale również naszych poetów, dla których niezwykłym przeżyciem była możliwość wspólnego odczuwania i odkrywania często bardzo osobistych, intymnych myśli autorów. Mądrość, dojrzałość artystyczna, subtelność, a jednocześnie otwartość, serdeczność, uśmiech i poczucie humoru naszych gości zostały docenione i bardzo ciepło przyjęte przez nowotomyską młodzież, która przekonała się, że poeta nie musi kojarzyć się jedynie z rozchwianą romantyczną i często nieprzystającą do współczesnego świata duszą. Wręcz przeciwnie, młodzież zrozumiała, że poeta jest człowiekiem jak każdy z nas, z tą delikatną różnicą, że posiada szczególny dar i szczególną umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć na papierze.
Warto poznać nieco bliżej naszych czwartkowych gości:
Barbara Gruszka-Zych – stypendystka wiedeńskiej fundacji Janineum i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, urodziła się w Czeladzi. Skończyła filologię polską i teologię. Poetka, reporterka, dziennikarka tygodnika Gość Niedzielny. Debiutowała bardzo wcześnie, bo w wieku 14 lat, w młodzieżowym piśmie Świat Młodych, a dwa lata później w tygodniku Na Przełaj ukazały się jej pierwsze utwory poetyckie. Jest autorką – jak to określił Miłosz – bardzo śmiałych, kobiecych, dotykających prawdziwego życia i jego ulotności tomików poetyckich: Napić się pierwszej wody, Teren prywatny, Nic się nie stało, Pali się mój próg, Zapinając kolczyki, Podróż drugą klasą, Sprawdzanie obecności i Miegu su tavimi po oda – Śpię z tobą pod skórą. O jej twórczości pisali m.in. Czesław Miłosz, ks. Jan Twardowski, Ewa Lipska, Tadeusz Nowak, reżyser Krzysztof Zanussi. Jej wiersze zdobyły liczne nagrody, m.in. w konkurskie im. H. Poświatowskiej, Zbigniewa Herberta i konkursie na wiersz miłosny miesięcznika Twój Styl. Były tłumaczone na wiele języków, m.in. angielski, francuski, niemiecki, włoski, rosyjski, litewski i arabski. Wydała również książki: Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle, zbiór reportaży Zachowaj jako… Za jeden z reportaży przyznano jej tytuł honorowy Przyjaciel Ubogich Dzieci miasta Katowice, zaś po tekście Dziewczynka z kluczem na szyi, opisane w nim dziecko znalazło rodzinę zastępczą. Specjalnością pani Barbary są jednak przede wszystkim obszerne wywiady z wybitnymi postaciami świata kultury. Rozmawiała między innymi z Josifem Brodskim, Wojciechem Kilarem, Agnieszką Holland, Janem Nowakiem-Jeziorańskim, Andrzejem Sewerynem i z Czesławem Miłoszem.
Równie bogatym dorobkiem może poszczycić się nasz drugi gość – Romuald Mieczkowski, który przygodę z pisaniem rozpoczął już w wieku lat 16. Romuald Mieczkowski urodził się w Fabianiszkach stanowiących dziś dzielnicę Wilna. Studiował filologię polską i geografię, a także historię sztuki. Jako dwudziestolatek, w 1970 roku. rozpoczął pracę dziennikarską. W latach 1980-1988 kierował działem polskim Radia Litewskiego, a w 1988 roku zainicjował działalność programu polskiego w Telewizji Litewskiej, z którym związany jest po dzień dzisiejszy. Od 1989 roku redaguje pierwszą niezależną gazetę polską Znad Wilii integrując polską inteligencję na Litwie, a także nawiązując kontakty ze środowiskami opiniotwórczymi w Polsce i na świecie. Jest autorem scenariuszy filmowych. W 1995 roku wraz z żoną założył pierwszą na Wschodzie Polską Galerię Artystyczną Znad Wilii, zrzeszających najbardziej interesujących twórców różnych narodowości. Romuald Mieczkowski jest autorem ponad 3 tysięcy artykułów i publikacji, setek materiałów radiowych i telewizyjnych. Wydał poetyckie tomiki: W Ostrej Bramie, Co bym stracił, Wirtuozeria grubo po północy, Powrócę, Podłoga w celi Konrada, zbiory opowiadań: Sennik wileński, Sen w ogrodach Moneta. oraz książkę Objazdowe kino i inne opo-wiadania wileńskie Jego utwory trafiły do kilkudziesięciu antologii, były tłumaczone na litewski, rosyjski, ukraiński, angielski, włoski, węgierski i czeski.
Jest laureatem wielu nagród, m.in. Fundacji Kopernikańskiej w USA, Fundacji POLCUL w Australii, Fundacji im. Turzańskich w Kanadzie, oraz wyróżnień przyznawanych w Polsce, w tym odznaki Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 1998 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Pasją pana Romualda jest animacja polskiego życia kulturalnego na Litwie. Jedną z jego najbardziej interesujących inicjatyw kulturalnych są Międzynarodowe Spotkania Poetyckie Maj nad Wilią z udziałem wybitnych europejskich twórców.