We wtorek, 5 kwietnia w sali konferencyjnej naszej biblioteki odbyła się sesja naukowa zatytułowana: Krajobraz i architektura poolęderska . Jej Jej współorganizatorami byli: Urząd Miejski w Nowym Tomyślu i Starostwo Nowotomyskie, a swym patronatem otoczyli:Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Zielonogórski w Zielonej Górze. Program konferencji obejmował wykłady inaugurujące działalność Sekcji Naukowo-Badawczej, będącej częścią Gminnej Koalicji na Rzecz Rozwoju Biblioteki w Nowym Tomyślu.
W pierwszej części konferencji Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing i Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Wlekły wręczyli odznaczenia Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl : dr. Zdzisławowi Kościańskiemu , dr. Bogumiłowi Wojcieszakowi i Edwardowi Kupcowi .
Na drugą część złożyły się wykłady nauczycieli akademickich Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dr hab. Piotr Szwiec z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mówił o wartościach architektury regionalnej i krajobrazu okolic Nowego Tomyśla, mgr Patrycja Mikołajczak , również z Uniwersytetu Artystycznego, w swej prezentacji skupiła się na detalach architektonicznych budynków z osad poolęderskich ze szczególnym uwzględnieniem Równiny Nowotomyskiej, tematem wykładu dra Zbigniewa Chodyły z Uniwersytetu Zielonogórskiego był zarys dziejów osadnictwa olęderskiego na obszarze dzisiejszego Powiatu Nowotomyskiego. W poszukiwaniu pamięci o Olędrach – to wykład dr Anny Weroniki Brzezińskiej z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kończący tę część konferencji. Wszystkie wystąpienia spotkały się z wielkim zainteresowaniem ze strony uczestników, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, regionalistów oraz osób zainteresowanych olęderską spuścizną naszej Małej Ojczyzny.
Na trzecią, podsumowującą część spotkania złożyły się strategie przedstawione przez: Marka Nyćkowiaka – kierownika Wydziału Edukacji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, Marzenę Kortus – z-cę Naczelnika Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu oraz Lucynę Kończal-Gnap – Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu) związane z udziałem powyższych instytucji w ratowaniu dziedzictwa kulturowego regionu nowotomyskiego.
Zasłużeni dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl
Dr Bogumił Wojcieszak – historyk i nauczyciel akademicki, adiunkt w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, badacz o regionalnych zainteresowaniach. Jest także wydawcą współprowadzącym – specjalizującą się w wydawaniu publikacji dokumentujących regionalną przeszłość – oficynę wydawniczą “Opalgraf” w Opalenicy. W kręgu jego bogatych zainteresowań badawczych biografistyki, pozostaje historia regionalna, przede wszystkim historia powiatu nowotomyskiego, w tym także przeszłość Nowego Tomyśla. Dr Bogumił Wojcieszak jest autorem blisko 400 publikacji z zakresu historii, w tym ponad 200 publikacji dotyczących przeszłości ziemi nowotomyskiej, publikowanych m. in. na łamach „Kroniki Wielkopolski”, a także wydawanych we współpracy z nowotomyską książnicą. Był redaktorem naukowym książki „Nowego Tomyśla drogi do niepodległości” (Nowy Tomyśl; Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy 2000), wraz z drem Zdzisławem Kościańskim redaktorem naukowym publikacji „Trzeba było pójść… Powiat nowotomyski w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 : historia i pamięć” ( Nowy Tomyśl; 2010). Jest autorem i redaktorem – wydawanej nakładem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu – 3. tomowej dotąd serii albumowej „Nowotomyskie przechadzki śladami dawnych pocztówek”, w tym albumu 2 tej serii „ Nowy Tomyśl na dawnej pocztówce” (Nowy Tomyśl; Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna 2005). Dzięki kompetencji i bezinteresownemu wysiłkowi dra Bogumiła Wojcieszaka możliwe było udokumentowanie wielu ważnych, z różnych względów, fragmentów z dziejów miasta i spopularyzowanie wiedzy o dziejach Nowego Tomyśla także w tych zupełnie dotąd nieznanych – urbanistyczno-architektonicznych – aspektach. Od roku 2007 dr Bogumił Wojcieszak jest redaktorem prowadzącym „Przeglądu Nowotomyskiego”, kwartalnika społeczno-kulturalnego wydawanego pod patronatem Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego.
Dr Zdzisław Kościański – jest historykiem, popularyzatorem dziejów Powstania Wielkopolskiego i dziejów polskiej wojskowości, autorem szeregu publikacji zwartych i publicystycznych dotyczących przeszłości Nowego Tomyśla i ziemi nowotomyskiej, inicjatorem i uczestnikiem sesji popularnonaukowych. W swoich naukowych pracach badawczych wiele uwagi poświęcał i poświęca historii Nowego Tomyślanaszego miasta i ziemi nowotomyskiej oraz losom jej mieszkańców. Jako stały współpracownik lokalnych czasopism (przed laty „Wiadomości Nowotomyskich”; a obecnie „ Przeglądu Nowotomyskiego” i „Przeglądu Powiatu Nowotomyskiego”) swoimi publikacjami na ich łamach przyczynia się do wzbogacania wiedzy o historii naszej Małej Ojczyzny. Jest także autorem szeregu pozycji książkowych składających się na nowotomyską biblioteczkę regionalną.Był inicjatorem i prelegentem wielu sesji popularnonaukowych oraz wystaw o tematyce historycznej np. na terenie Poznania, Nowego Tomyśla, Lwówka, Opalenicy, Kościana, Rakoniewic, a także Koszalina, Kołobrzegu– w tym szeregu konferencji służących popularyzacji wiedzy o historii Nowego Tomyśla i ziemi nowotomyskiej. Jest przewodniczącym Komisji Historycznej Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W roku 2009 nominowany był – na wniosek Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego – do Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego. Posiada Odznakę Pamiątkową 18 Pułku Ułanów Pomorskich, 6 Pułku Pancernego „Skorpion” oraz tytuł członka nadzwyczajnego Koła Krechowiaków w Londynie. W grudniu 2000 r. został wyróżniony: Odznaką Honorową Sybiraka oraz doroczną nagrodą Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Dobosz Powstania Wielkopolskiego.
Edward Kupiec jest wszechstronnie uzdolnionym artystą. Rzeźbi, pisze wiersze, zajmuje się metaloplastyką i witrażem. Oprócz projektowania i wykonywania mebli i dekoracji wnętrz oraz renowacji mebli zabytkowych pasjonuje się wszelkiego rodzaju rękodziełem artystycznym. Posługuje się wieloma technikami artystycznymi – rzeźbą w drewnie, metalu i plecionkarstwem. Jego prace eksponowane były podczas wielu wystaw, m.in. ostatnio w MiPBP – „Drugie życie metalu” – wystawa prac wykonanych w metalu pozyskanego w różnych miejscach Polski i za granicą w czasie wykonywania remontów w starych domach, pałacach i kościołach. Edward Kupiec jest uczestnikiem Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Piękno Ziemi Powiatu Nowotomyskiego”. Swoje pasje i zdolności przekazuje dzieciom i młodzieży m. in. podczas „Nocy twórczości” organizowanych w Szkole Podstawowej nr 1. Okazjonalnie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w szkołach i przedszkolach na terenie Nowego Tomyśla. Od 1998 roku prowadzi zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Socjoterapeutycznej. Jego umiejętność i łatwość nawiązywania kontaktów z podopiecznymi, pomysłowość i konsekwencja przyciągają dzieci i młodzież. Za pracę z młodzieżą otrzymał wyróżnienie australijskiej Fundacji „Polcul” im. Jerzego Bonieckiego, wspierającej kulturę polską. Jest pomysłodawcą i realizatorem różnego rodzaju festynów, spotkań, wieczorków i rozgrywek piłkarskich. W podejmowanych przez siebie działaniach skupia się na niesieniu pomocy potrzebującym dzieciom. Sam wydał i zilustrował tomik swoich wierszy, a dochód przeznaczył na potrzeby Świetlicy Socjoterapeutycznej. Za pieniądze zgromadzone z pięciu aukcji własnych prac wyposażył wiejskie przedszkole w niezbędne meble. Dochód ze sprzedaży prac prezentowanych podczas „ Anielskiego wieczoru” przekazał na rzecz zaprzyjaźnionego Domu Dziecka w Gościeszynie. Umie on zdobywać życzliwość sponsorów i przykładem własnych działań charytatywnych oddziaływać pozytywnie na innych.