RETRO BIBLIOTEKA
W czwartek, 17 marca nasza biblioteka zainaugurowała obchody 70.lecia, które pod hasłem „7 dekad” trwać będą do listopada 2016r.
Każdego miesiąca na bywalców biblioteki czekać będą niespodzianki w postaci ciekawych i inspirujących wydarzeń kulturalnych, każde osadzone w innej dekadzie.
Czwartkowy wieczór poświęcony był latom 40. i 50. Rozpoczął się od prezentacji multimedialnej dyrektor Lucyny Kończal-Gnap na temat tworzenia się biblioteki i osobom zaangażowanych w jej powstanie oraz rozwój.
Muzycznym akcentem z tamtych lat był koncert w „Retro café”, podczas którego zabrzmiały niezapomniane melodie z repertuaru Marii Koterbskiej, Sławy Przybylskiej, Mieczysława Fogga oraz innych piosenkarek i piosenkarzy z tamtych lat. Melodie te przez dziesięciolecia słyszane były w naszych domach, salach koncertowych i na trwałe wpisały się w polską, muzyczną kulturę. Tym razem nowotomyślanie mieli przyjemność usłyszeć je na bibliotecznej scenie w wykonaniu: Julii Rosińskiej – Kopala (śpiew), Jacka Skowrońskiego (piano) i Wojciecha Winiarskiego (gitara).
Braw nie było końca, nie obyło się bez bisów i wspólnego śpiewania.
Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy „7 dekad biblioteki” przygotowanej przez specjalistę do spraw edukacji regionalnej Grażynę Matuszak oraz wystaw książek „Ze starego regału” w Wypożyczalni i Strefie Koloru. Warto przyjść i zapoznać się z książkami, którymi zaczytywano się w przeszłości i które budziły emocje naszych rodziców, dziadków czy pradziadków.
BIBLIOTEKA PRZEŁOMU
12 maja poczuliśmy wyjątkowy klimat lat 80. tych. Świetnym przewodnikiem po tej charakterystycznej dekadzie okazał się być Leszek Kiersztan – właściciel Pizzerii Filmowa w Lwówku, wielki miłośnik muzyki, inicjator i organizator wielu wydarzeń muzycznych, którego imponująca kolekcja płyt winylowych obfituje w rytmy mi.in. właśnie z tamtego okresu. Prezentowane przez niego utwory na wieczorze zatytułowanym “Jolka Jolka pamiętasz…Rodzinny Turniej Czytelniczy w klimacie lat 80.” stanowiły doskonałe uzupełnienie rodzinnej zabawy, na jaką zaproszeni zostali nasi czytelnicy. Uczestnicy imprezy, podzieleni na dziewięć drużyn odpowiadali na pytania, dotyczące m.in. popularnych książek, filmów, osobowości, zapomnianych przedmiotów z lat 80-tych, ale także faktów z historii naszej biblioteki. W nawiązaniu do realiów, panujących przed trzydziestoma laty, za każdą prawidłową odpowiedź, drużyny otrzymywały jeden z artykułów, których zdobycie, niegdyś wymagało stania w długich kolejkach. Zdobywanie poszczególnych rzeczy, takich jak: meble, ubrania, sprzęt rtv – agd, czy produkty spożywcze było istotne ze względu na cel, jaki każda z drużyn musiała zrealizować. I tak oto, w wyniku losowania rozpoczynającego zabawę, niektórzy musieli urządzić mieszkanie z przydziału, inni wyposażyć kuchnię, zorganizować wypoczynek na działce lub wyprawić Pierwszą Komunię. Zwyciężyła drużyna, która była najbliżej zrealizowania swojego celu, czyli zdobyła największą ilość potrzebnych artykułów. W ten sposób pierwsze miejsce zdobyła rodzinna drużyna o nazwie KARP-ie, czyli Krzysztof, Aleksandra, Renata i Piotr Oględzińscy . Na wszystkich uczestników zabawy czekały biblioteczne upominki, rozdawane oczywiście w rytmie znanych i lubianych utworów z lat 80.
HIPPIE-BIBLIOTEKA SENSACJI
We wtorek, 24 maja gościliśmy Wojtka Kałużyńskiego , autora książek, dziennikarza, krytyka filmowego i felietonistę. Przyjechał on do nas z opowieścią o bohaterach swojej książki „Niebieskie ptaki PRL-u” , portretującej enklawy wolności od peerelowskiej szarzyzny, wśród których znaleźli się m.in. Marek Hłasko, Leopold Tyrmand, Zbigniew Cybulski, Piotr Skrzynecki oraz nierozłączna para Maklakiewicz i Himilsbach.
Wojtek Kałużyński publikował w kilkunastu czasopismach, m. in. w „Kinie”, „Filmie”, „Świecie Filmu”, „Nowej Fantastyce”, „Machinie”, „Przekroju”, „Dzienniku”, „Bluszczu” i
„K-Magu”, jest współpracownikiem TVP Kultura i ekspertem Empiku. Jest współautorem kilku książek zbiorowych o tematyce filmowej, w tym „Kino Krzysztofa Kieślowskiego” pod red. Tadeusza Lubelskiego, opublikował też książkę „Pół życia w ciemności”o Zygmuncie Kałużyńskim.
Ogromnym sukcesem autora jest to, że został laureatem tegorocznego konkursu Script Pro za scenariusz „Długie pióra” o losach polskiego Indianina Sat-Okha, który walczył w partyzantce AK. Miejmy nadzieję, że na jego podstawie zostanie zakręcony film o tej znanej postaci.
WOLNA BIBLIOTEKA
Ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie w ramach obchodów 70. lecia naszej biblioteki poświęcone było zakazanym książkom w bibliotekach w czasach PRL-u. We wtorek, 21 czerwca naszym gościem była Barbara Góra z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, która opowiedziała o książkach spod ziemi, czyli zakazanych tytułach w bibliotekach.
Spotkanie wzbudziło zaciekawienie nie tylko bibliotekarzy. Wśród poruszonych przez naszego gościa zagadnień znalazły się: dyskryminowanie książek i ludzi, czyli radykalna radykalna sowietyzacja w latach 1945-1956; czystki biblioteczne, i selekcja księgozbiorów; demokratyzacja systemu po październiku 1956 r. i powrót pisarzy nieobecnych,
zarządzenia w sprawie wyjątkowego udostępniania druków wycofanych z obrotu, książki drugiego obiegu w Polsce w latach 1976-1989 oraz powrót zakazanych książek po 1989 r.
BIBLIOTEKA BEZ ŚCIAN
Działo się – i to bardzo wiele – aż do późnych godzin wieczornych, w sobotę, 10 września na terenie naszej biblioteki. Wiele osób wzięło udział w plenerowej imprezie Przystanek:Biblioteka! Już po raz VI rodziny, dorośli, młodzież i dzieci zmagali się w Wielodziedzinowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności. Jak co roku przygotowaliśmy szereg gier, zabaw i konkursów z cennymi – ufundowanymi przez sponsorów – nagrodami.
Hasło tegorocznego Przystanku „7 dekad” nawiązuje do obchodzonego w tym roku jubileuszu 70. lecia naszej biblioteki. Na uczestników imprezy czekał poznawczy, przepełniony emocjami i rozmaitymi aktywnościami spacer przez minionych siedem dziesięcioleci.
W podróż w lata 40. i 50. , czyli na spotkanie z Retro biblioteką zabrali: Aleksandra Suwiczak , Marzena Dach-Kolanko , Katarzyna Mrozik-Stefańska , Barbara Konieczna , Anna Przybylska i uczniowie Gimnazjum im. F. Szołdrskiego . Na uczestników czekały zabawy i zadania zręcznościowe oraz retro szyk – prosto z modowego katalogu.
Barwne czasy dzieci kwiatów można było odnaleźć na Przystanku: Hippie Biblioteka! , gdzie Izabela Putz , Agata Dziamska , Martyna Kasperek , Kajetan Rakoniewski i Leszek Kiersztan zapraszali do ubarwienia hippisowskiego busa, pomalowania świata na kolorowo, tworzenia biżuterii pełnej miłości, odgadywania tajemniczych symboli i rozwiązaniu quizu.
Realia lat 80. , w tym talony, kostka Rubika i niezapomniane przeboje tamtych lat, królowały w Bibliotece przełomu , którą reprezentowali: Renata Świtała , Danuta Beyga , Olga Kasperek i harcerze z 19. Drużyny BUKI .
Z kolei w bramy Wolnej biblioteki i szalonych lat 90. zaprosili: Barbara Patora , Róża Mleczak , Eliza Bąblińska-Masztalerz , Marzena Kortus i Agnieszka Rajewska-Czajka . Tutaj nie zabrakło historii, telewizji, muzyki, dobrej zabawy i wspomnień.
W Bibliotece bez ścian czaiły się: opowiadania z końca zdania oraz wszystko co kudłate, łaciate, pręgowane i skrzydlate. Zadania były pomysłowo wykonywane pod okiem Sylwii Kupiec , Mirosławy Kupiec , Edwarda Kupca , Aleksandry Antoniewicz-Kaszczyńskiej , Ryszarda Pozdrowicza i Zdzicha Połącarza .
Biblioteka rozmaitości prezentowała różnorodność działań współczesnej biblioteki. Do przysłów, bajkowych i filmowych zagadek, iluzji optycznych i zręcznościowych potyczek zachęcały: Mirosława Miarka , Aleksandra Kaczmarek , Alicja Miarka i Agnieszka Kroma .
Niezwykłą podróż w literacką przestrzeń kosmiczną oferowała Biblioteka przyszłości . Małgorzata Śnieguła , Anna Urbaniak , Karolina Borowiak , Joanna Kluj , Emilia Korek oraz Lidia Dudek wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych i Licealnych im. dra Kazimierza Hołogi przygotowali zakodowane zagadki, międzyplanetarny slalom, iPadowe zmagania, oraz kuchnię sprzyjająca długowieczności.
Swój Przystanek:Leśne tajemnice! miało również Nadleśnictwo Bolewice . Ciekawe przyrodnicze zadania przygotowane były przez: Natalię Hybsz , Zbysława Ludwiczaka , Adriana Polańskiego i Jana Piechotę .
Dużo radości sprawiły życzenia z okazji jubileuszu naszej biblioteki, które uczestnicy imprezy zapisywali kolorową kredą na tablicy. Życzenia były bardzo ciepłe, życzliwe i pełne inwencji twórczej. Tablicą pełną życzeń opiekowali się: Zuzanna Racka i Krystian Szumiński .
Podczas trwania imprezy, na stanowisku członków zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków można było skorzystać z pomiaru cukru i ciśnienia. Na stanowisku tym obecni byli: Anna Sinica i Krzysztof Misiaczyk .
Tradycyjnie na Cafe Przystanku , który obsługiwały: Janina Chocieszyńska , Wiesława Nowrotek i Teresa Miasiaczyk można było skosztować pysznych wypieków bibliotekarek.
O ład i porządek podczas imprezy dbali: Renata Jędrzejczak i Janusz Luftmann .
Na stanowisku organizatora wszelkich informacji udzielały:Danuta Łebkowska i Maria Pigla .
Imprezę po raz kolejny poprowadził Biblioentuzjasta Rafał Putz , któremu z ramienia biblioteki towarzyszyła dyrektor Lucyna Kończal-Gnap .
Jak zwykle, również i tym razem, nie zabrakło dodatkowych, przystankowych atrakcji. W tym roku były nimi: pokaz dawnych zabaw i zabawek grupy edukacyjnej „Mozaika” , a także taneczne rytmy i pozytywne wibracje w wykonaniu zespołu Przed Wschodem Słońca .
Po energetycznym koncercie nastąpił moment kulminacyjny – losowanie nagród i rozstrzygnięcie konkursu głównego, konkursu na jubileuszowe życzenia oraz plebiscytu: „Zgadnij jaka to książka”.
Gala 70. lecia naszej biblioteki
W czwartkowy wieczór, 17 listopada, jubileuszową galą 70. lecia zamknęliśmy cykl, odbywających się od kwietnia, imprez podsumowujących siedem dekad istnienia naszej biblioteki. W każdym kolejnym miesiącu – na zasadzie „Przeżyjmy to jeszcze raz” – przypominaliśmy minione 10.lecia. Jak pokazała frekwencja, każdy zainteresowany naszą ofertą wybrał coś odpowiedniego dla siebie. Zaprosiliśmy m.in. na koncert w Retro Cafe , spotkanie z autorem książki o niebieskich ptakach PRL-u, opowiadaczką dawnych historii oraz naszą coroczną plenerową imprezę Przystanek: Biblioteka!, tym razem pod hasłem 7 dekad.
W maju, przy okazji Powiatowego Forum Bibliotekarzy, mieliśmy okazję do odbycia oficjalnych spotkań z włodarzami miast i gmin naszego powiatu oraz bibliotekarzami z terenu powiatu. Miałyśmy okazję uhonorować naszych darczyńców i stałych współpracowników.
Otwierając uroczystą galę, dyrektor Lucyna Kończal-Gnap zwróciła uwagę na stałe i nienaruszalne miejsce nowotomyskiej książnicy w kulturalnym pejzażu miasta, gminy i powiatu. Obchodząca rocznicę kamienną, czyli 70 lat wspólnie przeżytych wraz z czytelnikami i bywalcami, kamienna dama symbolizuje to co stałe, niezmienne, niepodważalne i nienaruszalne. Aby ta niepodważalność zaistniała potrzeba grona ludzi, którzy tworzą i współtworzą naszą bibliotekę. Tym osobom oraz wiernych czytelnikom i wszystkich użytkownikom, włodarzom, partnerom i współpracownikom Dyrektor biblioteki serdecznie podziękowała. Muzyczną niespodzianką jubileuszowej gali był koncert „Przebojem przez 70.lecie” w wykonaniu Ewy Michrowskiej i Jacka Skowrońskiego . Publiczność oklaskiwała takie szlagiery jak: „Serduszko puka”, „Pod papugami”, „Małgośka”, „Statki na niebie”, „Prawy do lewego”, „Jesteś szalona”, „Daj mi tę noc”.
W przerwie koncertu bibliotekarki uhonorowały tych, którzy skorzystali z zaproszenia do aktywnego zaangażowania się w jubileuszowe świętowanie, biorąc udział w jubileuszowych konkursach i quizach i starając się nie opuszczać naszych jubileuszowych imprez. Dyplomy „Zawsze z nami” dla niezawodnego uczestnika bibliotecznych wydarzeń kulturalnych otrzymali: Gabriela Helińska , Lidia Dudek , Janina Ksiąg , Halina Wesołowska , Urszula Nowak i Janusz Raj . Dyplomy laureata Jubileuszowego Konkursu Internetowego „7 dekad biblioteki wspominają czytelnicy” powędrowały do rąk Piotra Oględzińskiego , Waldemara Szawala i Żakliny Foks-Maciaszczyk . Natomiast dyplomy „Przodownika czytelnictwa” za udział w quizie „70 lat z biblioteką” zostały wręczone: Grzegorzowi Woźniakowi , Jackowi Szymczakowi , Mai Skotarek , Borysowi Skotarek i Żaklinie Foks-Maciaszczyk .
Po tej części uroczystości dyrektor naszej biblioteki Lucyna Kończal-Gnap zaprosiła wszystkich obecnych na lampkę szampana i jubileuszowy tort.
Z najlepszymi życzeniami pospieszyli: Starosta Nowotomyski – Ireneusz Kozecki , Przewodnicząca Rady Powiatu – Maria Galas , Były wieloletni Burmistrz Nowego Tomyśla – Henryk Helwing , była i obecna dyrektor NOK-u – Genowefa Hreczyńska i Beata Baran . Najpiękniejsze życzenia- ubrane w piękne strofy – otrzymałyśmy od naszych stałych bywalców.