
Nasza biblioteka włączyła się jako partner do projektu Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych i zorganizowała jeden z etapów badawczych – panel dyskusyjny w postaci zogniskowanego wywiadu grupowego. Spotkanie odbyło się 1 października 2014 r, a prowadziła je bibliotekarka Róża Mleczak.
Do dyskusji zaproszono przedstawicieli środowisk społecznych, opinio i kulturotwórczych powiatu nowotomyskiego, m.in. dyrektorów i pracowników instytucji kultury, pomocy społecznej, III sektora zajmującego się kulturą czy działaniami z osobami starszymi,aktywnymi seniorami, osobami działającymi w samorządzie terytorialnym ,zajmującymi się obszarami kultury seniorów, związkami emerytów i rencistów. Tematem moderowanego panelu dyskusyjnego była problematyka związana m.in. z barierami i aktywnością osób starszych w działaniach społeczno-kulturalnych, wizerunkiem seniorów, ich rolą w dzisiejszym społeczeństwie czy budowaniem kapitału społecznego w oparciu o inicjatywy międzygeneracyjne.
W 2014 roku Fundacja Altum wraz z Regionalnym Obserwatorium Kultury UAM realizuje projekt badawczy „Osoby w wieku 50+ a rozwój kapitału społecznego. Diagnoza i ewaluacja wielkopolskich inicjatyw kulturalnych”, który zdobył dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Poznaniu, Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu, Instytutem Kulturoznawstwa UAM oraz kilkudziesięcioma partnerami regionalnymi z całej Wielkopolski.
Istotą projektu jest dokonanie diagnozy i ewaluacji inicjatyw społeczno-kulturalnych angażujących do uczestnictwa osoby w wieku 50+. Polem działań objęte jest całe województwo wielkopolskie. Badania złożone są zarówno z metod ilościowych (ankiet kierowanych do instytucji kultury, senioralnych, pomocy społecznej i organizacji pozarządowych) jak i jakościowych (zogniskowanych wywiadów grupowych – paneli dyskusyjnych w każdym powiecie, indywidualnych wywiadów pogłębionych oraz badań terenowych – obserwacji wraz z dokumentacją fotograficzną).
Rezultatem projektu będzie ogólnodostępny i kompleksowy raport wraz z rekomendacjami oraz bazą miejsc i inicjatyw dla seniorów, mającymi posłużyć jako użyteczne narzędzie dla podmiotów (instytucji publicznych, samorządów i organizacji pozarządowych) odpowiedzialnych za prowadzenie polityki kulturalnej i społecznej. Baza będzie również źródłem informacji dla samych seniorów.