Przez ostatni twórczy tydzień, goszczącej u nas ekspozycji pt. RękoDZIEŁA towarzyszyły warsztaty plastyczne adresowane do dzieci i młodzieży. Zajęcia wprowadzające w tajniki różnych, mniej lub bardziej tradycyjnych rękodzielniczych technik prowadzały same mistrzynie – panie, których prace można podziwiać jeszcze przez najbliższy tydzień w bibliotecznej Galerii na Piętrze. Uczestnicy spotkań mogli najpierw obejrzeć wystawę odsłaniającą przed nimi różne inspiracje, kreatywne pomysły i techniczne możliwości, a następnie spróbować własnych sił w praktyce.
W poniedziałkowych, wtorkowych i środowych warsztatach uczestniczyli uczniowie z nowotomyskiego Zespołu Szkół nr 1 wraz z nauczycielami: Małgorzatą Grześkowiak, Katarzyną Mrozik-Stefańską, Ewą Nowak i Ewą Bugaj-Lipiecką. Podczas tych twórczych spotkań szydełkową pasją zarażała młodzież pani Monika Heinrich, pani Wiesława Ziomkowska inspirowała do tworzenia świątecznych kartek, zaś pierwszych ściegów haftu uczyły panie: Urszula Teleszyńska i Danuta Dziurla. Warsztaty czwartkowe, w których udział wzięli młodsi uczestnicy – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1, poświęcone były poznaniu podstaw wcale nie łatwych splotów na drutach. Swoje umiejętności dziergania przekazywała dzieciom pani Dorota Wińczo-Konieczna – szkolny pedagog, a zarazem miłośniczka i twórczyni rękodzieła.
Ku radości dorosłych, zarówno dzieci, jak i młodzież wykazały ogromną ciekawość i dociekliwość, zaskakując nierzadko umiejętnościami manualnymi i wytrwałością. Niektórzy złapali prawdziwego robótkowego bakcyla. Co najważniejsze, warsztaty oraz stworzone własnoręcznie dzieła cieszyły i starszych i młodszych, co pogłębiało integrację i potęgowało ciepły, przedświąteczny klimat.
Myślę, że podjęte przez nas wspólnie z twórczyniami działania odniosły zamierzony efekt, a nawet przerosły nasze oczekiwania – stwierdziła koordynatorka rękodzielniczych wydarzeń, specjalistka ds. edukacji regionalnej Grażyna Matuszak. – To, co dla naszego pokolenia wydaje się czymś znanym, ponieważ w większości przypadków z robótkami mieliśmy kontakt chociażby w szkole, dla młodzieży okazało się nową, ciekawą przestrzenią, ćwiczącą koncentrację i rozbudzającą kreatywność. Mamy nadzieję, że to pozytywne doświadczenie uda nam się kontynuować w nadchodzącym roku.