Miesiąc: luty 2024
Podczas naszego marcowego spotkania, które odbędzie się 7 marca, w DKK porozmawiamy o książce Słońce Scortów Laurenta Gaudé.
W bibliotece w Borui Kościelnej przedszkolaki z grupy Motylki uczestniczyły w zajęciach pt. “Jak powstaje książka”? Na początku spotkania dzieci wysłuchały i obejrzały pięknie ilustrowaną baśń – „Stoliczku nakryj się”. Następnie prześledziły cały proces powstawania książki od autora, ilustratora, drukarza, introligatora, aż po gotową książkę do kupienia w księgarni lub wypożyczenia w bibliotece. Na zakończenie zajęć przedszkolaki stały się twórcami, wykonując ilustracje do swojej ulubionej bajki.
7 marca o godz. 18.00 w naszej Galerii na Piętrze odbędzie się wernisaż prac Elżbiety Anny Brudło – Opowiem Wam o Irysach.
Elżbieta Anna Brudło (z d. Jandy) , absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiadając status nauczyciela-bibliotekarza przepracowała w szkolnictwie prawie 40 lat, i jak sama podkreśla, zdążyła jeszcze przeżyć ten niebywały przeskok technologiczny jakim było wprowadzenie do szkół komputerów.
Praca w służbie dzieciom i młodzieży była najważniejsza, ale w pewnym momencie malowanie stało się drugą ścieżką jej życia. Pani Elżbieta maluje na papierze, medium bardzo szlachetnym, ale trudnym i od początku swojej twórczości zdawała sobie sprawę, że ten nośnik jest zupełnie inaczej odbierany niż prace na płótnie, …”ale mój wybór jest bardziej ekologiczny, ekonomiczny, a malując nie dominuję otoczenia”.
Od lat nurtuje ją kwestia – Czy sztuka może być rzecznikiem przyrody? Tworzy obrazy w których sny, iluzja, niezwykła atmosfera łączą się w magii kolorów i delikatnych tonów. Ulubiona tematyka to drzewa (!), otaczająca rzeczywistość, ekologia, a także symbolika przemijania.
Pod wpływem wybuchu wojny w Ukrainie opublikowała w czasopiśmie francuskim “Art4Any” artykuł “Kolory nadziei” wraz ze swoimi ilustracjami dotyczącymi agresji.
Współpracując z Italia Arte Museo MIIT uczestniczyła w międzynarodowych wystawach w Turynie, Mediolanie, Rzymie i Bonn. W nowotomyskiej bibliotece swoje malarstwo wodne na papierze przedstawiła w 2010 roku.
Aktualna wystawa prezentowana w naszej Galerii na Piętrze to nowa odsłona artystki, bowiem przedstawi nam serię prac o irysach, kwiatach niezwykłych, tajemniczych i pełnych symboliki.
W poniedziałek, 4 marca o godz. 18.00 gościem naszej biblioteki będzie fizjoterapeutka urologiczna – Natalia Kiełbasa, która opowie o chorobach kobiecych XXI wieku.
1 i 22 marca o godz. 18.30 odbędą się zajęcia z języka angielskiego.
1 marca o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty malowania z Allą Yuzepolską.
Zapisy: 614421278
Zapraszamy w marcu do naszej biblioteki. 🙂
Dotknąć, przesypać, ugnieść, nadepnąć – dzieci to uwielbiają, o czym można było przekonać się podczas lutowych, bibliotecznych zajęć z cyklu Godziny dla rodziny. Dzięki opiekunkom ze Żłobka i Przedszkola Pozytywnego Rozwoju w Nowym Tomyślu – Katarzynie Stachowiak i Dominice Kaczmarek, 22 lutego Strefa Koloru zamieniła się w przyjazną przestrzeń do sensorycznej zabawy.
W ferie w bibliotece w Sątopach odbyły się zajęcia dla dzieci inspirowane książką Agnieszki Stelmaszyk “Nieustraszona Babcia Adela i kosmiczna przygoda”, którą czytała pani Elżbieta Kowalewska. Uczestnicy spotkania rozwiązywali zagadki, quizy, rebusy, wykonywali piękne rakiety kosmiczne. Dowiedzieli się dużo ciekawych rzeczy na temat kosmosu. Nie zabrakło również tradycyjnych gier planszowych i słodkiego poczęstunku. Podziękowania dla pań: Wioletty Kozłowskiej i Małgorzaty Nyga za pomoc i zaangażowanie w zajęciach. 🚀
W czwartkowe popołudnie, 22 lutego, gościem spotkania z cyklu: Biblioteka Regionu był zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolewice Grzegorz Roszkowiak. Tematem prezentowanym przez naszego gościa były plany budowy Autostrady Rzeszy (Reichsautobahn) i niemieckie obozy pracy przymusowej dla wykorzystywanych do jej budowy Żydów. Autostrada, która miała połączyć niemiecką Europę z „odzyskanymi” wschodnimi landami, miała cel strategiczny, związany z planami ekspansji terytorialnej Trzeciej Rzeszy. Na 24 obozy pracy założone wzdłuż autostrady, zwane Reichsautobahnlager (obozy autostradowe Rzeszy), do których trafiała ludność żydowska głównie z łódzkiego getta oraz gett Kraju Warty, 5 znajdowało się na terenie obecnego powiatu nowotomyskiego. Były to obozy: Deutschhöhe (Przychodzko, gmina Zbąszyń), Wiesengrund (Bobrówka – obecnie Przyłęk, gmina Nowy Tomyśl), Buchwerder Forst (Bolewice, gmina Miedzichowo), Hardt (Wąsowo, gmina Kuślin), Fahlenfeld (Turkowo, gmina Kuślin). Prelekcja Grzegorza Roszkowiaka przygotowana w oparciu o materiały z Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie skupiła się głównie na funkcjonującym w latach 1941-1942 obozie Buchwerder Forst położonym w lesie na terenie Nadleśnictwa Bolewice, 3 km na północ od Nowego Tomyśla. Miejsce porośnięte dziś lasem sosnowym, jest świadkiem wielu ludzkich tragedii. Warunki życia w obozie, terror, głód, wyniszczająca organizm praca powodowały, że obozy pracy przymusowej dla ludności żydowskiej stały się faktycznie miejscem eksterminacji. Do codzienności obozowej należały kary chłosty, bicie, publiczne egzekucje. Mieliśmy też okazję wysłuchać nagrań historii mówionej przygotowanych przez Muzeum w Żabikowie, w których świadkowie tamtych wydarzeń – pani Krystyna Zalewska z Sępolna oraz pan Bolesław Lisek z Wąsowa relacjonowali zapamiętane przez siebie fakty i przeżycia. Opowiadali o tym jak stawiano obóz, o ludziach znajdujących się po obu stronach ówczesnych wydarzeń, o okrutnych warunkach obozowych i o trudnościach, związanych z próbami pomocy więźniom przez mieszkańców okolicznych wsi. Wystąpienie pana Grzegorza Roszkowiaka odsłaniające temat znajdujących się na naszym terenie niemieckich obozów pracy przymusowej było bardzo poruszające i skłaniające do refleksji nad okrucieństwem wojny. Te trudne historie, których ślady skrywa krajobraz naszych okolic warto pamiętać i o nich opowiadać. Ciszy nas niezmiernie, że temat wzbudził duże zainteresowanie wśród mieszkańców, o czym świadczyć może liczna frekwencja a także obecność przedstawicieli mediów: Zbąszyńskiej Telewizji Kablowej i Magazynu Nowy Tomyśl – NaszeMiasto.pl.
Ferie zimowe tradycyjnie upłynęły nam na czytaniu, któremu towarzyszyły zagadki, wyzwania plastyczne i mnóstwo zabawy. W tym roku, parafrazując tytuł znanej i lubianej książki autorstwa Justyny Bednarek zaproponowaliśmy dzieciom „Niesamowite ferie dziesięciu skarpetek”. Każdego dnia bibliotecznych zajęć, jakie odbyły się od 12 do 16 lutego czytaliśmy opowiadania o rezolutnych, rządnych wrażeń skarpetkach, by następnie, w odniesieniu do opisanych przygód przystąpić do twórczego działania. W efekcie powstały m.in. ogromne, papierowe kwiaty, pomysłowe roboty, nawiedzone domy, czy ptaki wyklejone z ziaren słonecznika. Całość zajęć dopełniały tematyczne zabawy, zadania oraz zaangażowanie i entuzjazm, jakie wnosili młodzi czytelnicy, licznie uczestniczący w bibliotecznych feriach.
W bibliotece w Borui Kościelnej wraz z uczniami Szkoły Podstawowej został przeprowadzony Tydzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku organizatorki projektu Justyna Janowska – nauczycielka informatyki i bibliotekarka Mirosława Miarka przeprowadziły go pod hasłem: Literacko o bezpieczeństwie w sieci. Dla uczniów przygotowano liczne formy zajęć, które miały na celu zachęcenie do aktywnego uczestniczenia w tej ważnej akcji. Dzieci tworzyły: tomiki poezji, zbiory opowiadań, komiksy oraz kolorowe, przestrzenne książeczki dla maluchów. Podczas całego tygodnia uczniowie poszerzali własną wiedzę z zakresu bezpiecznego korzystania ze stron internetowych, rozpoznawania różnego rodzaju zagrożeń oraz właściwego reagowania na nie. Pamiętając o głównych założeniach kampanii DZIAŁAJMY RAZEM zaproszono do udziału Annę Urbaniak z Powiatowej Komendy Policji w Nowym Tomyślu oraz Dariusza Borowskiego ze Stowarzyszenia Paruzja. Goście przeprowadzili prelekcje na temat zagrożeń w Internecie oraz udzielili odpowiedzi na liczne pytania uczestników.
W piątkowy wieczór, 16 lutego, gościem naszej biblioteki był Juan Enrique Yantuche, Gwatemalczyk, mieszkający od kilku lat w Poznaniu. Opowiedział on o swoim pięknym kraju, nazywanym krainą wiecznej wiosny, o bogatym dziedzictwie kulturowym Majów i wulkanicznej ziemi, rodzącej owoce niewyobrażalnych rozmiarów. Enrique w 2016 przybył na Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się w Krakowie i tak mu się spodobało w naszym kraju, ze postanowił osiąść tu na stałe. Dzisiaj prowadzi własną szkołę języka hiszpańskiego, jest szczęśliwym ojcem i mężem.
Co go urzeka w Polsce? Podoba mu się bezpieczeństwo, porządek i spokój, ale przygnębiają krótkie jesienne i zimowe dni. Najbardziej tęskni za kuchnią gwatemalską, chociaż nie pogardzi naszą szarlotką i rosołem.
W ramach cyklu Między kulturami, w nowotomyskiej bibliotece od 2023 roku działa Kawiarenka językowa, w której można między innymi zgłębiać tajniki języka angielskiego. Podczas zajęć nauczycielka Irina Seletska z dużą cierpliwością tłumaczy zawiłości angielskiej gramatyki, a uczestniczki zajęć cieszą się każdym nowym, poznanym wyrażeniem. Biblioteczne spotkania z językiem angielskim, to nie tylko wzbogacanie kompetencji lingwistycznych, ale również sposób na miłe, towarzyskie spędzanie czasu i nawiązywanie nowych znajomości.
W styczniu i lutym Alla Yuzepolska uczyła techniki malowania akwarelą uczestników warsztatów, którzy w przyjemnej atmosferze spędzali wspólnie twórczy czas w naszej bibliotece. Powstały piękne prace w iście zimowych klimatach: Lutowy poranek, Śnieżny poranek i Herbata dla dwojga. Zajęcia z Allą pokazują, że malować może każdy, wystarczą dobre chęci i trochę pracowitości. Na efekty nie trzeba długo czekać gdyż widoczne są już po dwóch godzinach pracy. To również zasługa Ally, która cierpliwie i z uśmiechem wprowadza w tajniki malowania, a dzięki temu buduje poczucie wielkiej satysfakcji, również wśród osób, które rzadko sięgają po tę formę ekspresji.
Najbliższe Godziny dla rodziny dedykujemy maluszkom. 22 lutego, o godz. 17:00 zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na zajęcia sensoryczne prowadzone przez opiekunki ze Żłobka i Przedszkola Pozytywnego Rozwoju.
Obowiązują zapisy pod numerem telefonu: 61 4421274
Projekt obejmuje wielowarstwowe spotkania z kulturami różnych krajów:
Kawiarenka Językowa, czyli konwersacje językowe oraz cykl: Jestem z…, czyli spotkania z osobami z różnych kultur, mieszkającymi w Polsce oraz konwersacje polsko-hiszpańskie.
Zajęcia z języka angielskiego pod hasłem English in the library
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Izabela Putz
Kawiarenka językowa – konwersacje polsko-hiszpańskie
22.10.24. W bibliotecznej Kawiarence językowej: https://bibliotekant.pl/w-bibliotecznej-kawiarence-jezykowej/
16.09.24. Zabawy z gramatyką: https://bibliotekant.pl/zabawy-z-gramatyka/
2.07.24. Bibliofiesta wokół kultur: https://bibliotekant.pl/bibliofiesta-wokol-kultur/
26.06.24. Międzynarodowa Ekofiesta: https://bibliotekant.pl/miedzynarodowa-ekofiesta/
25.04.24. Polsko-hiszpańska kawiarenka językowa: https://bibliotekant.pl/polsko-hiszpanska-kawiarenka-jezykowa/
27.03.24. Wielkanoc po polsku i hiszpańsku: https://bibliotekant.pl/wielkanoc-po-polsku-i-hiszpansku/
Jestem z…
28.10.24. Jestem z Macedonii: https://bibliotekant.pl/jestem-z-macedonii-2/
19.09.24. Jestem z Argentyny: https://bibliotekant.pl/jestem-z-argentyny-2/
12.06.24. Jestem z Meksyku: https://bibliotekant.pl/jestem-z-meksyku-2/
23.04.24. Jestem z Korei Południowej: https://bibliotekant.pl/jestem-z-korei-poludniowej-2/
11.03.24. Jestem z Kolumbii: https://bibliotekant.pl/jestem-z-kolumbii-2/
16.02.24. Jestem z Gwatemali: https://bibliotekant.pl/jestem-z-gwatemali-2/
26.01.24, Jestem z Wietnamu: https://bibliotekant.pl/jestem-z-wietnamu-2/
25.04.23, Moje romskie korzenie: https://bibliotekant.pl/miedzy-kulturami-moje-romskie-korzenie/
English in the library
15.02.24, English in the library: https://bibliotekant.pl/english-in-the-library-4/
4.12.23, Święta w angielskich klimatach: https://bibliotekant.pl/swieta-w-angielskich-klimatach/
6 lutego, w naszej Galerii na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej Marcina Łukaszyka zatytułowanej: Jestem. Choć jest to druga prezentacja prac autora w nowotomyskiej bibliotece, tym razem ma ona nieco odmienny charakter. Wśród fotografii zagościły bowiem jego autorskie wiersze. Poetyckie przemyślenia o życiu są często zaskakującym dopełnieniem w przeważającej większości czarno-białych, inspirowanych naturą obrazów. Zdjęcia opatrzone tekstem stanowią fragment opowieści, odsłaniającej przed widzem różne sploty ludzkich doświadczeń.
Marcin Łukaszyk – od lat dziecięcych jest związany z Nowym Tomyślem. Swoje fotograficzne zainteresowania rozwijał już jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu, biorąc udział w zajęciach kółka fotograficznego w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Po ponad 30. latach nieobecności powrócił do Nowego Tomyśla. Tutaj pracuje i spełnia swoje marzenia, rozwija pasje i odkrywa coraz to nowe talenty. Fotografia pozwala mu na wyrażanie swoich emocji oraz miłości do przyrody i otaczającego świata.
Przybyli na wernisaż goście – znajomi i przyjaciele, a także miłośnicy i znawcy fotografii – mogli posłuchać o inspiracjach i warsztacie fotograficznym autora, a w rozmowach kuluarowych przy kawie i słodkościach, podzielić się swoimi fotograficznymi doświadczeniami i spostrzeżeniami pozwalającymi głębiej zanurzyć się w świat prezentowanych prac.
Wystawę w Miejskiej i Publicznej w Nowym Tomyślu, w Galerii na Piętrze, można oglądać do 2 marca.
Święto zakochanych przypadające 14 lutego, było dobrym pretekstem do zorganizowania dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 1, warsztatów tematycznych w murach Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.
Dnia 9 lutego br., klasa I Technikum Mechanicznego, pod opieką p. Katarzyny Kudełki, przybyła do biblioteki, by wziąć udział w warsztatach kreatywnych pt. „Papierowe Love”. Podczas zajęć młodzi chłopcy, napisali nietypowe „słodkie” wyznania miłosne przy relaksacyjnej muzyce i pięknych wirtualnych widokach. Zabawne, miłosne teksty z papierków po batonikach i nie tylko, wprawiły wszystkich w radosny nastrój !
Wszystkie powstałe „listy miłosne”, zostały na koniec odczytane przez inicjatorkę warsztatów – Małgorzatę Kaczmarek. W tym dniu uczniowie ZS nr 1, wyszli z gotowymi upominkami „słownymi”, które idealnie mogą sprawdzić się jako życzenia dla nauczycielki, dziewczyny, przyjaciółki.
W warsztatach z okazji zbliżających się Walentynek, udział wzięło 22 chłopców z Technikum Mechanicznego. Efekty ich twórczej pracy można podziwiać w Czytelni Ogólnej MiPBP.
Oto rozkład pracy naszych filii w ferie. Zapraszamy.
Książka Lily King pt.”Euforia” to lutowa propozycja w Dyskusyjnym Klubie Książki, która zaprasza do świata miłości, tropików i pasji. Romans? Melodramat? Nieodparte emocjonalne i intelektualne przyciąganie? A może wszystko jednocześnie?
Lata 30. XX wieku. Fascynująca historia trójki młodych, ale już znanych antropologów – Margaret Mead oraz dwóch mężczyzn jej życia, osadzona w egzotycznym i parnym świecie Nowej Gwinei. Łączy ich pasja, bezkompromisowa rywalizacja i namiętność narastająca w tropikalnym upale. Podstawą fabularną „Euforii” jest trójkąt uczuciowo-naukowy, jaki powstał pomiędzy trojgiem młodych ludzi. Wartka narracja, prowadzona z punktu widzenia kilku bohaterów, pełna jest poezji, dowcipu i intrygujących faktów z życia głównych postaci oraz otaczającej ich trudnej do zrozumienia kultury.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przebiegało w atmosferze żywej rozmowy. Opinie na temat działań, wyborów i decyzji głównych bohaterów były podzielone. Jednak trudno było się nie zgodzić, że historia tej trójki, ich namiętnej rozgrywki podszytej bezkompromisową rywalizacją tylko udowadnia, że nie można w pełni poznać drugiego człowieka, ale jedynie samego siebie. Czytelnik otrzymuje książkę intensywnie pobudzającą intelektualnie, a zarazem w uniwersalnym sensie głęboko poruszającą.
„Euforia” bierze pod lupę grzechy kolonizacyjne kultury Zachodu, a na ich tle modeluje portret zachodniej uczuciowości zmagającej się z wiecznym odruchem kolonizowania emocjonalnego. Lily King wiedziała jak przeniknąć do wyobraźni Czytelnika. Stworzyła opowieść, która rozkwita przed naszymi oczami, wybucha bogactwem wspaniałej historii. Książka warta polecania, dostępna do wypożyczenia w Wypożyczalni dla Dorosłych.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 1 lutego 2024 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.
Zapraszamy dzieci na Ferie z planszówkami w Jastrzębsku Starym. 🙂
Babeczkowy raj i zaczarowana noc w bibliotece. Zapraszamy na ferie w bibliotece w Bukowcu. 🥧
W środowy wieczór 7 lutego w naszej bibliotece odbyło się wyjątkowe wydarzenie muzyczne i spotkanie z wyjątkowym człowiekiem, dla którego wolność stała się największym priorytetem, a muzyka największą pasją.
Baru Rajza to jeden z najbardziej utalentowanych handpanistów w naszym kraju, który swoją rozpoznawalność zyskał przede wszystkim dzięki ulicznym występom. Bardzo odważny i innowacyjny artysta, który nie boi się poszukiwać, zarówno w przestrzeni do wyrażania sztuki, jak i samej sztuce. Relaksacyjna muzyka pozwoliła publiczności zagłębić się w kojącym, nieco zagadkowym, eterycznym dźwięku tego popularnego ostatnio na całym świecie instrumentu.
Zapraszamy dzieci na Kosmiczne ferie w bibliotece w Sątopach.
BEZPIECZNY SENIOR – to wciąż aktualna tematyka i ważny aspekt prewencyjny.
Dlatego, w ramach współpracy, gościliśmy przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Nowym Tomyślu, którzy poprowadzili prelekcję uświadamiającą, jakie triki wykorzystują oszuści, aby wyłudzić pieniądze od osób starszych i na jakie zagrożenia można natknąć się w Internecie. Dzięki uprzejmości KPP, poznaliśmy również naszych Dzielnicowych, przypisanych do odpowiednich rejonów miasta.
Każdy miał możliwość zadawania pytań oraz opowiedzenia o swoich przeżyciach, podejrzanych rozmowach telefonicznych i innych niepokojących zdarzeniach.
Komendę Powiatową Policji reprezentowali: asp. szt. Anna Urbaniak, st. post. Julia Patan, sierż. szt. Bartosz Sołtysik, st. asp. Marcin Żmudzin i st. asp. Michał Szot.
Spotkanie w ramach projektu Seniorzy w natarciu, odbyło się 6 lutego.
Prezentujemy zdjęcia dzielnicowych, którzy przyjęli zaproszenia na nasze spotkanie.
Foto: KPP Nowy Tomyśl
Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat do wspólnej zabawy z książkami Justyny Bednarek. W dniach 12 -16 lutego, od godziny 11:00 do 13:00 na miłośników przygód czekają zagadki, zadania i mnóstwo zabawy 🙂
W poniedziałkowy wieczór, 5 lutego, gościem naszego Klubu Podróżnika był Miłosz Szymański z Poznania – mechanik okrętowy, analityk, włóczęga, historyk-amator, fan płowu, kimchi i cyrylicy. Autor podcastu o polityce zagranicznej Za Rubieżą oraz książki na temat Mołdawii.
O książce: “Mołdawii świat nie szanuje, bo jej nie zna. Z niczym mu się nie kojarzy i niczego się po niej nie spodziewa. Mołdawia tymczasem powoli znika. Każdego dnia Mołdawianie gaszą światła w swoich domach i wyjeżdżają, szukając lepszego życia.”
W lutym w naszej Bibliotece Regionu gościem będzie zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bolewice – Grzegorz Roszkowiak, który wystąpi w prelekcji: Bolewicki las, autostrada A2 i obóz pracy przymusowej dla Żydów.
Zapraszamy w czwartek, 22 lutego o godz. 18.00.
Co robić, by nie obwiniać się bez przerwy za wpadki wychowawcze? Carla Naumburg – autorka bestsellera Jak nie krzyczeć na swoje dziecko – radzi podejść do rodzicielstwa z większym współczuciem dla siebie, poważnie traktując własne potrzeby. Za każdym razem, gdy uznajemy się za winnych, odbieramy sobie wszelkie możliwości uświadomienia sobie, co tak naprawdę się wydarzyło, zyskania jasności lub zrozumienia, jak inaczej możemy postąpić w przyszłości. Nauka reagowania ze zrozumieniem, przebaczeniem i akceptacją samego siebie wymaga praktyki, ale jest tego warta.
Kilka różnych generacji urodzonych i dorastających w odmiennych warunkach społeczno-politycznych. Od pokolenia wojny, przez pokolenie prl-u, pokolenie x, y, z, aż po pokolenie alfa.
Co je łączy, a co dzieli?
Czy zetki uprawiają mniej seksu niż ich rodzice?
Czy starsze generacje były bardziej pracowite?
Czy pokolenie Alfa pochłonie epidemia samotności?
Czy milenialsi są niezaradni i roszczeniowi?
Czy miłość dla wszystkich generacji zawsze znaczy to samo?
Fascynująca opowieść o pokoleniach i sferach życia, w których funkcjonują i przecinają się ze sobą. Wnikliwa analiza społeczno-kulturowa prof. Tomasza Sobierajskiego przeplata się z opowieściami wyjątkowych osób z różnych generacji, z którymi rozmawia Magdalena Kuszewska. Swoimi refleksjami dzielą się: prof. Maja Komorowska, Magdalena Zawadzka, Agata Młynarska, Marcin Meller, prof. Adam Bodnar, Małgorzata Gołota i Bracia Kacperczyk.
To pierwsza w Polsce książka o pokoleniach, która kładzie akcent na dialog między generacjami i podkreśla wartość międzypokoleniowej współpracy.
Od teraz zaczniesz inaczej patrzeć na rodziców, dziadków, współpracowników i dzieci, bez względu na to, które pokolenie nazwiesz swoim.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5088478/pokolenia
Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby polskiej sztuki.
Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.
Sylwia Zientek, autorka książek „Polki na Montparnassie” oraz „Lunia i Modigliani”, tym razem nie skupia się na jednej epoce. Opisuje losy 20 wybitnych polskich artystek, od oświecenia po wiek XX. „Tylko one” nie są próbą ułożenia kanonu, ale opisem barwnych życiorysów twórczyń i ich niebanalnego dorobku. Nieco zapomniane artystki, jak Anna Rajecka, nadal dobijające się do szerszej publiczności, jak Mela Muter, sąsiadują w książce z wybitnymi, docenionymi już postaciami polskiej kultury, jak Magdalena Abakanowicz, Zofia Stryjeńska i Alina Szapocznikow.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5088906/tylko-one-polska-sztuka-bez-mezczyzn
43% osób na stanowiskach menadżerskich w Polsce to kobiety – to drugi najlepszy wynik w Europie. Tylko dlaczego jeszcze niedawno mieliśmy w polskim rządzie więcej ministrów o imieniu Mariusz niż kobiet?
Czy płeć rzeczywiście nie ma już żadnego znaczenia?
A może właśnie grozi nam wojna płci?
O co walczą feministki, a czego nie chcą uznać obrońcy patriarchatu? Czemu niektóre kobiety nie lubią feminatywów?
I jak równouprawnienie wpływa na seks?
Na naszych oczach rozgrywa się spóźniona rewolucja i pierwsza prawdziwa dyskusja o rolach kobiet i mężczyzn. Wojciech Harpula i Maria Mazurek przyglądają się temu, co dzieje się w naszych domach i w przestrzeni publicznej – edukacji, polityce i języku.
Autorzy prowadzą nieoczywiste i prowokujące rozmowy, w których pytają o podział obowiązków, przemoc, miłość, pieniądze i władzę. Odpowiadają m.in. Bogdan de Barbaro, Andrzej Depko, Zuzanna Radzik i Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
W łóżku, szkole, biurze, Sejmie czy kościele – co w Polsce znaczy dziś bycie kobietą i bycie mężczyzną?
W środowy wieczór, 31 stycznia, w naszej bibliotece odbyła się druga Randka z poezją, której bohaterką była Nieoswojona, nie dająca się zaszufladkować, wyjątkowo wyczulona na piękno świata i pełna wrażliwości kobieta – nowotomyślanka Ewa Flieger. Debiut na bibliotecznej scenie okazał się bardzo udany, a jej wiersze trafiły do serc życzliwej publiczności. Spotkanie poprowadziła poetka Sylwia Turowska, a wiersze czytały również: nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Lutosławskiego w Nowym Tomyślu – Aleksandra Walczak i dyrektor nowotomyskiej biblioteki – Elżbieta Podlaszewska-Cybal. Muzycznie wieczór ukwiecił nauczyciel Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu – Jakub Korbanek.
Ewa Flieger od 25 lat jest spedytorem międzynarodowym, a od czasów pandemicznych również poetką. W jej wierszach można znaleźć sporo refleksji, w tym senne przemyślenia, oderwania od rzeczywistości i smutną prawdę na temat niszczycielskiej siły wojny.