Miesiąc: czerwiec 2024
W słoneczne popołudnie 26 czerwca, Bibli(o)gród naszej biblioteki przeobraził się w międzynarodową eko kuchnię.
Tego dnia odbyło się wyjątkowo smakowite spotkanie polsko-hiszpańskiej Kawiarenki językowej, którą współtworzą: Polki, Rosjanin, Boliwijczyk, Peruwiańczyk i dwóch Meksykanów. Wszyscy razem zabrali się za wielkie ekologiczne gotowanie. Bibliotekarki zadbały o lokalne produkty, przyniesione nie tylko te ze swoich ogródków, ale również pozyskane od czytelników i zaprzyjaźnionych sklepikarzy. Ideą przewodnią była filozofia zero waste. Co komu zalegało w lodówce trafiło do rąk doświadczonego w pracy w gastronomii Alana z Meksyku, który przewodził wspaniałym, międzynarodowym zespołem. Sprawiło to wszystkim ogromną radość, zwłaszcza, że kulinarna fiesta zakończyła się wspólnym biesiadowaniem, rozkoszowaniem się barwnymi i zdrowymi potrawami: sałatkami w stylu polskim oraz meksykańskimi tacos. Ciekawym doświadczeniem było też połączenie we wspólnym gotowaniu słowiańskiej roztropności i latynoskiej spontaniczności. Przy stole toczyła się dyskusja na temat kuchni naszych krajów. Nie zabrakło też wymiany przepisów kulinarnych oraz opowieści o smakach dzieciństwa, a bookcrossingowa szafka zapełniła się książkami o tematyce zdrowego gotowania i zrównoważonego wykorzystywania produktów. Ukwiecony, biblioteczny ogród, unoszące się zapachy oraz latynoska muzyka to wymarzony antouraż do wspólnego, miłego spędzania czasu. To również naturalny sposób na szlifowanie języka polskiego i hiszpańskiego, a dla zagranicznych gości wyjątkowa sposobność do spędzenia czasu wśród swoich „braci” z amerykańskiego kontynentu. Biblioteczna biesiada to był prawdziwy, barwny, smaczny i przede wszystkim międzykulturowy EKO mix.
Ekofiesta odbyła się w ramach akcji “Otwarta, demokratyczna, zielona” w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Autorkami projektu „Ekofiesta w Bibli(o)grodzie”, zrealizowanego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu, były: Izabela Putz, Małgorzata Kaczmarek i Róża Mleczak.
https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/
https://frsi.org.pl/dolacz-do-akcji-otwarta-demokratyczna-zielona/
We wtorek, 2 lipca biblioteka będzie czynna w godz. 12.00 – 17.00.
O 17.00 zapraszamy na Ekofiestę do Bibli(o)grodu.
Grupa młodzieży, w ramach projektu Podaj ŁAPĘ, realizowanego dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2024, samodzielnie zorganizowała wyjazd do hoteliku dla zwierząt Bezpieczna Przystań koło Wolsztyna.
Nowotomyska młodzież, spędziła tam aktywnie czas, spacerując po lesie z pieskami, rozmawiając i bawiąc się z podopiecznymi. Młodzież wykazała się dużą empatią i wiedzą w zakresie opieki nad domowymi pupilami. Pobyt w hoteliku wzbudził w grupie poczucie odpowiedzialności i refleksję na temat właściwego traktowania zwierząt. Wyjechaliśmy zadowoleni i z przekonaniem, że zrobiliśmy „coś dobrego”. W ramach działań projektowych, udało się młodzieży wykonać całą serię zdjęć podopiecznych Stowarzyszenia ŁAPA. Zdjęcia trafią do kalendarza wydanego na 2025 rok.
„Nasze serca roztopiły się, patrząc na wszystkie pieski i ich radosne skoki podczas spaceru. Każdy z nas znalazł swojego ulubieńca, z którym spędził chwile pełne radości i wzajemnej miłości.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do stworzenia społeczeństwa odpowiedzialnego za swoich czteronożnych przyjaciół”- relacjonuje inicjatorka projektu.
Po wizycie w hoteliku, młodzież udała się na posiłek regeneracyjny oraz na spacer do nowotomyskiego ZOO.
Program dotacyjny Równać Szanse, koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Programem „Równać Szanse” objęci zostali: Aleksandra Fricz, Ania Robakowska, Emilia Górna, Filip Gabski, Iwona Chęcik , Jakub Katner, Julia Kawała, Julia Wójcik, Katarzyna Gąsiorowska, Laura Kroma, Marta Kandulska, Nadia Antoniewicz, Nadia Jankun, Rozalia Mielec, Weronika Maślak, Zuzanna Pieprzyk.
Projekt koordynują z ramienia biblioteki: Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska.
W czwartkowe popołudnie, 27 lipca, w zielonym, pełnym kwiatów bibliotecznym ogrodzie, mieszkańcy naszej okolicy mogli uczestniczyć w oficjalnej prezentacji książki “Blisko nas. Wiersze dla dzieci” autorstwa Wiesławy Ptaszyk. To kolejna pozycja wydawnicza Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Warto wspomnieć, że pani Wiesława jest laureatką FILARÓW KULTURY 2022. Autorka pochodzi z Cichej Góry, a od ponad trzydziestu lat mieszka w Nowym Tomyślu, gdzie przez szereg lat uczyła historii w szkole średniej. Piękne ilustracje do tego swoistego elementarza o naszym regionie namalowała Anna Bąbelek. Jej kolorowe i pełne detali obrazki zachwyciły zarówno dzieci, jak i dorosłych. Książka mogła się ukazać dzięki środkom finansowym otrzymanym od Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu.
Spotkanie prowadzone przez prezesa Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego – Ryszarda Ratajczaka i dyrektor biblioteki – Elżbietę Podlaszewską-Cybal, było doskonałą okazją do rozmowy z twórczyniami, wymiany wrażeń oraz spędzenia czasu w literackiej atmosferze. Podczas krótkiej rozmowy o książce, Wiesława Ptaszyk, opowiedziała o powstawaniu wierszy, o towarzyszących jej inspiracjach i o współpracy z ilustratorką, która prywatnie jest jej siostrzenicą. Natomiast Anna Bąbelek, która na co dzień jest instruktorką plastyki w Nowotomyskim Ośrodku Kultury, podkreśliła, jak ważne było dla niej oddanie ducha utworów poetki i pokazanie piękna krajobrazu kulturowego ziemi nowotomyskiej. Nie obyło się bez czytania wybranych wierszy, które zebranym zaprezentowała sama poetka.
Po oficjalnej części prezentacji, uczestnicy otrzymali promocyjne egzemplarze książki. Była też możliwość otrzymania autografów od autorki i ilustratorki. Można też było zobaczyć oryginalne ilustracje z książki. Będą one obecne jeszcze w bibliotecznej Galerii w Punkt przez najbliższe dni.
Zdjęcia: Ewa Pilarczyk i Piotr Mańka
Nowotomyska młodzież, spotkała się z przedstawicielami Stowarzyszenia ŁAPA w murach naszej biblioteki, aby lepiej poznać zakres ich działań, potrzeby i problemy, z którymi zmagają się członkowie Stowarzyszenia na terenie gminy.
Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom „Łapa” wspiera wszelkie działania w zakresie zwalczania bezdomności zwierząt, między innymi poprzez realizowanie programu kastracji i sterylizacji. Od lat działa na rzecz humanitarnego traktowania czworonogów, poszanowania ich praw, objęcia ochroną i otoczenia opieką.
„Wiele chorób, takich jak wścieklizna czy toksoplazmoza, może być przenoszonych przez zwierzęta, zwłaszcza przez te bezdomne, które nie są poddawane regularnym kontrolom weterynaryjnym. Sterylizacja i kastracja są więc nie tylko kluczowe dla dobra zwierząt, ale również stanowią ważny element ochrony zdrowia publicznego” – wyjaśniają przedstawiciele „ŁAPY”.
Na ten wciąż aktualny problem odpowiedziała młodzież, realizującą projekt pn. Podaj ŁAPĘ. W ramach działań, młode osoby samodzielnie opracowały ulotkę informacyjną na temat sterylizacji i kastracji. Ulotka trafi w kolejnym tygodniu do mieszkańców gminy.
Podczas spotkania, został omówiony również harmonogram kolejnych działań, czyli rozpoczęcie wakacyjnej, społecznej akcji szycia legowisk dla zwierząt, które trafią do hoteliku “Bezpieczna Przystań” koło Wolsztyna oraz zostaną wystawione na aukcje społeczne pod koniec września 2024 r.
Projekt pn. Podaj ŁAPĘ, realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2024. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 12 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które są realizowane od maja br. Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Projekt koordynują z ramienia biblioteki: Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska.
27 czerwca, bibliotekę w Bukowcu odwiedziła grupa przedszkolaków. Pełne entuzjazmu dzieci wkroczyły między półki z literaturą, aby móc nacieszyć się pięknymi, kolorowymi nowościami książkowymi dla najmłodszych. Nie zabrakło literackiej inspiracji, czyli wspólnego czytania książki pt. „Moja pachnącą książeczka z kolorami”. Dzieci odkrywały zapachy owoców oraz znajdujące się w nich witaminy, skosztowały również dżemu truskawkowego domowej roboty. Wszyscy uśmiechnięci pożegnali się z panią bibliotekarką i obiecali, że za tydzień wrócę.
Celem projektu jest rozwinięcie kompetencji młodzieży w zakresie pracy w grupie. Dzięki aktywnemu udziałowi w projekcie młodzi ludzie będą mieli możliwość sprawdzenie się w planowaniu i realizowaniu różnych zadań, wymienią się doświadczeniami i zdobędą nowe umiejętności. Młodzież spróbuje zaktywizować lokalne społeczeństwo poprzez działania na rzecz porzuconych zwierząt. Spojrzy również na swoje społeczeństwo przez pryzmat jego walorów i
ograniczeń. Założeniem projektu jest więc utworzenie młodzieżowej grupy projektowej, w wieku od 13 do 19 lat, która uszyje z materiałów z tzw. drugiej ręki legowiska dla zwierząt, wykona fotografie podopiecznych
Stowarzyszenia ŁAPA i wyda autorski kalendarz z 12. zdjęciami zwierząt, zorganizuje wystawę fotografii, połączoną z kiermaszem charytatywnym na rzecz bezdomnych zwierząt. Projekt Podaj ŁAPĘ realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2024. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 12 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które są realizowane od maja 2024 roku.
Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Programem „Równać Szanse” objęci zostali uczniowie: Aleksandra Fricz, Ania Robakowska, Emilia Górna, Filip Gabski, Iwona Chęcik , Jakub Katner, Julia Kawała, Julia Wójcik, Katarzyna Gąsiorowska, Laura Kroma, Marta Kandulska, Nadia Antoniewicz, Nadia Jankun, Rozalia Mielec, Weronika Maślak, Zuzanna Pieprzyk.
Projekt koordynują: Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska.
16.10.24. Podziękowania od ŁAPY: https://bibliotekant.pl/51538-2/
11.10.24. Wyjątkowa Moc Bibliotek w Noc Bibliotek: https://bibliotekant.pl/wyjatkowa-moc-bibliotek-w-noc-bibliotek/
4.09.24. Partnerzy szyją w bibliotece: https://bibliotekant.pl/partnerzy-szyja-w-bibliotece/
27.08.24. Wakacyjne szycie w bibliotece: https://bibliotekant.pl/wakacyjne-szycie-w-bibliotece-kolejna-odslona-akcji/
27.08.24. Bibliotekarki z igłą i nitką: https://bibliotekant.pl/biblioteczna-strefa-szycia-w-nowym-tomyslu-bibliotekarki-z-igla-i-nitka/
30.07.24. Legowiska dla ŁAPY: https://bibliotekant.pl/legowiska-dla-lapy-wszystko-w-szczytnym-celu/
24.06.2024 Odwiedziny w Bezpiecznej Przystani: https://bibliotekant.pl/odwiedziny-w-bezpiecznej-przystani/
18.06.2024 Kocie sprawy w bibliotece: https://bibliotekant.pl/kocie-sprawy-w-bibliotece/
Od 1 lipca Legowiska dla „ŁAPY”. Wszystko w szczytnym celu! https://bibliotekant.pl/legowiska-dla-lapy-wszystko-w-szczytnym-celu/
Takim tytułem była opatrzona prelekcja, którą Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu przygotowała dla studentów nowotomyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w dniu 19 czerwca. O archiwistyce społecznej, ludziach z pasją i odkrywaniu lokalnych historii, mówiła Grażyna Matuszak – edukatorka regionalna Ośrodka Wiedzy o Regionie, współtwórczyni archiwum społecznego w naszej gminie.
Archiwistyka społeczna to dynamicznie rozwijająca się dziedzina życia społecznego. To działania dość spontaniczne, oparte na pasji, aktywności i często autorskich metodach. Powołanie archiwów społecznych jest najczęściej oddolną, prywatną inicjatywą. Tworzą je miłośnicy historii, lokalni społecznicy czy regionaliści, chcący utrwalić lokalne historie i wydarzenia ważne dla miejsca, w którym żyją, a o których milczą podręczniki czy źródła historyczne. Większość takich archiwów działa w małych miejscowościach integrując i angażując społeczność. Często też dają one drugie życie zapomnianym fotografiom, przedmiotom i dokumentom. Tematyka zbiorów takich archiwów zależy od pasji ich twórców.
Na naszym terenie również działają archiwa społeczne. Jednym z nich, najbliższym naszym mieszkańcom, jest Nowotomyska Galeria Internetowa, która funkcjonuje w od 2012 roku. W sieci znaleźć ją można pod adresem internetowym galeria.nowytomysl.pl lub galeria.bibliotekant.pl. Zebrane w niej dzięki mieszkańcom fotografie, dokumenty, czy nagrania dokumentują dawne życie społeczne miasta i okolicznych miejscowości. Galeria działa w oparciu o aktywne poszukiwanie zbiorów i udział społeczności w ich odkrywaniu. Zbiory, często budzące wśród mieszkańców duże emocje, są szeroko upowszechniane. Prezentowane są w Internecie, wykorzystywane w opracowywanych przez Ośrodek Wiedzy o Regionie wystawach, czy udostępniane w publikacjach poświęconych lokalnej historii. Jednym z założeń galerii jest przekazanie wiedzy o lokalnej przeszłości, której uczestnikami i świadkami byli nasi dziadkowie i rodzice, ludziom młodym, dla których Internet jest oczywistą przestrzenią zdobywania informacji.
Zaprezentowany został też projekt biblioteki „Łączymy pokolenia”, stworzony wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1 i seniorami z Domu Dziennego Pobytu, w efekcie którego został zrealizowany przez młodzież reportaż filmowy ze wspomnieniami seniorów. Film powstał w ramach cyklu „Seniorzy w natarciu”, a zobaczyć go można na bibliotecznym kanale YouTube i stronie internetowej biblioteki.
Prelekcja spotkała się z zainteresowaniem przybyłych słuchaczy i była okazją do przywołania osobistych wspomnień.
Zapraszamy dzieci z Bukowca do biblioteki na wakacyjne przygody. 🙂
W poniedziałek, 24 czerwca, w ramach projektu: Bibliotekarskie podróże nie tylko po lekturze, biblioteki z terenu powiatu nowotomyskiego uczestniczyły w szkoleniu zatytułowanym: Fakenewsy, farmy trolli, factchecking, szum informacyjny. Szkolenie przeprowadziła Marta Kostecka – bibliotekarka, edukatorka, fascynatka nowych mediów i nowych technologii i redaktorka bloga Sektora 3.0. Wykład wzbogacony był ćwiczeniami oraz dyskusją o krytycznym myśleniu, bezpieczeństwie cyfrowym oraz edukacji informacyjnej, medialnej i cyfrowej Bibliotekarki poznały nie zawsze oczywiste zagrożenia, czyhające na nas w internecie, a także podstawowe błędy poznawcze, które utrudniają myślenie krytyczne oraz sposoby weryfikowania informacji. Dzięki temu nauczyły się jak unikać pułapek związanych z dezinformacją w cyfrowym świecie, co pozwoli w niedalekiej przyszłości poszerzyć ofertę bibliotek o zajęcia, wyposażające w te umiejętności. Szkolenie to zainicjowało cykl spotkań ze specjalistami, mającymi na celu podniesienie kompetencji bibliotekarzy.
Wszystko to dzięki dofinansowaniu, jakie pozyskała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki.
Autorką i koordynatorką projektu jest Róża Mleczak.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naszej wakacyjnej zabawie czytelniczej!
- Przyjdź do biblioteki i w Strefie Koloru pobierz kartę z wakacyjnym wyzwaniem.
- Odpowiadaj na pytania zawarte w karcie, a odpowiedzi na nie szukaj w książkach z serii: “Świat dla dociekliwych” dostępnych na miejscu w bibliotece.
- Wypożyczaj tematyczne książki, a ich tytuły zapisuj na pobranej karcie.
- Wypełnioną kartę z wakacyjnym wyzwaniem zostaw w bibliotece do 22 sierpnia.
- 23 sierpnia odbierz nagrodę!
Barwną historię ratuszowego hejnalisty i jego tajemniczego przyjaciela poznali widzowie spektaklu pt. „O królu kruków”, którzy 18 czerwca odwiedzili nasz biblioteczny ogród. Na plenerowej scenie zagościła grupa teatralna Mozaika, by w ramach projektu „A właśnie, że baśnie!” przybliżyć nowotomyskiej widowni poznańską legendę.
Jest to opowieść o przyjaźni i lojalności, ucząca szacunku do zwierząt i głosząca uniwersalną prawdę o tym, że warto pomagać innym. Artyści opowiedzieli ją słowem oraz muzyką, bowiem spektaklowi towarzyszyły grane na żywo dźwięki gitary, trąbki i wiolonczeli – wymiennie z pięknie brzmiącym instrumentem związanym muzyką dawną – violą da gamba! Wybrzmiały również wpadające w ucho, autorskie piosenki, zachęcające do wspólnego śpiewania. Historia Bolka i tytułowego króla kruków stworzyła okazję do prawdziwej, teatralnej przygody. Spektakl pełen był interakcji z widzami, a publiczność, bez względu na wiek chętnie przyłączyła się do wspólnego śpiewu, tańca oraz… lotu z krukami.
Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W dniach 18 – 21 czerwca biblioteka w Bukowcu będzie czynna w godzinach: 10.00 – 16.00
W związku z naradą pracowniczą nasza biblioteka oraz jej filie będą nieczynne w poniedziałek, 24 czerwca.
Nasze powitanie lata w stylu latynoskim to warsztaty artystyczne, śpiew, taniec i świetna zabawa. To idealna okazja do zaprzyjaźnienia się z barwną kulturą Ameryki Południowej. Wisienką na torcie będzie koncert Meliny García z Kolumbii (godz. 18.00).
Serdecznie zapraszamy we wtorek, 2 lica o godz. 17.00 do naszego Bibli(o)grodu. 🪇💃🌼
W czwartek, 13 czerwca w naszej bibliotece odbyło się bardzo ciekawe spotkanie Wyspy Kobiet, które poprowadziła fizjoterapeutka Aleksandra Piskorska. Wyjaśniła na czym polega jej praca, w której skupia się na fizjoterapii ogólnej oraz estetycznej. Podpowiedziała w jaki sposób przy użyciu technik manualnych poprawić wygląd skóry, spowolnić starzenie, a także jakie są rodzaje masaży i jak szczotkować ciało. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się jak możemy pielęgnować skórę w warunkach domowych, np. poprzez peelnig z fusów z kawy oraz olejku pomarańczowego. Były to bardzo przydatne informacje, które pokazały nam jak ważna jest troska o siebie, nie tylko o wygląd, ale także nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne czyli SELF CARE.
Pędzimy z radosną informacją.💪❤️Nasza biblioteka zakwalifikowała się do akcji: Otwarta, demokratyczna, zielona w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
To będzie wyjątkowe spotkanie naszej Kawiarenki językowej, podczas którego, wspólnie z przyjaciółmi z innych krajów, sporządzimy eko tacosy oraz sałatki z produktów wyhodowanych przez nas, aby następnie cieszyć się ich konsumpcją. Przy wspólnym stole nie zabraknie dyskusji o przyświecającej nam tego dnia ideologii zero waste oraz wymiany zdrowych przepisów kulinarnych z naszych krajów.
Koordynatorka projektu jest Izabela Putz. Organizatorkami wydarzenia są również Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek.
Nasza Ekofiesta odbędzie się 26 czerwca. 🍀🍏🍊🫐
https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/
https://frsi.org.pl/dolacz-do-akcji-otwarta-demokratyczna-zielona/
Otwarty, wesoły i bardzo spontaniczny Alan Reyes z Meksyku był gościem naszej biblioteki z cyklu: Jestem z…
W środę 12 czerwca pokazał nowotomyślanom, że Meksyk to nie tylko kartele narkotykowe i korupcja, lecz cudne miejsce na ziemi, zamieszkiwane przez pogodnych ludzi o otwartych sercach. Mówił też o swojej miłości do Polski i do polskiej kultury, ukazując podobieństwa między naszymi krajami. W Meksyku był prawnikiem, w Poznaniu uczy języka hiszpańskiego. Jest człowiekiem wielu pasji i zdolności. Do degustacji przygotował guacamole według swojego autorskiego przepisu oraz popularny meksykański orzeźwiający napój – agua de jamaica.
Było to ostatnie przed wakacyjną przerwą biblioteczne spotkanie z tego cyklu. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest Izabela Putz. Kolejne już we wrześniu.
Od połowy maja br. młodzieżowa grupa projektowa, działająca przy nowotomyskiej bibliotece rozpoczęła swoją przygodę z fotografią.
W ramach projektu Podaj ŁAPĘ w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu oraz w plenerze został zainicjowany cykl warsztatów fotograficznych z doskonale znanym Adamem Polańskim – laureatem międzynarodowych konkursów fotograficznych, to pomysłodawca i organizator Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego “Portret Prawdziwy”.
Zajęcia rozpoczęły się teoretycznym wstępem, podczas którego prowadzący przedstawił swoją osobę i początki realizacji swojej pasji. Mówił o fundamentalnej roli światła, o swojej specjalizacji, czyli o fotografii portretowej. Podczas zajęć udowodnił, że dobre zdjęcie można zrobić aparatem telefonicznym. Uczestnicy działań, na kolejne spotkania z ekspertem przybyli ze swoimi pupilami: pieskami, kotami, gryzoniami. To zwierzęta pozowały do zdjęć w nowotomyskim parku Feliksa, odpowiednio zachęcane przez swoich opiekunów. Warsztaty fotograficzne zakończyły się wspólnym spacerem i sesją w ZOO.
Uczestnicy zajęć wykonali szereg ćwiczeń fotograficznych pod okiem pana Adama, dzięki którym nabyli nowe umiejętności oraz zintegrowali się, jako grupa. Efektem spotkań z fotografią i zwierzętami będzie wernisaż zdjęć oraz autorski kalendarz na 2025 rok, zaprojektowany przez młodzież.
Projekt Podaj ŁAPĘ, realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2024. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 12 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które są realizowane od maja br.
Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Programem „Równać Szanse” objęci zostali uczniowie: Aleksandra Fricz, Ania Robakowska, Emilia Górna, Filip Gabski, Iwona Chęcik , Jakub Katner, Julia Kawała, Julia Wójcik, Katarzyna Gąsiorowska, Laura Kroma, Marta Kandulska, Nadia Antoniewicz, Nadia Jankun, Rozalia Mielec, Weronika Maślak, Zuzanna Pieprzyk.
Projekt koordynują z ramienia biblioteki: Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska.
Już po raz 23 Fundacja ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom zorganizowała w pierwszym tygodniu czerwca Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Biblioteka w Borui Kościelnej jak co roku włączyła się do tej akcji. Cały tydzień obfitował w wiele atrakcji związanych z książką i biblioteką. Uczniowie klas pierwszych zrobili zakładki do książek, przedszkolaki w kąciku czytelniczym oglądały kolorowe bajeczki, a na przerwach uczniowie starszych klas czytali młodszym dzieciom. Jako, że pogoda nam dopisała, czytaliśmy również w odsłonie plenerowej. Nie zabrakło dobrego humoru i przedwakacyjnej już radości.
Serdecznie zapraszamy 18 czerwca, o godz. 17:00 do Bibli(o)grodu na spektakl muzyczny Teatru Mozaika pt. “O królu Kruków”.
Poznańska legenda “O królu kruków” stała się inspiracją do muzycznych poszukiwań, do których zaprasza sama jej treść – rzecz ta wokół brzmień ptaków i trąbek wszakże się rozgrywa. Stąd spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo grana na skrzypce – wymiennie z gitarą i mandoliną oraz wiolonczelę – wymiennie z violą da gamba! Tak, spełniamy nasze marzenie i po raz pierwszy w mozaikowym repertuarze pojawia się ten właśnie, pięknie brzmiący instrument związany z muzyką dawną.
Autorem scenariusza i muzycznego opracowania spektaklu jest Przemek Mazurek, więc możecie spodziewać się kolejnych znakomicie skrojonych utworów, które zostaną na długo w sercu i w uchu. Historia Bolka i tytułowego króla kruków to również okazja do teatralnej przygody, stąd spektakl pełen jest interakcji, w tym wspólnego śpiewu i tańca oraz… wysokich lotów z krukami, a to mądre i niezwykłe istoty, które możemy przy tej okazji bliżej poznać.
„O królu kruków”
koncepcja: Przemek Mazurek, Karolina Ociepka, Ewa Płotka
scenariusz: Przemek Mazurek
opracowanie muzyczne: Przemek Mazurek
Bolko: Przemek Mazurek / Dawid Chyż
król kruków, kot, kruk: Karolina Ociepka / Dominika Dobrosielska
pies: Antonina Weber / Ewa Szymczak
viola da gamba: Antonina Weber
wiolonczela: Ewa Szymczak
skrzypce: Szymon Żurowski
gitara i mandolina: Dariusz Brodowski
scenografia: Anna Kaźmierak Miło to widzieć, Natalia Krynicka
kostiumy i rekwizyty: Berenika Pyza
fotografie: Jan Billert
czas trwania: 45 minut
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Każde dziecko wie, że higiena to podstawa bycia zdrowym, ale na pewno nie zaszkodzi o tym przypominać. Można dziecku to powtarzać, ale bez wątpienia najlepiej jest sięgnąć po książkę o Plamku i Brudku autorstwa Jeleny Brezovec i Jeleny Pervan.
Plamek i Brudek to dwie złośliwe bakterie. Wprost uwielbiają wszystko, co smrodliwe, paskudne i brudaśne. Zawsze są blisko dzieci, które zapominają o codziennym dbaniu o higienę – nie myją rąk ani zębów, nie czeszą włosów, nie lubią zmieniać skarpetek i sprzątać w swoim pokoju. To właśnie wtedy Plamek i Brudek stają się ich najlepszymi przyjaciółmi i nie opuszczają ich na krok.
Podczas majowych zajęć czytelniczych w Strefie Koloru, bibliotekarki czytały przedszkolakom opowiadanie pt. „Brudaśne urodziny”, które uświadamia jak ważne jest mycie rąk. Przekaz ten dodatkowo został wzmocniony przez eksperyment z użyciem wody , pieprzu i mydła. Fakt, że bakterii i zarazków nie można zobaczyć „gołym okiem,” posłużył za pretekst do zabaw lupą oraz do poruszenia tematu świata widzianego pod mikroskopem.
Opowieści towarzyszą człowiekowi od zawsze. Od setek lat krążą po świcie historie mówiące o odwadze i tchórzostwie, o pięknie i brzydocie, o prawdzie i kłamstwie. Baśnie niosą w sobie uniwersalne mądrości, które po dziś dzień są aktualne, lecz czy współcześni ludzie wciąż zachowali w sobie zdolność do uważnego zasłuchania się w słowny, nieurozmaicony obrazem przekaz?
Odpowiedzi na to pytanie mogło dostarczyć baśniowe popołudnie dla rodzin w Bibli(o)grodzie, gdzie 6 czerwca bajarze z grupy „Baśnie Właśnie” opowieściami z różnych krajów i nastrojowym dźwiękiem gitary wprowadzili uczestników spotkania do magicznego świata bajek i legend. Szczególnie sprzyjające było miejsce w jakim wydarzenie się odbywało, bowiem szum drzew i wszechobecna zieleń bibliotecznego ogrodu pozwoliły na wyjątkowe odprężenie. Wśród słuchaczy znaleźli się zarówno dorośli, jak i dzieci w różnym wieku, wszak baśnie i legendy są przecież dla każdego, bez względu na wiek.
Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W piątek, 7 czerwca, zakończyliśmy tegoroczny cykl warsztatów malowania akwarelą z Allą Yuzepolską . Od września, dwa razy w miesiącu Alla wprowadzała uczestników zajęć w technikę, uczulała na szczegóły i piękno.
Alla przez miesiące była zaangażowana w działalność Klubu Rękodzieła Fantazja. Uczestnicy zajęć byli bardzo zadowoleni i z miesiąca na miesiąc robili coraz większe postępy techniczne i artystyczne. Wszystko to dzięki atutom pani Ally, która jest doskonałym nauczycielem, potrafiącym każdemu z osobna cierpliwie i z uśmiechem wytłumaczyć, na czy polega wykonanie danej pracy. Zarówno dzieci, jak i dorośli wychodzili z warsztatów bardzo ukontentowani i chętnie fotografowali się namalowanymi przez siebie obrazami, a także z nauczycielką, która tak umiejętnie za każdym razem wprowadzała ich w arkana sztuki.
Warsztaty będą kontynuowane po wakacyjnej przerwie.
Uczysz się hiszpańskiego? Chcesz porozmawiać z naszymi przyjaciółmi z Peru, Boliwii i Meksyku? Zapraszamy do naszej kawiarenki językowej 26 czerwca o godz. 18.00.
Vives cerca de Nowy Tomyśl y quieres hablar con polacos para practicar el idioma? Bienvenido a nuestro café de idiomas el 26 de junio a las 18.00.
Tel.: 614421278 – Izabela 🙂
Tegoroczny, XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom upłynął pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach Tygrysie!”. Mając na uwadze niniejszy motyw przewodni akcji, bibliotekarki ze Strefy Koloru, w dniach od 3 do 6 czerwca przygotowały dla małych czytelników szereg atrakcji.
Odwiedzający naszą bibliotekę przedszkolacy wzięli udział w czytelniczych zajęciach, w trakcie których mieli okazję poznać różne literackie tygrysy, a także w nawiązaniu do treści książki autorstwa Janosha pt. “Wielki bal dla Tygryska” wzięli udział w wyjątkowym przyjęciu urodzinowym. Tradycyjnie, w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nie mogło zabraknąć specjalnie na tę okazję zaproszonych gości. 5 czerwca, z dziećmi z Przedszkola Misia Uszatka spotkała się aktor Piotr Witoń, który wcielił się w rolę Tygryska z bajki o Kubusiu Puchatku. W bibliotecznym ogrodzie czytał dzieciom fragmenty książki Alana Aleksandra Milne i zachęcał do wspólnej, rozbrykanej zabawy. Zwieńczeniem czytelniczej akcji było baśniowe popołudnie dla rodzin w Bibli(o)grodzie, gdzie bajarze z grupy „Baśnie Właśnie” słowną opowieścią i nastrojowym dźwiękiem wprowadzili uczestników spotkania do magicznego świata bajek i legend.
Zapraszamy Studentów UTW Kopernik w Nowym Tomyślu na prelekcję poświęconą zbiorom Nowotomyskiej Galerii Internetowej oraz zagadnieniom archiwistyki społecznej. O tym czym jest archiwistyka społeczna, o jej idei, a także o tym kto odgrywa w niej znaczącą rolę, co jest jej siłą, oraz o tym jak zostać społecznym archiwistą opowie Grażyna Matuszak – edukatorka regionalna bibliotecznego Ośrodka Wiedzy o Regionie.
Prelekcja odbędzie się 19 czerwca o godz. 10.00 w naszej bibliotece.
Tym razem Dyskusyjny Klub Książki wziął się za literaturę faktu, a mianowicie za wywiady w których zawarte zostały wspomnienia oraz szereg ciekawych i zaskakujących zwierzeń znanych i lubianych nam postaci kultury, sportu czy showbiznesu. Dzięki książce „Jak mieć w życiu frajdę” Katarzyny Stoparczyk Klubowiczki dowiedziały się m.in. o tym, że Kamil Stoch padł na kolana w błoto, by poprosić ukochaną kobietę o rękę. Martyna Wojciechowska wskoczy z tobą w kałużę, a jak trzeba będzie, to raz jeszcze spojrzy na nas z dachu świata. Krzysztof Hołowczyc wciska gaz do dechy, by kolejny raz otrzeć się o szaleństwo. Tomasz Stańko opowiada w swoim ostatnim w życiu wywiadzie, jak gubił kapelusze, by mieć frajdę z kupowania nowych. Jerzy Pilch z dziką radością gromadził ołówki, a potem upychał je po szufladach. Franciszek Pieczka zawsze nosił przy sobie słodkie wafelki. Magda Umer zapomina o całym świecie, kiedy wnuki wyciągają z szuflady klocki. Józef Hen robi literackie psikusy tym, których uwiecznia w swoich książkach. Lech Janerka kupuje emaliowane sowy.
Te wzruszające, pełne humoru i wspomnień rozmowy z gośćmi audycji Myślidziecka 3/5/7 stały się inspiracją do powstania książki, wzbogaconej o dotąd nieznane wypowiedzi wielkich osobowości. Czy dzieciństwo może dać ci taką siłę, jaką dało bohaterom książki? A może jest tajemnicą ich sukcesu? Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Stworzyła kultową radiową audycję Dzieci wiedzą lepiej, współtworzyła także format telewizyjny Duże Dzieci . Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 6 czerwca 2024 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024
Hania Fourot-Raczak, francuska pisarka i malarka polskiego pochodzenia będzie gościem naszej biblioteki. To wielkie dla nas wyróżnienie!
Pani Hania jest autorką dwujęzycznej książki o polskiej emigracji we Francji od 1919 do 1947 roku – Pour du pain! Za chlebem!
Spotkanie autorskie promujące tę książkę odbędzie się w czytelni 20 czerwca o godz. 17.00.
Po spotkaniu będzie można nabyć książkę autorki opatrzoną autografem.
Autorce towarzyszyć będzie tłumaczka Sabina Cempiel-Dziezuk.
Hania Fourot-Raczak
Malarka i pisarka, mieszkająca na południowym zachodzie Francji. Na obchody Stulecia Emigracji we Francji, podobnie jak i w Polsce, zaangażowała się w wiele wydarzeń upamiętniających Polaków przybyłych do Francji w latach 20. XX wieku. Jej dziadek, Walenty Raczak, wyjechał ze Straszydle pod Rzeszowem do pracy w Pas-de -Calais i od 1923 roku na północ Francji. W 1929 roku dołączyła do niego wraz z dziećmi babcia autorki, Zofia Raczak-Kopiec. Autorce szczególnie zależy na przekazywaniu pamięci Polonii, zwłaszcza młodszym pokoleniom. Napisała kilka książek z kolekcji Polonia w wydawnictwie Nord Avril: “Zofia, korzenie i przeznaczenie” oraz serię książek dla młodzieży polskiego pochodzenia “Les trois-ski”. (Trzy-ski)
PRZEDMOWA
Chodzi tutaj o zbiór, do którego trzeba było… nazbierać. Odnaleźć inny etap dziejów, powrócić w inny bieg zdarzeń, zebrać, aby móc przebrać i wybrać… przede wszystkim jednak uniknąć strat, lub rozproszenia tego, co zasiało życie. Chodzi o żniwo: pamięci, wspomnień, emocji, jeszcze nie aż tak bardzo pożółkłych fotografii, po prostu czarno-białych. Cel nie był łatwy: opowiedzieć o intymności drugiego człowieka. Tak wielu rzeczy to dotyczy, szczególnych barw, promiennych uśmiechów i radości, choć także i smutków, wyłącznie szeptanych tragedii, brzemienia dźwiganego wspólnie po raz pierwszy, odkrytych westchnień…. Same niedopowiedzenia, wyciszenia uległe tutaj sile sugestii, nalegań! Niestrudzona i ambitna jest praca Zbieraczki potrafiącej odnaleźć się w tych schematach życia i przypieczętować świadectwo w kluczowym momencie. Bez zbytniego rozwodzenia się, ale i umniejszania, wciąż mając na uwadze ludzki wymiar, mężczyzny i kobiety. Z poszanowaniem.. Kolej na czytelnika, samego przed 27 portretami, na spotkaniu z niewidzialnymi losami ludzkości. Penetrującego ukradkiem w tok historii urywków Historii, zaskoczonego zwierzeniami, ujętego zwięzłością żywej wymiany, ulegającego doświadczanym emocjom. Paweł, Rozalia lub Marta, Weronika, Helcia albo Stanis to zwykli ludzie a jednocześnie wyjątki. Tak, wyjątkowe istoty w konfrontacji z czymś niezwykłym: przerażającym doświadczeniem emigracji, Rozstania. Bohaterscy w pragnieniu zachowania godności pomimo wyzwań i trudnych uwarunkowań bezkompromisowych czasów. Można porównać to podążanie za czułym wątkiem wielopłaszczyznowych aspektów życia, za powierzonym ciągiem powściągliwych wypowiedzi, do natychmiastowego przejścia z gaju na pole minowe, od dźwięków harmonii do trudu orki, ze ślubnego kobierca do obory, mszy polowych, z Houdain, z Barlina, z Vicq lub gdziekolwiek indziej… Paradoksalnie to silne wrażenie rozproszenia pozwala, w pełni tego słowa znaczeniu, doświadczyć namacalnie tej o jakże wielopłaszczyznowej i złożonej egzystencji jaką była emigracja. Te istoty pochodzące z bardzo różnych środowisk, z definitywnie odległej Polski, zbudowały kolejną ojczyznę: Polonię, tworzoną od podstaw tutaj we Francji od lat 20. Słowo należy do nich, ich słowo odzyskane. Christian Nowicki Christian Nowicki : Nauczyciel literatury i komunikacji , dyrektor centrum szkolnictwa wyższego Baudimont w Arras. Od 30 lat kolaborant w tygodniku regionalnym „Przyszłość Artois” gdzie rozwinął rubrykę „Nowa Polska” poświęconą aktualnościom i historii Polonii na północy Francji.
Blog Hani Fourot-Raczak: https://haniawork.blogspot.com/
W czwartek, 20 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naszego Klubu podróżnika. Tym razem Krzysztof Story zaprosi nas na wycieczkę najpiękniejszymi szlakami Szkocji i Korsyki.
“GR-20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w północnej Szkocji – obydwa są wymieniane są wśród najładniejszych szlaków górskich w Europie. Różni je wszystko.
Zapraszam na 1000 kilometrów wędrówki przez wszystkie pory roku. Będzie to bajka o dwóch zupełnie różnych światach. I jedyna na świecie prelekcja oparta na motywach “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla”. /Krzysztof Story/
Krzysztof Story – reporter „Tygodnika Powszechnego”. Pisze o kwestiach społecznych i relacjach człowieka z naturą. Wraz z Wojciechem Jagielskim prowadzi podcast Jagielski Story o wydarzeniach międzynarodowych. Piękno przyrody przedkłada nad każde inne. Wspina się, podróżuje i kolekcjonuje zdjęcia napisów na murach. Autor książki “Stąd. 150 drzwi pod jednym adresem”. Zdjęcia i teksty publikuje też na http://www.krzysztofstory.pl
W czwartek, 13 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie Wyspy Kobiet zatytułowane: Self care – jak dbać o twarz i ciało za pomocą technik manualnych.
Spotkanie poprowadzi fizjoterapeutka Aleksandra Piskorska, która w swojej pracy skupia się na fizjoterapii estetycznej. Wyjaśni, w jaki sposób przy użyciu technik manualnych poprawić wygląd skóry, spowolnić jej starzenie, a także w jaki sposób radzić sobie z obrzękami. Na spotkaniu dowiemy się jak pielęgnować skórę, by jak najdłużej zachowała zdrowy i młody wygląd, co należy wdrożyć do etapów domowej pielęgnacji, a czego absolutnie unikać!
Kolejny sezon spotkań z cyklu: Seniorzy w natarciu, z grupą Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu, za nami. Po wakacjach wracamy!
Wczoraj podsumowaliśmy nasze spotkania i wspominaliśmy różne, miło spędzone chwile. Ale też, podobnie jak w marcu, wybraliśmy się w podróż i obejrzeliśmy różne ciekawostki ze świata (wahadłowiec podczas startu w kosmos, najcięższy samolot świata czyli AN-225, ogrody Keukenhof w Holandii, tresurę orki oceanicznej, najdroższe zwierzęta świata i inne).
Spotkanie odbyło się 4.06.2024r., w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, w ramach cyklu: Seniorzy w natarciu.