We wtorek, 7 grudnia o godz. 18.00 gościem Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty będzie Tomasz Owsiany, który opowie o swojej pięciomiesięcznej reporterskiej podróży po Gujanie Francuskiej.
Na spotkaniu będzie można nabyć najnowszą książkę podróżnika pt. Kraj naprawdę na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, od 3 grudnia obowiązują zapisy pod nr tel. 614421273
Tomasz Owsiany, pracując piórem i maczetą, zgłębiał gujańską rzeczywistość. U ciemnoskórych Maronów uczestniczył w ceremonii przesłuchania zmarłego i poznawał wielowymiarową sztukę ludową tembé. Żyjąc z Indianami Teko i Wayana, obserwował skutki postępującej modernizacji. Zamieszkał też u starego szamana i proroka Pidimy, który niegdyś założył swój własny kult cargo. U Indian Wayampi, w najbardziej oddalonej wsi w kraju, przekonał się, jak silna potrafi być niechęć wobec fotografii. U Hmongów, w sadach, przy siekaniu mięsa i rodzinnym świętowaniu, gromadził historie ich ucieczki z ogarniętego wojną Laosu i oswajania obcej, gujańskiej ziemi. Poznawał również ostatnie rodziny hmongijskich animistów. Nad rzeką Maroni pomieszkiwał w artystycznym squat’cie wśród francuskich outsiderów. W miastach na wybrzeżu odnalazł rodzinę Kreoli wysiedlonych przymusowo przy budowie Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Przeniknął też do świata garimpeiros: nielegalnych poszukiwaczy złota – najgroźniejszej siły i największej „plagi” gujańskiego interioru.
Jak francuskie prawo i zachodnie wzorce wpływają wprost na codzienność mieszkańców Amazonii? Na ile zła sława garimpeiros jest uzasadniona? Co popycha tak wielu młodych Indian do samobójstw i dlaczego Gujańskie Centrum Kosmiczne częściej frustruje niż inspiruje Gujańczyków? To, między innymi, ze swadą, precyzją i humorem, postara się przekazać.
Tomasz Owsiany – reporter, podróżujący autor książek („Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie”’ Pod ciemną skórą Filipin”, „Kraj naprawdę na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej”), artykułów i pokazów podróżniczych. Urodzony w Toruniu, z wykształcenia romanista. Miłośnik przyrody, odpoczywający najpełniej w lesie i na górskich szlakach.

To znakomity, trzymający w napięciu thriller, który od samego początku wciąga w genialną intrygę, nie raz zaskoczy i sprawi, że na nowo spojrzysz na otaczającą cię rzeczywistość – zarówno tę realną, jak i wirtualną.
Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?
W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają dziać się niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi znikają bezpowrotnie bez zapowiedzi, inni ulegają dziwacznym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Czy podejrzana seria wydarzeń w jej życiu ma jakiś związek z pracą, którą kobieta wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów? Czy istnieje „ktoś”, kto nami steruje? Kto to jest? No i najważniejsze – po co to robi?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Przedstawiamy aktualny przewodnik po platformie IBUK Libra.

Z przewodnika można dowiedzieć się:

Przewodnik w wersji PDF znajdziecie tutaj przewodnik_ibuk-Libra-2021

Przypominamy, że oprócz platformy IBUK Libra, w naszej ofercie znajdziecie również dostęp do wirtualnych wypożyczalni i bibliotek: Legimi, Ebookpoint BIBLIO oraz ACADEMICA. Więcej szczegółów na temat naszej oferty znajdziecie w poniższym linku.

https://bibliotekant.pl/strefa-czytelnika/jak-korzystac-z-e-bookow/

Na smaganych wiatrem wrzosowiskach stare domostwo strzeże swych sekretów…
Dwór Wszystkich Świętych jest rozległą rezydencją w stylu Tudorów położoną na skraju ponurego i mglistego Dartmoore. Niewielu miałoby odwagę tu osiąść. A jednak były naczelnik więzienia w Dartmoore podjął tę decyzję. Teraz, kiedy już nie żyje, posiadłość odziedziczą jego dzieci.
Choć ojciec od dawna był z nimi skłócony, dzieci wprowadzają się do pozostawionej im w spadku posiadłości. Tymczasem złowieszcza atmosfera wrzosowisk wdziera się do wszystkich pomieszczeń. Podłogi skrzypią, w tajemnych korytarzach odbija się echo, wiatr gwiżdże w kryjówce przygotowanej niegdyś dla katolickich duchownych.
W dniu, w którym rodzina decyduje się opuścić Dwór Wszystkich Świętych i nigdy już tam nie wracać, we wnętrzu domu przepada bez wieści mały Timmy…
Czyżby w tych starych murach od wieków gnieździło się zło?
A może zło to jedynie wytwór ludzkiego umysłu?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

W środę, 24 listopada, w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie tegorocznych Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Z radością informujemy, że w tym roku tę prestiżową, branżową nagrodę z rąk Małgorzaty Furgał, przewodniczącej Zarządu Okręgu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, odebrała dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu – Lucyna Kończal-Gnap.
To już po raz trzeci nagroda trafiła w ręce bibliotekarzy naszej biblioteki. Pierwszym w historii konkursu laureatem Nagrody Głównej, przyznawanej od 1994 roku, był Czesław Krolek, ówczesny dyrektor nowotomyskiej biblioteki. W 2017 roku Nagrodę Młodych otrzymała Martyna Nowosadzka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku szczęśliwą laureatką okazała się obecna dyrektor tej innowacyjnej i bardzo aktywnie działającej biblioteki. Lucyna Kończal-Gnap jest animatorką wielu wydarzeń kulturalnych, działań edukacyjnych i przedsięwzięć promocyjnych i wydawniczych. Od ponad 19 lat kieruje Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu w sposób modelowy i innowacyjny, czyniąc ją ważnym, wybiegającym daleko poza schematy tradycyjnego bibliotekarstwa, miejscem na mapie kulturalnej Wielkopolski. Prowadzona przez nią biblioteka jest dziś miejscem atrakcyjnym i przyjaznym różnym grupom użytkowników, placówką sprzyjającą rozwijaniu wiedzy, zainteresowań i talentów mieszkańców naszego regionu. Działająca pod jej kierunkiem biblioteka utrzymuje niezmiennie wysoką pozycję wśród bibliotek publicznych w Wielkopolsce i kraju.
Warto w tym miejscu podkreślić, że Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego przyznawana jest bibliotekarzom województwa wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa. Patronem przyznawanej od 1999 roku nagrody jest zasłużony Wielkopolanin, Andrzej Wojtkowski – historyk, bibliotekarz i bibliograf, wieloletni dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Przypomnijmy także, że Dyrektor nowotomyskiej biblioteki otrzymała także tytuł Wielkopolskiego Bibliotekarza Roku za rok 2020 i jest tegoroczną laureatką Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

 

Lustro, czyli poszarpane myśli przed lustrem i za oknem – to tytuł tomiku poezji Marka Geislera, którego prezentacja odbędzie się w czwartkowy wieczór, 2 grudnia, w ramach spotkania Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich. Wieczorowi autorskiemu towarzyszy wystawa ilustracji Małgorzaty Geisler. Od piątku, 3 grudnia, w naszej bibliotece będzie można zakupić książkę pana Marka. 📚🍂
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 614421278

18 listopada zaprosiliśmy na przepiękny, poetycko-muzyczny wieczór z naszego cyklu: Czwartkowych wieczorów literacko-muzycznych.  W błogie jesienne klimaty zabrali nowotomyskich admiratorów poezji śpiewanej: Magdalena Turowska – spiritus movens wielu muzycznych uczt, Piotr Woźniak z głosem o lirycznej słodyczy z odrobiną goryczy oraz Wojciech Winiarski, znany z solidnego, gitarowego wzmocnienia.
Przy kawiarnianych stolikach, aromatycznej kawie i słodkim co nieco, publiczność chętnie przyłączała się do wspólnego śpiewania zarówno bardziej, jak i mniej znanych piosenek.
Magdalena Turowska o pseudonimie Cytryna jest wokalistką, muzykiem, menadżerem kultury. Wspaniale realizuje się w interpretacjach poezji śpiewanej.
Piotr Woźniak natomiast to artysta liryczny, wrażliwy i skupiony, interpretator swoich, ale także „pożyczonych na zawsze” słów i melodii. W 2010 roku ukazał się jego pierwszy i dawno oczekiwany album „Dom na dachu”, na którym znalazło się dwanaście nastrojowych, czasem onirycznych kompozycji. I w końcu Wojciech Winiarski, gitarzysta, kompozytor, aranżer, inicjator wielu wartościowych przedsięwzięć muzycznych, wieloletni przyjaciel biblioteki. Przez lata grał w zespole Hanny Banaszak. Wraz ze swoją żoną Anią i grupą przyjaciół stworzyli zespół „Good Staff”, z którym miał przyjemność występować na scenie nowotomyskiej biblioteki.
Taka właśnie nietuzinkowa trójka artystycznych osobliwości totalnie zanurzyła w poezji nowotomyślan, którym z pewnością długo jeszcze po koncercie brzmiały w sercach słowa jednej z zaprezentowanych piosenek: „Oprzyj się o mnie, to nie przemokniesz od paru kropli łez. Oprzyj się o mnie, już dobrze. Nie zawsze słodko jest”.

Hipnotyzująca opowieść o odkrywaniu historii swojej rodziny z czasów II wojny światowej. Po 60 latach wnuczka Inge dociera do bolesnej prawdy.

Dorastając w Paryżu, córka Niemki i Irlandczyka, Svenja O’Donnell niewiele wiedziała o przeszłości swojej rodziny ze strony matki. Opowiadano jej tylko, że jej pradziadkowie, babcia i matka uciekli ze swojego rodzinnego miasta Królewca (wtedy Königsbergu, dziś Kaliningradu) pod koniec II wojny światowej, by nigdy już tam nie wrócić. Wszystko się zmieniło, gdy O’Donnell, zwiedzając Kaliningrad, zadzwoniła do swojej babci, która w nietypowy jak na nią sposób nagle wybuchnęła płaczem. – Mam ci wiele do powiedzenia… – wyznała w końcu babcia Inge.

Wielokrotnie nagradzana dziennikarka Svenja O’Donnell w żywy i poruszający sposób rekonstruuje historię życia Inge, od powstania nazistowskich Niemiec po trudne lata po wojnie, od miłości do mężczyzny, który został wysłany na front wschodni zaraz po tym, jak zaszła z nim w ciążę, po dramatyczną ucieczkę z małym dzieckiem i resztą rodziny, gdy zbliżała się Armia Czerwona. Ostatecznie O’Donnell odkrywa brutalną prawdę o tym, co rozdzieliło Inge z mężczyzną, którego kochała ponad wszystko: straszny sekret ukrywany przez nią przez ponad sześć dziesięcioleci.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Śledczy z Aten zostaje wezwany do zbadania sprawy zaginięcia niemieckiego turysty na wyspie Kalimnos. W swojej karierze policjanta zyskał renomę, analizując zabójstwa pod kątem motywu zazdrości. Czy i tym razem intuicja go nie zawiedzie?

Kierowca taksówki znajduje na tylnym siedzeniu auta kolczyk. Łudząco podobną parę kolczyków kupił w prezencie swojej żonie. Czyżby ta błyskotka należała do niej? Ale w takim razie skąd się tam wzięła? Niepokojące pytania, zważywszy, że pojazd należy do jego szefa…

Pasażerka lecąca z Nowego Jorku do Londynu postanawia rozstać się z życiem po odkryciu, że mąż ma romans z jej najlepszą przyjaciółką. Czy rozmowa z człowiekiem, który siedzi obok niej w samolocie, zmieni decyzję kobiety?

Bohaterowie zbioru opowiadań Zazdrość doświadczają gwałtownych uczuć. Nesbo w typowy dla siebie sposób konfrontuje czytelnika z nieprzewidywalnymi skutkami zazdrości, pożądania i zdrady. I jak zawsze zaskakuje.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

We wtorek, 16 listopada, w naszej Galerii Na Piętrze miało miejsce otwarcie wystawy bardzo nostalgicznych, jesiennych fotografii autorstwa Wojciecha Teleszyńskiego i Izabeli Teleszyńskiej, którą można oglądać do końca listopada. To już druga wystawa, prezentująca prace Wojciecha Teleszyńskiego, która została wyeksponowana w nowotomyskiej bibliotece w 2021. Przypomnijmy, że poprzednią, zatytułowaną „Miasto w obiektywie”, artysta współtworzył wraz z Marcinem Izydorkiem, który udostępnił wówczas dawne nowotomyskie pocztówki ze swoich zbiorów.
Przybyli na wernisaż bliscy artysty oraz admiratorzy przyrodniczej sztuki fotograficznej podziwiali tę stonowaną, ubraną w piękne barwy polską przyrodę, składali gratulacje oraz wpisywali się do księgi pamiątkowej pana Wojciecha. Tradycyjnie, wśród uczestników wydarzenia rozlosowano jako pamiątki-niespodzianki dwie fotografie autora.
Wojciech Teleszyński od młodzieńczych lat pasjonuje się fotografią. Ukończył kurs kinooperatora i fotograficznej dokumentacji. Prowadził sekcję fotograficzną dla młodzieży w Klubie Osiedlowym SM w Nowym Tomyślu. Był także organizatorem nowotomyskich konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i regionalnej. Interesuje się bronią i strzelectwem sportowym. Aktywnie udziela się społecznie w Środowiskowym Klubie Strzeleckim przy Zarządzie Rejonowym LOK w Nowym Tomyślu, za co został nagrodzony wieloma odznaczeniami w tym złotymi medalami ”Za Zasługi Dla Obronności Kraju” oraz „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”. Fotografie jego autorstwa były prezentowane w bibliotekach w Nowym Tomyślu, Świebodzinie, Lwówku, Miedzichowie, Bolewicach oraz w domach kultury: w Poznaniu, Nowym Tomyślu, Wolsztynie, Opalenicy i Buku. Jego prace zyskiwały nagrody w konkursach fotograficznych. Fascynuje się przyrodą i lubi pracę w ogrodzie, często fotografuje kwiaty, krajobrazy i stare budynki. Należy do koła Regionalistów przy NTK. W 2019 r. otrzymał tytuł: Osobowość Roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego.
Izabela Teleszyńska – urodzona w Nowym Tomyślu, od wielu lat mieszka w Holandii. Odkąd sięga pamięcią, fotografia zawsze była obecna w jej życiu. Pierwszy aparat, Zenit dostała od taty. Pamięta dni w ciemni i wspólne plenery fotograficzne z kółkiem fotograficznym, organizowane przez tatę. Jej serce należy do fotografii analogowej, ale czasami sięga także po aparat cyfrowy. Fotografia jest dla niej sposobem wyrażania. Jej zdjęcia są odzwierciedleniem tego co czuje i przeżywa. Są jak myśli przelane na papier, momenty; chwilowe migawki uczuć. Ważną rolę odgrywają w nich światła i linie. Poruszone, nieostre i rozmyte obrazy, które tworzy, są uświadomieniem czasu, jednorazowości i wyjątkowości chwili, w której powstaje zdjęcie.

Miłośnicy komiksów, bez względu na swój wiek nie powinni narzekać na brak interesującej oferty wydawniczej. Jej  różnorodność i atrakcyjność  dostrzegli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, którzy 4 i 5 listopada odwiedzili Strefę Koloru i wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez bibliotekarki, w ramach akcji BOOM na komiksy i gry planszowe w bibliotece.

Pierwszego dnia komiksowego BOOMu, czwartoklasiści  poznali historię powstania komiksu, jego charakterystyczne cechy, najpopularniejszych bohaterów i kilka aktualnych wydawniczych nowości. Mieli również możliwość, by indywidualnie  zapoznać się z całkiem sporym, bibliotecznym zbiorem komiksów, a także sprawdzić się w pracy twórczej. Zadanie wieńczące zajęcia polegało bowiem na uzupełnieniu komiksowych kadrów dialogowymi dymkami, stworzonymi według własnego pomysłu.

Kolejny dzień komiksowych atrakcji został przygotowany z myślą o młodszych czytelnikach. W zajęciach przeprowadzonych w oparciu o komiks z serii „Smerfy i świat emocji” wzięli udział pierwszoklasiści. Spotkanie posłużyło nie tylko do przybliżenia dzieciom formy, jaką jest  komiks, ale również do poruszenia tematu emocji. Pomocne okazały się ilustracje twarzy, z których dzieci odczytywały poszczególne emocje, a następnie porządkowały je na te przyjemne i te mniej pożądane. Dało to okazję do zastanowienia się nad własnym samopoczuciem i tym, co na nie wpłynęło. Tego rodzaju rozważania stanowiły dobry wstęp do wspólnej lektury komiksu pt. „Smerfetka jest takim samym Smerfem, jak inne” oraz rozmów na temat fabuły i odczuć tytułowej bohaterki. Uczestnicy spotkania stworzyli również własne krótkie historyjki obrazkowe, mówiące o uczuciach.

Boom na komiksy w naszej bibliotece wciąż trwa! Kolejne, pełne przygód historie regularnie uzupełniają nasze biblioteczne zbiory, a wyjątkowi bohaterowie zyskują sympatię naszych młodych czytelników.

Akcja „BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece” realizowana jest we współpracy wydawnictwa Story House Egmont Sp. z o.o. i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Obcokrajowcom mieszkającym w Polsce i osobom polskiego pochodzenia, mieszkającym w różnych krajach na świecie, dedykowana jest poetycka biblioteczna zabawa, mająca na celu nagranie filmiku z recytacji jednego z wierszy wybranego patrona roku 2021: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego lub Tadeusza Różewicza.

 

Recytujemy polską poezję – zabawa poetycka

1. Przedstawiamy Wam Iankę Koslicki, pierwszą osobę, która wzięła udział w naszej międzynarodowej, poetyckiej zabawie: Recytujemy polskich poetów. Odważyła się zrobić rzecz bardzo trudną i przeczytała wiersz w języku polskim, uważanym za jeden z najtrudniejszych języków na świecie. Ianka jest nauczycielką nauczania początkowego i mieszka w Cosquín (prowincja Córdoba) w Argentynie, ma polskich przodków i uczy się języka polskiego. Czyta dla nas Przepaść Tadeusza Różewicza. Wielkie brawa dla Ianki! 🇦🇷🇵🇱📖📚🥰

2. Posłuchajcie jak pięknie i płynnie wiersz pt. Bursztynowy ptaszek Tadeusza Różewicza czyta naszym czytelnikom Monica Beatriz Piotrowski z dalekiej Patagonii w Argentynie.
O swoich polskich przodkach pisze tak: Jestem Argentynką, ale w moich żyłach płynie polska krew. Moi dziadkowie ze strony ojca i tata byli Polakami. Mój dziadek przybył do Argentyny w 1927 roku. Dwa lata później, po urodzeniu mojego taty dotarła moja babcia. Tata dołączył do nich mając osiem lat, w listopadzie 1935 roku. Był jednym z pasażerów statku Alcantara. W czasie rozłąki z rodzicami mieszkał z dziadkami ze strony matki w Tarnopolu. Moim marzeniem było nauczyć się języka polskiego z miłości do nich i dlatego, że zakochałam się w Polsce, kiedy w 2019 roku pojechałam poznać krainę moich przodków. 🇦🇷🇵🇱📖📚🥰

3. Tym razem do naszej poetyckiej zabawy zgłosiło się dwóch wspaniałych braci, którzy mieszkają w Troyes we Francji. To bardzo miłe, że znaleźli czas i chęci, aby nagrać dla nas filmiki ze swoimi interpretacjami wierszy Tadeusza Różewicza. Chłopcy wraz ze swoją rodziną od 5 lat mieszkają we Francji, nic zatem dziwnego, że ich język polski jest bezbłędny. Jesteśmy pod wrażeniem, że mając niewątpliwie wiele możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu, uznali czytanie polskiej poezji za coś interesującego i wartościowego.  Brawo chłopaki!
Jako pierwszego przedstawiamy Wam 13. letniego Maksymiliana Zaka, który prezentuje wiersz Tadeusza Różewicza pt. Kto jest poetą. 🇫🇷🇵🇱📖📚🥰

4. A oto starszy brat Maksymiliana – 16. letni Aleksander Zak, który  recytuje wiersz Tadeusza Różewicza pt. Zostawcie nas. 🇫🇷🇵🇱📖📚🥰

5. Przedstawiamy Wam Vivianę Gladysz ze stolicy Argentyny –  Buenos Aires. W bardzo staranny sposób czyta wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. “24.XII”. Wiersz ten idealnie wpisuje się w przedświąteczną aurę. Dziadkowie Viviany wyemigrowali do Argentyny w 1929 i 1936r. Dobrze pamięta tradycję dzielenia się opłatkiem podczas wigilii i wspomina swoją babcię, ugniatającą ciasto na pierogi. Tak bardzo jej się to spodobało, że sama nauczyła się robić pierogi. Jako dziecko słuchała jak dziadkowie rozmawiają po polsku. Rok temu zapisała się na kurs języka polskiego i jest z tego powodu bardzo zadowolona. Ojczyzny swoich przodków nie zna. Jej największym marzeniem jest podróż do Polski i odnalezienie swojej polskiej rodziny. tego właśnie Vivianie życzymy. 🇦🇷🇵🇱📖📚🥰

6. Naszą poetycką zabawę kończy Josué Roberto Zelensky, który pięknie czyta wiersz Ciepło Tadeusza Różewicza. Josué pochodzi z Wenezueli, a od trzech lat mieszka w Chile, w Osorno – krainie jezior. Całym sercem czuje się Polakiem po dziadku, który przybył do Wenezueli po II wojnie światowej. Josué namiętnie uczy się języka polskiego, ogląda polskie filmy i słucha polskiej muzyki. Uwielbia piosenkę: „Hej, sokoły!” i marzy o wyemigrowaniu do Polski, ojczyzny swojego dziadka. Brawo Josué! 🥰📖🇵🇱

 

https://biblio.ebookpoint.pl/

Już w przyszłym tygodniu w Galerii na Piętrze naszej biblioteki zawiśnie jesienna wystawa przyrodniczych fotografii Wojciecha Teleszyńskiego i Izabeli Teleszyńskiej. Będzie mona ją zwiedzać do końca listopada. Otwarcie wystawy odbędzie się we wtorek, 16 listopada o godz. 18.00. Obowiązują wejściówki, zapisy pod nr tel. 614421278. 🙂
Wojciech Teleszyński od młodzieńczych lat pasjonuje się fotografią. Ukończył kurs kinooperatora i fotograficznej dokumentacji. Prowadził sekcję fotograficzną dla młodzieży w Klubie Osiedlowym SM w Nowym Tomyślu. Był także organizatorem nowotomyskich konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej i regionalnej. Interesuje się bronią i strzelectwem sportowym. Aktywnie udziela się społecznie w Środowiskowym Klubie Strzeleckim przy Zarządzie Rejonowym LOK w Nowym Tomyślu, za co został nagrodzony wieloma odznaczeniami w tym złotymi medalami ”Za Zasługi Dla Obronności Kraju” oraz „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”. Fotografie jego autorstwa były prezentowane w bibliotekach w Nowym Tomyślu, Świebodzinie, Lwówku, Miedzichowie, Bolewicach oraz w domach kultury: w Poznaniu, Nowym Tomyślu, Wolsztynie, Opalenicy i Buku. Jego prace zyskiwały nagrody w konkursach fotograficznych. Fascynuje się przyrodą i lubi pracę w ogrodzie, często fotografuje kwiaty, krajobrazy i stare budynki. Należy do koła Regionalistów przy NTK. W 2019 r. otrzymał tytuł: Osobowość Roku w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego.
Izabela Teleszyńska – urodzona w Nowym Tomyślu, od wielu lat mieszka w Holandii. Odkąd sięga pamięcią, fotografia zawsze była obecna w jej życiu. Pierwszy aparat, Zenit dostała od taty. Pamięta dni w ciemni i wspólne plenery fotograficzne z kółkiem fotograficznym, organizowane przez tatę. Jej serce należy do fotografii analogowej, ale czasami sięga także po aparat cyfrowy. Fotografia jest dla niej sposobem wyrażania. Jej zdjęcia są odzwierciedleniem tego co czuje i przeżywa. Są jak myśli przelane na papier, momenty; chwilowe migawki uczuć. Ważną rolę odgrywają w nich światła i linie. Poruszone, nieostre i rozmyte obrazy, które tworzy, są uświadomieniem czasu, jednorazowości i wyjątkowości chwili, w której powstaje zdjęcie.

Już niebawem w naszej bibliotece odbędzie się wyjątkowo nasycony koncert z tak wykwintnymi składnikami jak: Magda TurowskaCYTRYNA, przez lata dojrzewająca w łagodnym klimacie, podlewana przez rzeki snu, spiritus movens wielu muzycznych uczt; Piotr Woźniak – liryczna słodycz z odrobiną goryczy, głos wydestylowany na wielu scenach, choć najlepiej smakuje w kameralnych warunkach oraz Wojciech Winiarski – solidne gitarowe wzmocnienie, czasem kompozycja i aranż, dbający o dokładność nutowej receptury, muzyczna podpora wielu łagodnych formacji.
Zapraszamy w czwartek, 18 listopada o godz. 18.00. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy pod nr tel. 614421278

https://www.gov.pl/web/kultura/narodowy-program-rozwoju-czytelnictwa

https://www.bn.org.pl

Audrey dorasta w Argentynie, w zamożnej brytyjskiej rodzinie. Marząc o romantycznej miłości, nie spodziewa się, że już niedługo posmakuje życia poza granicami konwenansów obowiązujących w jej świecie.
Dziewczyna bez pamięci zakochuje się we wrażliwym Louisie. Młody pianista komponuje dla niej „Sonatę o niezapominajce”, w rytm której zakochani wkraczają w świat miłości.
Rodzinna tragedia kończy trzymany w tajemnicy związek. Audrey nie chce przysparzać dodatkowych trosk rodzicom i zgodnie z ich oczekiwaniami wychodzi za poważnego Cecila, starszego brata Louisa. Choć mąż i ukochane córki dadzą Audrey szczęście, w jej uszach wciąż będzie brzmieć „Sonata o niezapominajce”.
Czy los da jej drugą szansę?
Czy młodzieńcza miłość wytrzyma konfrontację z latami małżeństwa?

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Wychowany w pałacu potomek chłopów. Jako artysta narodził się już w wieku czterech lat, dzięki fortepianowi bez nóg i klawiatury. Uważa, że całe jego życie to seria przypadków. W końcu gdyby pewien reżyser nie włączył w odpowiednim momencie telewizora, prawdopodobnie nigdy nie zostałby aktorem.

Zbigniew Zamachowski to dla jednych niezapomniany pan Wołodyjowski, dla innych – fenomenalny Shrek. Pracował z największymi: Grzegorzewskim, Kieślowskim, Kutzem, Wajdą. Wisława Szymborska wystawiła mu jedną z najlepszych recenzji w jego życiu: „Lubię jak pan gra, bo pan gra tak, jakby pan nie grał”. I choć zagrał ponad trzysta ról filmowych, telewizyjnych i teatralnych, dla niego najważniejsza jest wciąż muzyka, od której tak naprawdę wszystko się zaczęło.

W rozmowie z Beatą Nowicką wspomina dzieciństwo, czasy studenckie i początki kariery. Opowiada o przygodzie z prohibicją, o tym, jak Bogusław Linda uratował mu życie, a Wojciech Malajkat złożył protest przed mauzoleum Lenina. Odsłania często zaskakujące kulisy pracy na estradzie, w filmie i teatrze. Zdradza też, co czuje ojciec czwórki dzieci, które nie poszły w jego ślady, i uchyla kurtynę do świata miłości.

To nie tylko wywiad ze świetnym aktorem, ale też opowieść o czterdziestu najlepszych latach historii polskiego kina i teatru. Lśni od anegdot, zabawnych historyjek, tajemnic. Zamachowski ma dar opowiadania „filmowymi scenami”, dzięki czemu czytelnik czuje się… jak w filmie.

źródło opisu: www.lubimyczytac.pl

Uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu przyjęli zaproszenie do udziału w 2. godzinnych warsztatach zorganizowanych w ramach akcji: BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece, którą realizuje FRSI wspólnie z Wydawnictwem Story House Egmont sp. z o.o.
Nasza biblioteka znalazła się wśród 100 bibliotek, które otrzymały pakiety komiksów i gier planszowych, na bazie których zorganizowała wydarzenie dla młodzieży: DA DA DAYS, czyli od słowa do sztuki.
Celem spotkania było przedstawienie uczniom wybranych form treningu twórczego myślenia oraz zachęcenie do dalszych „eksperymentów ze słowem”. Warsztatowa forma zajęć miała przysłużyć się zbudowaniu zaufania do wyobraźni i własnej kreatywności młodych osób. Podczas zajęć uczestnicy poznali dadaistyczne metody tworzenia sztuki oraz wybrali spośród swoich prac najpiękniejszy wiersz DA DA. Idealną rozgrzewką przed tworzeniem wierszy dadaistycznych była zabawa w grę karcianą „Łap za słówka”, która wraz z innymi grami trafiła do Strefy Gier Planszowych w Czytelni.
Scenariusz zajęć został opracowany przez bibliotekarkę Małgorzatę Kaczmarek z myślą o młodych użytkownikach biblioteki. Warsztaty zostały przyjęte entuzjastycznie, dlatego też jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to z wielką radością zaprosimy kolejne grupy do udziału w spotkaniu „ze słowem” .

Drodzy Czytelnicy!

Informujemy, że nasza Filia w Borui Kościelnej będzie nieczynna w dniach od 3 do 19 listopada.

Przepraszamy za utrudnienia.

 

Drodzy Czytelnicy! Od listopada mamy dla Was nie lada gratkę!
Spytacie jaką? To dostęp do kolejnej platformy czytelniczej!
Poczynając od listopada, co miesiąc będziemy dysponować darmową pulą kodów do Ebookpoint BIBLIO, które będzie można odbierać w Wypożyczalni dla Dorosłych.

Ebookpoint BIBLIO to serwis działający na zasadach tradycyjnej biblioteki, przeniesionej do sieci. Bazuje na ofercie znanych wydawnictw, w tym na wyłączność marek Grupy Helion, ale także małych, niszowych wydawców.
BIBLIO to zbiór literatury beletrystycznej i popularnej, ale także specjalistycznej, edukacyjnej, jak i poradników, przewodników i wielu więcej – na bieżąco uzupełniany o nowości w dniu ich wydania. BIBLIO  posłużyć może poszerzaniu Waszych kompetencji zawodowych i zdolności technicznych, ponadto skierowane jest do czytelników chcących zgłębiać swoje prywatne pasje i zainteresowania poprzez dostęp do literatury.

Znajdziecie tam ebooki, audiobooki, a nawet kursy Video! https://biblio.ebookpoint.pl/

Jak zarejestrować się do Ebookpoint BIBLIO za pomocą kodu? Wystarczy 7 kroków opisanych w załączonej  VIDEO INSTRUKCJI.

Instruktarz rejestracji:

Film Ebookpoint rejestracja STEREO

Instruktarz logowania:

Film Ebookpoint logowanie STEREO

 

Zapraszamy do korzystania!

Przypominamy, że oprócz platformy Ebookpoint BIBLIO, w naszej ofercie znajdziecie również dostęp do wirtualnych wypożyczalni i bibliotek: IBUK Libra, Legimi, oraz ACADEMICA. Więcej szczegółów na temat naszej oferty znajdziecie w poniższym linku.

https://bibliotekant.pl/strefa-czytelnika/jak-korzystac-z-e-bookow/