Miesiąc: marzec 2021
Niebawem po Świętach, bo już 7 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie Klubu Miłośników Podróży “Przez kontynenty”, podczas którego wraz z podróżnikami: Martą Skutnik i Piotrem Bolko wybierzemy się do Gruzji.
“O Gruzji to już nie jeden pokaz mieliście Państwo możliwość oglądać.
Jeśli jednak autorami kolejnego pokazu będą podróżnicy, którzy od 10 lat
mieszkają w tym kraju prowadząc hostel i winnicę, to nie trudno się
domyśleć, że będzie to pokaz zupełnie inny od poprzednich traktujących o
Gruzji.
Autorami pokazu będą:
Marta Skutnik – miłośniczka zwierząt i ludzi, opiekunka grup
turystycznych w Gruzji i w Polsce.
Piotr Bolko – winiarz, podróżnik, fotograf. Większość część roku spędza
w Gruzji na robieniu i doglądaniu wina oraz pokazywaniu ludziom jak
piękna jest Gruzja.
Opis:
Kraina wina i chleba to podarowany Gruzinom najpiękniejszy zakątek ziemi.
Wysokie góry Kaukazu, niziny bogate w winnice, piękne morze Czarne,
wszystko jest tutaj w zasięgu ręki. Kraj, którego powołaniem jest
uszczęśliwianie ludzkości najlepszymi winami na świecie.
To o tym kraju i o tym jak się robi wino będzie nasz pokaz.”
Link do spotkania https://www.facebook.com/104704991458132/videos/500555300943478
https://youtu.be/sMLO9TaqKVg
Informujemy, że do 25 kwietnia nasza filia w Jastrzębsku Starym będzie nieczynna. Zapraszamy do biblioteki nowotomyskiej i pozostałych oddziałów w Bukowcu, Borui Kościelnej, Wytomyślu i Sątopach.
Drodzy Czytelnicy, w czwartek, 8 kwietnia biblioteka w Bukowcu będzie otwarta wyjątkowo w godz. od 9.00 do 15.00.
Drodzy Czytelnicy!
Zajrzyjcie do naszego świątecznego “rozkładu jazdy”, żeby poza smakołykami z wielkanocnego koszyczka i przyjemnościami stołu, móc cieszyć się także interesującą lekturą.
Przypominamy, że zgodnie z zaostrzeniem wymogów sanitarnych do 9 kwietnia wypożyczamy i przyjmujemy zwroty w sposób bezkontaktowy. Piszcie do nas i dzwońcie z zamówieniami książek, które odbierzecie po uprzednim ustaleniu z bibliotekarką godziny odbioru.
- – Biblioteka główna w Nowym Tomyślu – codziennie od 8.00-16.00 z wyjątkiem Wielkiej Soboty (w tym dniu biblioteka będzie nieczynna)
- – Filia w Borui Kościelnej – 1 i 2 kwietnia czynna w godz. od 8.00 do 12.00, natomiast 6 kwietnia nieczynna
- – Filia w Bukowcu – bez zmian, w stałych godzinach pracy
- – Filia w Jastrzębsku Starym – nieczynna 30 i 31 marca
- – Filia w Sątopach – nieczynna 1 i 2 kwietnia
- – Filia w Wytomyślu – 1, 2 i 6 kwietnia czynna w godz. od 9.00 do 13.00
Życzymy miłego świętowania, także z chwilą przeznaczoną na lekturę!
Z ogromną przyjemnością przedstawiamy Państwu zwyciężczynie naszej zabawy w ramach V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady®!
Serdecznie gratulujemy!
Kim byśmy byli teraz, gdyby nasze życie potoczyło się zupełnie inaczej?
Dawn Edelstein zna się na śmierci jak mało kto. Jest doulą od umierania, która pomaga ludziom oswoić się z tym, co nieuniknione i uporządkować długo odkładane sprawy. Przed laty postawiła swoje życie do góry nogami: porzuciła pasję, karierę i miłość, aby w obliczu rodzinnej tragedii rozpocząć wszystko od nowa. Ale przychodzi dzień, kiedy znowu staje na rozdrożu: oto sama musi zmierzyć się z własną śmiertelnością, podjąć decyzje, które mogą zaważyć na jej dalszych losach i zadać sobie pytania, których sama dotąd unikała. Co ciekawe – w momencie granicznym Dawn nie myśli wcale o mężu, ale o dawnej miłości – egiptologu i archeologu Wyatcie Armstrongu. Zszokowana własną postawą postanawia wrócić do Egiptu, by kontynuować przerwane niegdyś badania nad Księgą Dwóch Dróg – najstarszym na świecie przewodnikiem po zaświatach – ale również po to, by odszukać Wyatta.
Czy całe nasze życie zależy od podejmowanych przez nas decyzji, czy też nieuchronnie rządzi nami przeznaczenie? Czy dokonując takich, a nie innych wyborów, jesteśmy w ogóle w stanie wpływać na nasz los? A może jest on jednak zapisany w gwiazdach? Jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy podążyli całkiem inną ścieżką i czy czasem możemy wrócić do punktu wyjścia, bogatsi o zdobyte doświadczenia?
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Jej ciętych ripost bali się rozmówcy. Ona bała się tylko myszy.
Maria Czubaszek, postać wyjątkowa, dla wielu kontrowersyjna, mistrzyni ostrych sądów i czułej drwiny, skradła serca milionom Polaków. Niechętnie mówiła o sobie, zasłaniając się kilkoma dyżurnymi anegdotami. Nie lubiła dzieci, zdrowego trybu życia, podróży, kochała palenie i psy.
Wojciech Karolak nic nie zmienił w pokoju żony od jej śmierci. Violetcie Ozminkowski udało się wejść w ten zatrzymany świat, poznać archiwum satyryczki i namówić na szczere rozmowy jej najbliższych. Dzięki temu mogła w niezwykły sposób opowiedzieć historię fascynującej kobiety, która pod uśmiechem skrywała samotność, smutek, a bywało, że i rozpacz.
Maria Czubaszek nie kojarzyła się z cierpieniem. Zapamiętaliśmy ją jako piekielnie inteligentną i dowcipną starszą panią z papierosem. Zawsze uśmiechniętą, zawsze gotową wbić czułą szpilę. Na początku jej kariery wątpiono, czy w ogóle istnieje. Podejrzewano, że za jej nazwiskiem kryje się kilku wybitnych satyryków. Była w tym przewrotna prawda, bo ona sama miała się światu nigdy nie przydarzyć, co wykrzyczała jej kiedyś matka. Nie miała zresztą nic przeciwko temu, bo trzymała ją przy życiu świadomość, że jak już naprawdę będzie miała dość, popełni samobójstwo. W młodości próbowała zabić się dwa razy, pod koniec życia po cichu umierała na oczach całej Polski. Uśmiechając się, mówiła wprost, że życie przestało ją bawić, a braliśmy to za kolejny żart. Zawsze mówiła to, co myśli, była wolną kobietą i zapłaciła za to wysoką cenę, ale dzięki niej może wszyscy chwilami bierzemy życie mniej serio.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Z wielką dumą i radością informujemy, że 22 marca Kapituła Okręgu Wielkopolskiego SBP przyznała tytuł Wielkopolskiego Bibliotekarza Roku Pani dyrektor naszej biblioteki – Lucynie Kończal-Gnap,
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
W uzasadnieniu kapituły czytamy: “Stworzyła – rozpoznawalną w Wielkopolsce i w kraju – bibliotekę bez barier architektonicznych, modelową i innowacyjną, stosującą nowe technologie, przyjazną i otwartą, będącą miejscem wiedzy i kultury. Jest edytorem pomnikowych nowotomyskich publikacji o regionie, wydawcą poetyckich debiutów w serii „Nowotomyskie Piętro Wyrazów Literackich” i promotorem twórczości nowotomyślan m. in. w „Galerii na Piętrze”.
Trzymający w napięciu thriller o przewrotnej fabule, po którym nasuwa się pytanie: Czy można tak bardzo znienawidzić sąsiada, żeby posunąć się do zabójstwa?
Podmiejska ulica Lowland Way to spełnienie idyllicznego snu. Przepiękne rezydencje, życzliwi sąsiedzi, wspólne zabawy dla dzieci w każdą niedzielę. Ale Darren i Jodie, którzy wprowadzają się do jednego z domów, z nikim się nie liczą. Puszczają w nocy głośną muzykę, zaczynają nieudolny remont i handlują na swojej posesji używanymi samochodami. Wkrótce atmosfera staje się napięta i konflikt wisi w powietrzu. A potem pewnego sobotniego ranka dochodzi do tragedii, która wstrząsa lokalną społecznością. Podczas gdy policja szuka przyczyny śmiertelnego wypadku, zaczynają padać oskarżenia i okazuje się, że każdy ma coś do ukrycia. Detektywi po kolei przesłuchują mieszkańców, którzy zwierają szyki i zgodnie twierdzą, że winny jest Darren Booth. Ale jest pewien problem. Policja im nie wierzy.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Można nie kochać futbolu, ale warto wiedzieć, jak wpływa na ludzi. Można nie być kibicem, ale warto zobaczyć, jak kibicowanie daje ludziom głos. Czasem to głos rozpaczy, bólu, złości, a czasem politycznej przynależności, akceptacji albo zwykłego szczęścia.
Przez wiele miesięcy w sześciu różnych krajach na własnej skórze sprawdzaliśmy, jak to działa: jak piłka nożna wpływa na miejsca i ludzi od lat żyjących w konflikcie, jak te konflikty widać w drużynach i na trybunach.
Dotarliśmy tam, gdzie normalnie trudno jest dotrzeć, pytaliśmy o to, o czym często normalnie się nie mówi. Rozmawialiśmy z czołowymi piłkarzami, wpływowymi politykami, z chodzącymi legendami, których nazwiska to marka.
To książka nie tylko dla kibiców piłkarskich, ale dla wszystkich, którzy potrafią łączyć kropki. Piłka nożna tłumaczy świat. To nie banał, tak naprawdę jest..
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Drodzy Czytelnicy!
W związku z zaostrzeniem wymogów sanitarnych od poniedziałku 29 marca do 30 kwietnia przechodzimy na bezkontaktowy sposób wypożyczeń i zwrotów zbiorów.
Nasza nowotomyska biblioteka w tym okresie pracuje w godz. od 8.00 do 16.00. Informację o godzinach pracy naszych filii znajdziesz tutaj https://bibliotekant.pl/nasze-filie/
Drodzy Czytelnicy, informujemy, że w piątek, 26 marca, filia naszej biblioteki w Bukowcu będzie otwarta wyjątkowo w godzinach od 8.00 – 12.00.
W środę, 24 marca, na zaproszenie Strefy Koloru z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, dzieci z nowotomyskiego Przedszkola nr 5 „Słoneczko” i Przedszkola w Sątopach miały okazję – w ramach warsztatów online – poznać Pana Poetę i jego „ptacynki”.
„Kura, co tyła na diecie”, „Paw, co ogon miał z przyjaźni”, czy „Wróbel, co oćwierkał sąsiadów” – to niektóre tytuły opowieści o Ptasiej Bandzie, które trafiły na złotą listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Przedstawione pokrótce przez samego autora książki, niosą bardzo ważne przesłania dotyczące wzajemnej akceptacji, przyjaźni , czy też umiejętności dzielenia wspólnej przestrzeni publicznej. Zaproponowane warsztaty miały również formę teatralną, ponieważ pisarz namówił „ptacynki” do odegrania przez nie miniaturowych spektakli, wykorzystując fragmenty ze swoich książek. Nie zabrakło oczywiście propozycji zabaw i prac plastycznych. Oprócz tych fantastycznych form rozrywki, dzieci dowiedziały się również, jak powstaje książka – poczynając od produkcji jej podstawowego składnika, czyli papieru.
Spotkanie z Panem Poetą i jego Ptasią Bandą wywołało ogromną radość wśród dzieci z grup Skrzatów, Pszczółek, Leśnych Duszków oraz Jeżyków i Krasnali. A tych, którzy nie poznali jeszcze uroczych ptasich bohaterów oraz ich historii, serdecznie zapraszamy do Biblioteki po te bardzo mądre książeczki – w sam raz dla przedszkolaków.
Nowotomyska młodzież w ramach „Misji Apollo” nakręci cztery kampanie społeczne dedykowane różnym odbiorcom, które udostępnione zostaną w mediach społecznościowych i na kanale YouTube. Każda kampania będzie miała swoją premierę. Ponadto młodzież w dniu premiery każdej z kampanii zorganizuje w plenerze happeningi tematyczne wspólnie z partnerami projektu. Misją Programu “Równać Szanse” koordynowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży, a finansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wyrównywanie szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców).
Projekt Misja Apollo w ramach programu Równać Szanse tworzą uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu: Aleksandra Szymaniak, Franciszek Rolla, Łucja Werner, Róża Intek, Natalia Nowotnik, Wiktoria Kroma, Marta Kandulska, Maja Skotarek, Katarzyna Łuczak, Jacek Muszyński, Jakub Nowak, Alan Mrozik oraz Oskar Nykiel.
Projekt koordynuje Małgorzata Kaczmarek.
MISJA APOLLO. Koniec przygody z programem „Równać Szanse” 2020
Informujemy, ze w dniu 24 marca Filia Biblioteki w Jastrzębsku Starym będzie czynna od godz. 11.30.
Kto chce z nami trochę poquizować? To przecież jedna z najfajniejszych form rozrywki, która nie tylko sprawdza naszą wiedzę, ale bawi i relaksuje.
Stworzyliśmy quizy dla każdego – dla dzieci i dorosłych.
Zatem zapraszamy do naszej bibliotecznej krainy zabawy!
DLA DZIECI
Dopasuj bohaterów do swoich ulubionych bajek!
👉 https://wordwall.net/resource/13271226/dopasuj-bohater%C3%B3w-do-swoich-ulubionych-bajek
Quiz o baśniach H.Ch. Andersena, czyli Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci!
Dzień Postaci z Bajek! Bajki z dawnych czasów
Sprawdź swoją wiedzę, czyli rowerowo w nowotomyskiej bibliotece!
Znajdź bohaterów z jednej książki!
Klimat na czytanie! Żubr Pompik.
EkoFrajda!
Quiz o bajkach i baśniach dla najmłodszych!
👉 https://wordwall.net/pl/resource/6339768/quiz-o-bajkach-i-ba%c5%9bniach-dla-najm%c5%82odszych
Quiz dla najmłodszych o postaciach z bajek!
Co wiesz o znaczeniu ozdób zawieszonych na Twojej choince?
👉 https://wordwall.net/play/8713/645/550?fbclid=IwAR2wGh9nrBmzFyFTzJfD0zNqls1PDtY06zKZ6JKg9IncVa9JB9IwhsUTpYw
Ile wiesz o Wielkanocy?
👉https://wordwall.net/play/13849/733/655?fbclid=IwAR04up3SIMEkXmjEDUXxpDrMexRGYZMT3vQXkpabyiKXgeL8KUq0xUmoycQ
DLA DOROSŁYCH
Troszkę wiedzy przez zabawę z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
Czy znasz te książki?
Literacki misz masz!
Quiz dla moli książkowych!
Skojarzeń z lektury kilka, to do tytułu szpilka!
Sprawdź co wiesz o nowotomyskiej bibliotece 🙂
Sprawdź swoją wiedzę o sadze Stephanie Meyer.
Sprawdź swoją wiedzę, czyli rowerowo w nowotomyskiej bibliotece!
Do każdego tytułu serii dołącz autora i podtytuły!
Tłumaczymy z polskiego na nasze 😉
Bawimy się przysłowiami.
Co wiesz o znaczeniu ozdób zawieszonych na Twojej choince?
Ile wiesz o Wielkanocy?
Ekologiczne:
Quiz o segregacji śmieci.
Quiz ekologiczny dla Dorosłych.
Eko Szpan wykreślanka
Eko ruletka.
Eko Szpan memory
Segregacja odpadów
Drodzy Czytelnicy !
Oto, jak pracujemy w okresie pandemii, ograniczając naszą działalność do wypożyczeń i zwrotów zbiorów – oczywiście przy zachowaniu najściślejszego reżimu sanitarnego.
BEZPIECZNI W BIBLIOTECE – CZYLI ZASADY KORZYSTANIA Z NASZYCH ZBIORÓW
Zachęcamy do:
- korzystania z usługi „Książka na telefon”
tj. wcześniejszego zamawiania książek pozwalającego skrócić czas Państwa pobytu w naszej placówce oraz zamawiania książek z dostawą do domu – zgodnie regulaminem “Książka na telefon”
- zwracania książek za pośrednictwem znajdującej się obok wejścia, dostępnej przez 24 h, WRZUTNI (Zasady korzystania z wrzutni)
- korzystania z zasobów e-booków – na platformach Legimi i Ibuk Libra (prosimy o kontakt w sprawie bezpłatnych kodów do obu platform) oraz z zasobów dostępnych w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej i w bibliotece cyfrowej POLONA.
Zapraszamy do:
- udziału w wydarzeniach kulturalnych i akcjach, które nadal odbywać się będą wirtualnie w sieci Internet!
- Odwiedzajcie Państwo naszą stronę internetową https://bibliotekant.pl/ i nasz profil na Facebooku
- Inne propozycje kulturalne dostępne w sieci znajdziecie Państwo w opracowanej przez nas bazie Kultura i edukacja w kwarantannie.
To opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Dlaczego Berta popełniła zbrodnię? Kiedy Barbara nauczyła się tak dobrze rzucać nożem? Dlaczego Violetta otworzyła wek Pandory i co w nim było? Czy Kalinie uda się poznać prawdę? Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą.
Realizm i magiczność Gorzko, gorzko nadają tej wciągającej sadze niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku. Gorzko, gorzko to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Czy można wejść dwa razy do Tej samej rzeki?
Małgorzata odlicza dni do momentu, kiedy będzie mogła opuścić męża. Jej związek, choć na pozór idealny, przepełniony jest strachem i przemocą, a małżeńskie więzy podtrzymuje tylko troska o niepełnoletniego syna.
Całkowicie uzależniona od męża, jedynie w pracy czuje się spełniona i potrzebna. Gdy do biura zostaje przyjęty nowy pracownik, Małgosi szybciej bije serce. Ma wrażenie, jakby znała Darka od zawsze. Dwójka szybko znajduje wspólny język i nawiązuje bliższą znajomość. Łączy ich wiele, a najbardziej: nieszczęśliwa miłość. Ona ma męża tyrana, on – chorą żonę, której nie kocha.
Oboje wiedzą, że razem mieliby szansę na upragnione szczęście, jednak kierując się dobrem swoich rodzin, postanawiają zakończyć relację zanim będzie za późno…
Czy uda im się zapomnieć o łączącym ich uczuciu? W jaki sposób maskuje się przemoc domowa? Czy małżeństwo bez miłości jest odpowiedzialną decyzją? Czy geny wpływają na nasze relacje?
Opowieść, która wbrew wszystkiemu daje nadzieję.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Jaka ona jest? Pamiętam, jak pytałam o to przypadkowe osoby. Zawsze pojawiał się zachwyt – że piękna, że z klasą i że ma cudowne poczucie humoru. Zdumiewało mnie, jak żywe reakcje i jaką czułość wywołuje w innych kobietach.
Ale prawdziwie zaskakujące okazały się rozmowy z jej znajomymi. Powszechnie znany portret wielkiej damy nabrał dodatkowego kolorytu. Postać z niego okazała się nadspodziewanie barwna. Nieszablonowa. A do tego jej fascynujące życie stać by się mogło kanwą filmowego scenariusza.
Ta książka to nie jest typowy biograficzny zapis faktów z życia słynnej aktorki. To opowieść rozpisana na głosy. Nieznane dotąd fakty przytaczają między innymi Daniel Olbrychski, Juliusz Machulski, Hanna Bakuła czy Iwona Pavlović. Przypominają zdarzenia, obrazy i słowa, które rzucają nowe światło na tę niezwykłą postać i na jej czasy. Kobietę, która dostała od losu urodę i talent. Ale – proszę mi wierzyć – nie tylko to.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Pomimo pandemicznej rzeczywistości, która utrudnia życie nam wszystkim, mamy dla Was niespodziankę!
Z przyjemnością zawiadamiamy, że nasza biblioteka znów będzie otwarta w soboty! Czekamy na Was już od 20 marca w godzinach od 10.00 do 14.00 🙂
Przypominamy, że dla ułatwienia obsługi i skrócenia czasu pobytu w bibliotece, możecie wcześniej zamówić książki, które przygotujemy do odbioru.
Książki zamawiać można:
- mailowo: dla dorosłych wypozyczalnia@bibliotekant.pl, dla dzieci strefakoloru@bibliotekant.pl
- poprzez KATALOG ON-LINE na stronie biblioteki
- telefonicznie: dla dorosłych 61 44 21 276, dla dzieci 61 44 21 274
9 i 10 marca nowotomyska młodzież, uczestnicząca w naszym projekcie: Misja Apollo otrzymała ogromny zastrzyk wiedzy.
Dwudniowe warsztaty online na temat tworzenia i realizowania kampanii społecznych poprowadziła Lidia Małgorzata Dudek.
Warsztaty skierowane były do 13. osobowej grupy młodzieżowej, która w ramach projektu, dotowanego z programu Równać Szanse, zmierzy z nagraniem i wypromowaniem czterech kampanii społecznych.
Zaproszona do współpracy p. Lidia wprowadziła młodzież w świat kampanii komunikacyjnych i szczegółowo omówiła ich rodzaje. Ponadto wyjaśniła cele i cechy kampanii społecznych. Dzięki zajęciom młodzież przypomniała sobie wiedzę z zakresu komunikacji a warsztatowa forma zajęć wzbogacona była licznymi poradami eksperta, dotyczącymi pracy z partnerami projektowymi nad własną kampanią, kierowaną do lokalnej społeczności.
W ramach realizacji pierwszej kampanii społecznej nowotomyska biblioteka nawiązała współpracę partnerską z KPP w Nowym Tomyślu oraz z Nadleśnictwem Bolewice.
Projekt z ramienia biblioteki koordynuje Małgorzata Kaczmarek.
Kate i Tully od dziecka wspólnie zmagały się z problemami, które zsyłał im los.
Czy zdołają uratować swoją przyjaźń, której fundamenty skruszyła zdrada?
Niespokojne lato 1974… Kate Mularkey pogodziła się ze swoim miejscem w łańcuchu pokarmowym społeczności ośmioklasowej szkoły. Nagle, ku jej zdumieniu, najfajniejsza dziewczyna świata wkracza na scenę i chce się z nią zaprzyjaźnić. Tully Hart ma wszystko – piękno, mózg, ambicje.
Z pozoru różnią się tak bardzo, jak tylko dwie osoby mogą się różnić. Kate jest skazana na wieczne pozostawanie tą niefajną i ma kochającą rodzinę, która zawstydza ją na każdym kroku. Tully, otoczona chwałą i nimbem tajemnicy, kryje sekret, który ją niszczy. Zawierają pakt i zostają najlepszymi przyjaciółkami na zawsze; nim minie lato, stają się Tully-i-Kate; jednym, nierozłącznym bytem.
Dziewczęta z Firefly Lane to przejmująca, cierpka opowieść o dwóch kobietach i przyjaźni, która stanowiła oś ich życia. Przez trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami – zazdrością, wściekłością, zranieniem, żalem. I gdy już myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
To pierwsza w Polsce obszerna biografia rosyjskiego śpiewającego poety (obrażał się, gdy nazywano go bardem). Chociaż od lat sześćdziesiątych piosenki Okudżawy (1924–1997) cieszą się w Polsce niezmiennym powodzeniem, prawie nic nie wiemy o życiu ich autora. Sam starał się mówić o nim jak najmniej. A jest to życiorys tragiczny, będący odzwierciedleniem całej epoki porewolucyjnej Rosji od lat represji stalinowskich po epokę “zastoju” Breżniewa i upadek ZSRR. Rozstrzelany ojciec, matka dwukrotnie skazana na łagier i zesłanie, wojna, szykany, cenzura, bezustanne zmaganie się z nagonką “prawdziwych partyjnych patriotów” na poezję, która tylko broniła prawa człowieka do bycia uczciwym, niezależnym i myślącym… Kilkanaście piosenek, od lat znanych polskiemu słuchaczowi, nie oddaje tragizmu losów ich twórcy, rozpaczliwie broniącego swojego człowieczeństwa w nieludzkim ustroju. Tę lukę wypełnia ponad sto wierszy, po raz pierwszy prezentowanych w książce Bykowa – wielu z nich nigdy nie publikowano nawet w Rosji, zachowały się tylko w rękopisach, przechowywanych przez przyjaciół Okudżawy. Za każdym kryje się pasjonująca historia, która pozwala zagłębić się w sowiecką codzienność, poznać donosy na poetę, a także jego burzliwe życie osobiste – od łobuzerskiej młodości na podwórku moskiewskiego Arbatu po liczne romanse i działalność opozycyjną. Bułat był wielkim przyjacielem Polski. To w Polsce ukazała się jego pierwsza płyta, a „Modlitwy François Villona” z niezmiennym zachwytem słuchają kolejne pokolenia. Niech więc biografia poety wzbogaci naszą wiedzę o nim i o Rosji, a Czytelników umocni w przekonaniu, że „trzy siostry”, wierne towarzyszki twórczości Okudżawy – Wiara, Nadzieja i Miłość – zawsze zwyciężają.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Podczas marcowego spotkania naszego Klubu Miłośników Podróży Przez kontynenty, podróżniczka Michalina Kupper zaprosiła w podróż do Iranu i Iraku. 10 marca nowotomyślanie wraz z nią przemierzyli wirtualnie góry, jeziora, a także granice te uznawane i nieuznawane.
Odwiedzając Irak poznali pierwsze cywilizacje, a wędrując po kamieniach i jaskiniach odkryli pozostałości starożytnego pisma. Usłyszeli starożytny język Asyryjczyków, którym mówił m.in Jezus. W irackim Kurdystanie wraz z Jazydami tworzyli wspólnie zagrody dla zwierzą. W górach na granicy Iraku i Iranu odnaleźli sady granatów w trakcie zbiorów i przyłączyli się duchowo do gospodarzy, mniejszości religijnej Kakai, próbując świeżo syropu. Podróżniczka, która jest również wielką miłośniczką ulicznych historii i fanką lokalnych kuchni pokazała jak tworzy się mozaiki na meczecie w Shiraz oraz się sztukę i rzemiosło niezmienne od wieków. Nie zabrakło też dobrej zabawy, tym razem na kurdyjsko-irańskim weselu.
Z okazji tegorocznego Święta Kobiecości sprawiłyśmy naszym czytelniczkom – mamy nadzieję – trzy miłe kobiece przyjemności. 8 marca, kilkanaście pań, które wypożyczyły tego dnia książkę, otrzymały prezent w postaci kobiecej powieści-niespodzianki. Następnego dnia natomiast panie miały przyjemność spędzić wieczór online z Moniką Sawicką-Kacprzak, autorką m.in. „Kruchości porcelany” i „Serwantki”, która na bibliotecznym profilu facebookowym czytała fragmenty swoich powieści, opowiadających o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka: miłości, przyjaźni, codziennych problemach i ludzkich słabościach. W międzyczasie można było również wziąć udział w literackim konkursie internetowym o kobietach dobrych i złych, szczęśliwych i nieszczęśliwych, o tych dla których mężczyźni tracili głowy i pokaźne majątki, a także o tych wodzących na pokuszenie i doprowadzających do zguby. Ogłoszenie wyników konkursu już niebawem. 🙂
Drogie Panie i drodzy Panowie!
To ju ostatni, czwarty zestaw konkursowych pytań na nasze Święto Kobiecości. Na odpowiedzi w pakiecie czekamy do 14 marca. Miłej zabawy. 🙂
I Regionalny Konkurs Fotograficzny “Tu i Teraz… Stąd jestem”, który zorganizowaliśmy na przełomie roku 2020/2021 zaowocował całkiem sporą kolekcją nadesłanych przez Państwa zdjęć. Od lutego można je oglądać w galerii wirtualnej, ale także stacjonarnie, w holu naszej biblioteki.
Zachęcamy Państwa do odwiedzania naszej biblioteki i poznania fotograficznego spojrzenia mieszkańców na powiat nowotomyski. Ekspozycja będzie na holu do końca marca.
Wystawę wirtualną znajdziecie Państwo TUTAJ.
Drogie Panie i drodzy Panowie!
Dzisiaj już trzeci zestaw konkursowych pytań na nasze Święto Kobiecości. Miłej zabawy. 🙂
Drogie Panie i drodzy Panowie!
Oto drugi zestaw konkursowych pytań na nasze Święto Kobiecości.
Miłej zabawy. 🙂
Drogie Panie i drodzy Panowie!
Oto pierwszy zestaw konkursowych pytań na nasze Święto Kobiecości. Do czwartku będziemy prezentować po trzy pytania na temat kobiet w literaturze, a do niedzieli, 14 marca czekamy na pakiet odpowiedzi (info@bibliotekant.pl). Na zwycięzców czekają nagrody. Miłej zabawy.
Wzruszająca powieść mistrzyni pióra Kristin Hannah, autorki bestsellerów Słowik oraz Zimowy ogród.
Choć to historia jednej kobiety – lecz przemawia do wszystkich – do każdego, kto znalazł odwagę, by wybrać między tym, co jest, a tym, co mogłoby być.
Blake Colwater, wzięty adwokat z Los Angeles, wyznaje swojej wieloletniej żonie Annie, że zakochał się w innej kobiecie. Zrozpaczona Annie wyjeżdża do miasteczka Mystic, gdzie się wychowała. Tu ponownie zbliża się do swojej pierwszej miłości, Nicka Delacroix, od niedawna wdowca, który nie potrafi sobie poradzić z cierpiącą na zaburzenia emocjonalne córeczką. Cała trójka z dobrym skutkiem leczy razem swoje rany.
Ale akurat wtedy, gdy Annie uwierzyła, że zyskała jeszcze jedną szansę na szczęście, jej świat wywraca się do góry nogami i zmuszona zostaje do dokonania wyboru, przed którym nie powinna stawać żadna inna kobieta…
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
Kiedyś, żeby zarezerwować tu miejsce, trzeba było wysłać list – tradycyjnie, pocztą. Do skrzynek wpadały więc kartki i koperty opisane: “Schronisko w Pięciu Stawach Polskich. Tatry!”.
“A gdzie adres?!”, zżymali się urzędnicy Poczty Polskiej, dopytując o nazwę ulicy, numer budynku i kod pocztowy. „To dom bez adresu!”, tłumaczyli oczywistą oczywistość miłośnicy Tatr, rwąc włosy z głowy, że można nie wiedzieć, o jakie miejsce chodzi.
Do Pięciu Stawów nie dojedziesz. I nie zawsze dojdziesz! Tu wciąż warunki dyktuje natura. To najwyżej położone schronisko w polskich Tatrach, a jednak rezerwacje robi się z rocznym wyprzedzeniem… bo przecież to legendarna “Piątka”.
Tu szarlotka od zawsze smakuje tak samo, czyli wyśmienicie; niedźwiedź co rusz zagląda do spiżarni, a Biała Dama ponoć nadal strąca taterników z Zamarłej Turni. I obowiązkowo zima na kilka tygodni odcina niekiedy dolinę od świata.
Od blisko stu lat schronisko prowadzi jedna rodzina – słynny ród Krzeptowskich. Z czym się mierzą, jak żyją, jak wychowują dzieci i jak tworzą miejsce, które stali bywalcy nazywają domem? Czy każdy znajdzie w nim miejsce? O codzienności, tej zwykłej i niezwykłej, opowiadają szefowe schroniska: Marychna i Marta (a w swoim pamiętniku ich babcia – Maria Krzeptowska) oraz ludzie przez lata z nim związani.
To nie tylko historia domu gdzieś na końcu świata z własnym duchem i tożsamością. To także opowieści o tym, co wszyscy kochamy w górach: o pasji, braterstwie i pokorze. I punkcie, gdzie krzyżują się szlaki górskie i ludzkie.
źródło opisu: www.lubimyczytac.pl
W ramach V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady® przygotowaliśmy dla Was zabawę!
Jesteś miłośnikiem lub miłośniczką twórczości Małgorzaty Musierowicz?✍️
Znasz perypetie bohaterów powieści z cyklu Jeżycjada® ?📚
Jeżeli znasz tytuły książek, których fragmenty przedstawiły nasze czytelniczki, to ta zabawa jest właśnie dla Ciebie!
❤️ Zapraszamy do wspólnej akcji każdego, bez względu na wiek – bo każdy kto kocha książki Musierowicz jest dla nas skarbem 😍
⏰ Zaczynamy już 11 marca i w każdy czwartek o godz. 17.00 będziemy publikować po jednym filmiku!
📧 Skompletowane rozwiązania prosimy przesyłać w jednym pliku od 26 do 28 marca na adres: strefakoloru@bibliotekant.pl – wraz z imieniem i nazwiskiem.
- Adresaci: zabawa adresowana jest do każdego, bez względu na wiek.
- Czas trwania: 11 – 28 marca 2021 r.
- Miejsce: biblioteczny profil na Facebooku oraz strona internetowa www.bibliotekant.pl
- Ogłoszenie wyników: 31 marca (środa) godz. 17:00; na stronie internetowej www.bibliotekant.pl oraz na bibliotecznym Facebooku.
🎁 Dla najlepszych fanów z największą ilością poprawnych odpowiedzi przewidziana jest nagroda….a mianowicie książka z cyklu Jeżycjada!
Zadanie 1.
👩🏫 Przed Państwem niezawodna nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Tomyślu Anna Tomaszyk i jej uczennice: Zuzanna Nowicka, Dagmara Stieler oraz Paulina Weiss 👩
Zadanie 2.
👩🦰 A dziś do odwiedzenia poznańskiej rodziny zaprasza Was posiadaczka anielskiego głosu, nasza serdeczna i pełna ciepła koleżanka z Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Tomyślu – Aldona Szofer 😍
Zadanie 3.
Ostatni etap naszej wspólnej zabawy przygotowały i przeczytały dwie przeurocze i sympatyczne nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu – koleżanki z pokoju nauczycielskiego – Luiza Dembiecka i Karolina Fornalik ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu.
Z okazji tegorocznego Święta Kobiecości zapraszamy wszystkie Panie na wyjątkowo kobiece i bardzo interaktywne spotkanie online z pisarką Moniką Sawicką-Kacprzak, które odbędzie się we wtorek, 9 marca o godz. 18.00.
Monika Sawicka jest polską pisarką powieści obyczajowych, w których opowiada o najważniejszych sprawach w życiu każdego człowieka – miłości, przyjaźni, ale także o ludzkich słabościach i codziennych problemach. W swoim dorobku literackim ma kilkanaście książek, wśród których warto wymienić bestsellerowe powieści „Kruchość porcelany” oraz „Serwantka”.
Link do spotkania na żywo na naszym profilu na Facebooku.
W tym tygodniu będą miały miejsce drobne utrudnienia w korzystaniu z naszych księgozbiorów, nastąpią bowiem krótkie przerwy w pracy następujących filii:
- w Jastrzębsku Starym – dniach od 1-5 marca
- w Wytomyślu – w dniu 5 marca
Przepraszamy i zapraszamy do pozostałych placówek w Nowym Tomyślu, Bukowcu, Sątopach i Borui Kościelnej.
Wielkimi krokami zbliża się tegoroczne Święto Kobiecości, a wraz z nim niespodzianki, które przygotowaliśmy dla naszych miłych Pań. 🙂