We wtorek, 25 lutego o godz. 18.00 zapraszamy na prelekcję dr hab. Anny Weroniki Brzezińskiej, prof. Zakładu Etnologii UAM pt. Kim były Pelasie? Poznańskie służące i ich strój ludowy.

Zapraszamy na spotkanie, którego bohaterkami będą Pelasie. To określenie stosowane na poznańskie służące, które pochodziły z okolicznych miejscowości i w dużym mieście podejmowały pracę w mieszczańskich domach. Wśród tej społeczności wykształcił się wiejski strój ludowy, a tradycja jego noszenia trwała do lat 80. XX wieku. O tym jak wyglądała codzienność Pelasi oraz jak wyglądał ich strój opowie Prof. UAM dr hab. Anna Weronika Brzezińska z Instytutu Antropologii i Etnologii, która realizując projekt stypendialny uszyła taki strój.

W poniedziałek, 24 lutego o godz. 18.00 zapraszamy do Galerii W PUNKT na otwarcie wystawy fotografii
Aleksandry WieczorekMoje fotovvanie.
Aleksandra Wieczorek – rodowita nowotomyślanka, szczęśliwa żona i mama dwóch synów, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze.
Miłośniczka muzyki niszowej, kobieta o wielu pasjach – fotografia, podróże male i duże, gra na ukulele, wieloletnia wolontariuszka WOŚP i lektor w kościele. Wrażliwa na piękno przyrody, natury i architektury.

W piątek, 21 lutego o godz. 18.00 odbędzie się kolejny wieczór gier planszowych – ZGRAJA.

W czwartek, 20 lutego o godz. 18.00 w naszej bibliotece wyjątkowy koncert FADO – Z miłości do muzyki.
Na naszej scenie wystąpi Genoveva Faisca z Portugalii.
Studiowała teatr w Teatro Laboratório de FARO, a później w Comuna-Teatro de Pesquisa w Lizbonie. Studiowała muzykę w Hot Clube de Lisboa, Escola Superior de Música de Lisboa. Jako aktorka i muzyk brała udział w kilku międzynarodowych festiwalach. Na przykład na Festival d’Agosto w Mozambiku. Ostatnio przebywała w Forrestival w Im Süßgrund w Niemczech. Dysponuje mocnym głosem o ciekawej barwie. Znana jest w Europie i Polsce. Ta portugalska artystka gościła w naszym kraju czterokrotnie ( trasy koncertowe w latach 2018, 2019, 2022, 2023) .
W programie koncertu dominuje portugalska muzyka Fado – są to melancholijne, opowiadane śpiewem historie o złamanym sercu lub portowych kobietach . Poza tym usłyszymy takie gatunki jak: Bossa Nova, salsa, samba, muzyka brazylijska, blues, jazz oraz repertuar własny, a nawet niektóre polskie piosenki w aranżacji zespołu.
Artystce akompaniuje trio:
Jacek Skowroński – fortepian (keys)
Maciej Lutowski -perkusja
Paweł Głowacki – kontrabas i bas

We wtorek, 18 lutego o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie Kawiarenki językowej.

We wtorek, 11 lutego o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie z cyklu: Seniorzy w natarciu.

Tegoroczne ferie w bibliotece w Sątopach upłynęły na czytaniu opowiadań o zimie, rozwiązywaniu zagadek, pracach plastycznych i licznych zabawach. Dzieci wykonały bałwana z kartonów i laurki na Dzień Babci i Dziadka. Nie zabrakło również tradycyjnych gier planszowych.

Oto terminy spotkań naszej zorganizowanej grupy na zajęciach z języka angielskiego.

W czwartek, 6 lutego o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie DKK. Książka, na której temat będzie toczyła się dyskusja to Na marne autorstwa Marty Sapaty.

W pierwszym tygodniu ferii w wytomyskiej bibliotece odbyły się zajęcia dla najmłodszych czytelników. Chętnych do wspólnej zabawy jak zwykle nie zabrakło. Dzieci podczas zajęć słuchały krótkich opowiadań które każdego dnia czytała bibliotekarka Aleksandra Kaczmarek. Wykonały upominki dla swoich babć i dziadków z okazji ich święta. Dzieciom udało się wyczarować z papieru piękne podobizny swoich babć a z rolki od papieru powstały przepiękne postacie dziadków. Prawdopodobnie niejedna babcia i niejeden dziadek byli zaskoczeni talentem swoich wnuków. Podczas zajęć powstał też plakat pt. „Zima”. Podczas zajęć brały też udział w różnych grach i zabawach. Ferie upłynęły w miłej i przyjemnej atmosferze.

Drodzy Czytelnicy,

W dniach 27.01 – 31.01.2025r. Czytelnia naszej biblioteki będzie czynna w godz. 10.00 – 16.00.

W piątkowy wieczór, 24 stycznia, na scenie naszej biblioteki wystąpił zespół Niespodzianka, prowadzony przez Aleksandrę Walczak, a złożony z wyjątkowo energetycznych pań. Zaprosiły naszą publiczność w zimową, muzyczną krainę, prezentując piosenki o tematyce zimowej, pastorałki i kolędy. Było radośnie i żywiołowo, a chwilami również bardzo nostalgicznie. Oklaskom nie było końca, a dobra energia płynąca ze sceny udzieliła się wszystkim, którzy ten piękny wieczór postanowili spędzić z nami.

Tegoroczne ferie w Strefie Koloru były prawdziwą gratką dla młodych miłośników zwariowanego humoru oraz nietypowych wyzwań. Zabawnych wrażeń dostarczyły książki Thomasa Brunstrøma z serii Tata Oli, a lepienie bałwana bez śniegu, budowanie szałasów w bibliotece, czy rysowanie z zasłoniętymi oczami to tylko niektóre z zadań z jakimi zmierzyli się uczestnicy bibliotecznych zajęć, organizowanych od 20 do 24 stycznia. Każdego dnia dzieci wysłuchały innej części przygód Oli i jej taty, po czym w nawiązaniu do treści książki wykonywały różnorodne zadania, świetnie się przy tym bawiąc.

Oto nasze lutowe wydarzenia. Serdecznie zapraszamy 🙂

Podczas ferii w bukowieckiej bibliotece odbywają się różne zajęcia dla dzieci. Jak co roku bibliotekarka Danuta Łebkowska zaprosiła dzieci na noc w bibliotece, która cieszy się ogromnym powodzeniem. W tym roku odbyła się ona pod hasłem: Zimowa noc w bibliotece. Dzieci usłyszały o przygodach „Doktora Proktora i proszku pierdzioszku” z książki Jo Nesbo. Konkurencje w grupach, gry i zabawy, integracja, pizza oraz wieczorny spacer po Bukowcu z atrakcjami dały tyle emocji, że późnym wieczorem wszyscy szybko zasnęli. Rano podczas wspólnego śniadania był czas na podsumowanie wesołej, bibliotecznej nocy.

W murach Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, 17 stycznia br., Małgorzata Kaczmarek – inicjatorka i koordynatorka wielu projektów z udziałem lokalnej młodzieży, podzieliła się, z przedstawicielami bibliotek gminnych, Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczej Straży Pożarnej wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami na temat angażowania młodzieży w działania, zgodne z celami i metodyką programu dotacyjnego „Równać Szanse”.
Udział w „pilotażowym szkoleniu” była to okazja dla uczestników, by zdobyć cenne informacje i wskazówki dotyczące pozyskiwania środków z Programu Równać Szanse 2025, na kreatywne działania z młodzieżą oraz budowania lepszych społeczności lokalnych.
Szkolenie stacjonarne pt. Wielkie Małe Granty! Konkurs od podszewki zostało opracowane i przeprowadzone przez Małgorzatę Kaczmarek- bibliotekarkę z Czytelni, we współpracy i za zgodą Fundacji Civis Polonus (realizatora programu dotacyjnego).
W związku z ogłoszonym w styczniu br., „Konkursie Małe Granty” biblioteki publiczne z terenu powiatu nowotomyskiego, zgłosimy chęć uczestnictwa w zaproponowanym, pilotażowym szkoleniu, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się: Kto może ubiegać się o dotację?, Co zyskujemy otrzymując dotację?, poznali sekrety skutecznych wniosków, w tym zasady konkursu grantowego, wzór wniosku, kryteria oceny formalnej i merytorycznej, przyjrzeli się panelowi wnioskodawcy „od podszewki” oraz zapoznali się z celami i metodę realizacji projektów w Programie Równać Szanse. Na zakończenie, prelegentka zaproponowała sesję Q&A, czyli możliwość zadawania pytań, czy konsultacji indywidualnych, ze wskazaniem przydatnych materiałów i linków do cyklu webinariów, zaproponowanych przez zespół trenerski Programu Równać Szanse.

Prelegentka Małgorzata Kaczmarek– starszy kustosz w Czytelni MiP Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, bibliotekarka, „trochę” animatorka kultury, inicjatorka wielu działań z udziałem młodzieży i nie tylko. Z programem Równać Szanse, związana od 2018 r. jako koordynatorka działań, autorka wniosków, propagatorka celów, metod pracy i realizacji działań z udziałem młodych osób.

We wtorek, 21 stycznia w naszej bibliotece miało miejsce prawdziwe Mistrzostwo chwil. W Klubie Rękodzieła Fantazja Nadia Paletska zaprosiła na warsztaty tworzenia niepowtarzalnej biżuterii Hobby HAND. Uczestniczki warsztatów przez dwie godziny cierpliwie, w miłej atmosferze, pod czujnym okiem prowadzącej wyplatały metodą makramową unikatowe bransoletki.

Już w najbliższy wtorek, 28 stycznia o godz. 18.00 odbędą się polsko-hiszpańskie konwersacje w naszej Kawiarence językowej.

Zapraszamy dzieci na Ferie w Wytomyślu.

Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy dzieci na Ferie w bibliotece w Sątopach.

Szczegóły na plakacie.

Mądre, silne, kobiece. Dziesięć wyjątkowych, pełnych temperamentu Polek, kierujących się w życiowych wyborach miłością do rodziny i ojczyzny. W swojej książce „Polki, które zmieniły wizerunek kobiet” Joanna Puchalska postanowiła przyjrzeć się Polkom – inteligentnym i odważnym– które zmierzyły się z historią  i obyczajowością kraju w którym żyły. Niezależnie od epoki, obok cichych i spokojnych „niewiast” pojawiały się także w naszych dziejach pełne temperamentu i energii kobiety, które czynami i ambicjami dorównywały mężczyznom.

Polki otrzymały prawa polityczne tuż po odzyskaniu niepodległości, jeszcze w 1918 r. Joanna Puchalska we wstępie książki przypomina, że w Polsce ruch feministyczny zaczął się wcześniej niż w innych europejskich krajach. Już po Powstaniu Listopadowym, w latach 1830-1850, działała grupa Entuzjastek. W przeciwieństwie do zachodnich sufrażystek bohaterki książki nie stosowały radykalnych form protestu, lecz prowadziły działalność publicystyczną i społeczną, opracowywały programy kształcenia dziewcząt, zachęcały kobiety do samodzielności.

Wśród tych postaci historycznych, które na swój sposób były niezwykłe, wychodziły poza stereotypowe role społeczne przypisywane kobiecie, znalazła się min. Elżbieta z Lubomirskich Sieniawska –  nieprawdopodobnie inteligentna mecenaska sztuki, przez pewien czas właścicielka Wilanowa. Jej wychowanką była słynna poetka epoki saskiej, Elżbieta Drużbacka. Joanna Żubrowa, pierwsza kobieta odznaczona Krzyżem Orderu Virtuti Militari, walczyła w armii napoleońskiej jako regularny żołnierz, co ponad dwieście lat temu było bardziej niż niezwykłe. Ewa Felińska, ziemianka, którą historia zmusiła do bycia uczestniczką spisku i zesłanką. Była poczytną autorką powieści i pamiętników. Antonina Walicka, założycielka i przełożona znanej warszawskiej pensji wychowała kilka pokoleń młodych Polek na dobre patriotki i mądre kobiety. Jedna z najpiękniejszych Polek międzywojnia Irena Iłłakowiczowa, która zasłużyła się w okupowanej przez Niemców Polsce jako znakomita agentka konspiracyjnego wywiadu. Mistyczka Wanda Boniszewska aresztowana w 1950 roku trafiła do sowieckich więzień i łagrów. Nie tylko nie dała się złamać, ale za jej sprawą dochodziło do nawróceń jej prześladowców.

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki były zgodne co do tego, że każda z opisanych postaci była niezwykle silną osobowością, której nie dało się zatrzymać. Każda pisała swoją historię i historię dla przyszłych pokoleń po swojemu. Działały w imię lepszych czasów dla kobiet i społeczeństwa, w których powinnością miało być szanowanie każdego człowieka bez względu na płeć. Większości bohaterek przyszło żyć w latach, które dyskryminowały, chociażby prawnie czy obyczajowo – kobiety. To właśnie dzięki nim Polska powoli przekształcała się mentalnie, by móc podążać w stronę sprawiedliwego i równego traktowania swoich obywatelek i obywateli.  Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki były jednak dalekie co do feministycznego wypominania innym epokom opresyjności wobec kobiet, gdyż to nie była opresyjność, tylko kultura i obyczaje. Jednak to właśnie narzucone bohaterkom ustroje wzbudziły rewolucję zmian, a ich ogromna siła życiowa pozwalała dokonywać rzeczy wielkich.

Jest to książka ważna i choć należy do literatury faktu, czyta ją się jednym tchem ze względu na lekkie pióro pisarki. Jednogłośnie warta polecenia. Książka dostępna jest w Wypożyczalni dla Dorosłych Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 16 stycznia 2025 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024

Jednym z najpiękniejszych miejsc na Podlasiu, bez wątpienia jest dolina rzeki Biebrzy. O jej przyrodniczych walorach, czwartoklasistom ze Szkoły Podstawowej nr 1 opowiedział Sebastian Bielak, który gościł w naszej bibliotece 17 stycznia.

Doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej w trakcie bibliotecznego spotkania zaprezentował uczniom swoje wyjątkowe zdjęcia, jakie wykonał w Biebrzańskim Parku Narodowym. Barwnie opowiedział m.in. o wiosennych wezbraniach Biebrzy i wędrówkach dzikiego ptactwa, podkreślając że Dolina Biebrzy, a zwłaszcza jej Basen Dolny to unikatowa w skali kontynentu ostoja ptaków wodno-błotnych i drapieżnych. Spośród występujących tu prawie 280 gatunków większość odbywa lęgi, przy czym część to ptaki bardzo rzadkie, a nawet zagrożone wyginięciem. Tamtejsze bagna to także ostoja najliczniejszej w Polsce populacji łosia, co również uczestnicy spotkania mogli zobaczyć na zaprezentowanych fotografiach, dokumentujących florę i faunę tego największego parku w Polsce, zajmującego aż 59 223 ha powierzchni. Autor podzielił się ze słuchaczami również praktyczną wiedzą na temat fotografowania przyrody i ciekawostkami o regionalnej kuchni Podlasia oraz wspomniał o przygodach, jakie spotkały go w trakcie dotychczasowych wypraw. Na zakończenie spotkania zaprezentował film o Dolinie Biebrzy dostępny na kanale YouTube, jaki prowadzi pod nazwą „Podróże bliskie naturze”.

17 stycznia w naszej bibliotece Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński i dyrektor nowotomyskiej książnicy Elżbieta Podlaszewska – Cybal wręczyli dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu „Zachwyceni zabytkami”.
Przypomnijmy, że uczestnicy konkursu mieli za zadanie zapoznać się z Programem Opieki nad Zabytkami Powiatu Nowotomyskiego. Zostali oni podzieleni na dwie kategorie wiekowe: uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu.
Pierwsza grupa miała przygotować pracę plastyczną w formacie A4, przedstawiającą wybrany zabytek z Powiatu Nowotomyskiego. Natomiast uczestnicy drugiej grupy musieli stworzyć pracę pisemną, inspirowaną jednym z zabytków tego regionu, w dowolnej formie literackiej. Zwycięzców wyłoniło jury.
W kategorii klas I-III wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Franciszek Górny
II miejsce: Jerzy Szulc
III miejsce: Zuzanna Nicke
Wyróżnienia: Angelika Mańczak, Gabriela Oszejko

Wyniki w kategorii klas IV-VIII i szkół ponadpodstawowych:
I miejsce: Jakub Lańdy
II miejsce: Lena Skarupska
III miejsce: Adrian Jaroszyk
Wyróżnienie: Maria Konatowska
Wszystkie prace konkursowe są dostępne do obejrzenia na wystawie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu, która potrwa do końca lutego br.
Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wszystkim laureatom!

14 stycznia gościem naszej biblioteki był Sebastian R. Bielak – wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Zaprosił on nowotomyślan na wyprawę po bezdrożach Alaski.
Zaprezentował położony na południu Alaski Półwysep Kenai, tamtejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie Narodowej Ostoi Przyrody Kenai. Pokazał również Dolinę Jukonu położoną w głębi kontynentalnej Alaski, wspomniał o gorączce złota z Klondike oraz przybliżył codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Nie zabrakło również opowieści o ciekawych przygodach, napotkanych w trakcie wyprawy.
Sebastian R. Bielak jest doktorem nauk technicznych, absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia jest inżynierem, a z zamiłowania również przyrodnikiem i podróżnikiem zafascynowanym dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie: www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

Z czwartku 23 stycznia od godz. 17.00 na piątek 24 stycznia do godz. 9.00 zapraszamy do naszej filii w Bukowcu na Zimową noc w bibliotece.

Podczas pierwszego w nowym roku spotkania z cyklu Biblioteka Regionu, które odbyło się w naszej bibliotece, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z dziejami obozu karno-śledczego w Żabikowie – miejsca o kluczowym znaczeniu dla polskiej pamięci historycznej. Historię obozu przybliżył Jacek Nawrocik, kustosz Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie, zaś organizatorką tego interesującego spotkania była adiunkt Patrycja Hajder z żabikowskiego muzeum.
Obóz w Żabikowie, funkcjonujący podczas okupacji niemieckiej pod oficjalną nazwą: Więzienie Policji Bezpieczeństwa i Wychowawczy Obóz Pracy w Poznaniu – Żabikowie, stanowił kontynuację okrytego złą sławą Fortu VII w Poznaniu – katowni gestapo. Struktura obozu obejmowała dwa sektory: śledczy i karny. Przetrzymywano w nim Polaków z Kraju Warty, którzy byli aresztowani przez gestapo pod zarzutami wrogiej działalności wobec Trzeciej Rzeszy lub np. za uchylanie się od obowiązku pracy. Oprócz Polaków więziono tam również osoby innych narodowości, w tym Niemców – dezerterów z Wehrmachtu, a także Rosjan, Luksemburczyków i Holendrów. Założony wiosną 1943 roku obóz pełnił funkcję przejściową, skąd więźniowie byli wysyłani do licznych obozów koncentracyjnych. Warunki panujące w Żabikowie były równie brutalne jak w samych obozach koncentracyjnych – wielu więźniów ginęło z rąk SS-manów lub z powodu ekstremalnych, nieludzkich warunków bytowych.
W nocy z 19 na 20 stycznia 1945 roku, w obliczu zbliżającej się Armii Czerwonej, podjęto decyzję o likwidacji i ewakuacji obozu w Żabikowie. Pierwszą grupę więźniów przetransportowano koleją do KL Sachsenhausen, a pozostałych skierowano pieszo do tego samego obozu. W trakcie morderczego „marszu śmierci” wielu z nich zmarło. Trasa tej tragicznej pieszej ewakuacji prowadziła m.in. przez Stęszew, Opalenicę, Nowy Tomyśl, Zbąszyń, Świebodzin, dalej w kierunku Berlina. W 2025 roku przypada 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń.
Niestety, sprawcy zbrodni popełnionych w obozie uniknęli odpowiedzialności za swoje czyny. Do naszych czasów zachowały się jedynie nieliczne fragmenty infrastruktury obozowej. Obecnie nad pozostałościami obozu czuwa Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie, założone w 1979 roku. Instytucja ta realizuje swoje statutowe zadania poprzez opiekę nad terenami i obiektami związanymi z funkcjonowaniem hitlerowskich obozów w latach 1941–1945, a także nad miejscem, gdzie po wojnie, w latach 1945–1948, znajdował się obóz dla internowanej ludności niemieckiej.
Warto pamiętać, że także na naszych terenach, w tzw. Kraju Warty (Wartheland), opresje hitlerowskie w stosunku do obywateli były wyjątkowo dotkliwe.

10 stycznia, Klubowicze przeszli samych siebie! Wprowadzili do atmosfery interakcje negatywne poprzez grę Odjechane jednorożce, a dzięki grze Dylematy, odkrywali siebie nawzajem pokazując wszystkim swoje nieznane dotąd oblicza. Gdy emocje już opadły, zabrali się za Tajniaków, którzy ocucili ich z szaleństwa i śmiechu, gdyż to gra dla prawdziwych i opanowanych twardzieli! Na zakończenie spotkania Zgraja podjęła się „oczywistego” wyboru, jakim jest gra Sen, by w aurze                                                                                                                                            magicznych krain opuścić Bibliotekę.

Lubisz gry? Wpadnij na kolejne spotkanie, które odbędzie się w piątek, 7 lutego o godzinie 18:00 w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym Tomyślu.

♦️Klub ZGRAJA dedykowany jest osobom 13 +

W piątek, 24 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na zimowy koncert zespołu Niespodzianka.

Serdecznie zapraszamy grupy przedszkolne na czytelnicze zajęcia biblioteczne. W styczniu i w lutym czytamy książkę autorstwa Kes Gray i Nick’a Easta pt. “Gdzie zniknęły dinozaury?”.

Zapisy pod numerem telefonu: 61 4421274

Gościnią 155 styczniowego spotkania Klubu Miłośników Podróży w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu była nowotomyślanka Olga Beyga, która latem 2024 roku, w trzyosobowej grupie przejechała legendarną trasę bikepackingową Great Divide Mountain Bike Route. Jest to szlak rowerowy zaczynający się w górach Skalistych w Kanadzie, ciągnący się z północy na południe przez Stany Zjednoczone i kończący się na granicy z Meksykiem. The Great Divide Mountain Bike Route to jeden z najdłuższych, najpiękniejszych i najbardziej wymagających szlaków rowerowych na świecie. Pokonali oni rowerem około 4500 km przez stany: Alberta, Montana, Wyoming, Idaho, Colorado i Nowy Meksyk. Większość trasy wiedzie przez leśne szutry i piaszczyste pustkowia. Przez półtora miesiąca przemierzyli niesamowite drogi ciągnące się przez wododział Stanów Zjednoczonych. Licznie przybyli uczestnicy spotkania mieli okazję zobaczyć niesamowite krajobrazy, majestatyczne góry, pustynne bezdroża i wielkie amerykańskie przestrzenie. Usłyszeli o przeróżnych przygodach, nieoczekiwanych wydarzeniach, spotkanych na trasie ludziach, zwierzętach i trudach rowerowej podróży, którym musieli sprostać aby osiągnąć wymarzony cel.
Olga Beyga – jak wspomniała – jeździ na rowerze od zawsze, a w dłuższe trasy od 4 lat. Przejechała rowerem dużą część Polski, południową Szwecję, Rugię, Transalpinę – najwyżej położoną drogę kołową Rumunii, Jordan Bike Trial, kawałek Maroko, część wybrzeża Portugalii i południowej Hiszpanii oraz samotnie zrobiła trasę przez całą Północną Hiszpanię. W 2024 roku była na swojej najdłuższej wyprawie, czyli GDMBR w USA. Zawodowo związana z kulturą, zajmuje się projektowaniem graficznym. Należy do Kolektywu Nurkowego Bojka, posiada stopień divemaster. Jako grupa stawiają sobie za cel promowanie inkluzywności i zaangażowania w nurkowanie, jako sportu, który może być dostępny dla każdego. Skupiają się także na działaniach wspierających odbudowę i konserwację rafy mezoamerykańskiej. Pomagają w monitoringu korali, liczeniu ryb, odnajdywaniu wymierających gatunków.

Teatr przy stole to metoda aktywująca uczestników do odtwarzania postaci w różnych sytuacjach. Rozwijamy w ten sposób umiejętność wykorzystania naszej wyobraźni, tworząc codzienne sytuacje oraz przewidując (bądź nie) nasze emocje i reakcje. To także doskonała forma treningu umysłu i pamięci, umiejętność integracji i podejmowania decyzji.
Jak można się było przekonać, aktorzy – Seniorzy z Nowotomyskiego Klubu Seniora w Nowym Tomyślu (poprzednia nazwa Dom Dziennego Pobytu), doskonale utożsamiali się z konkretnymi postaciami oraz sytuacjami. Było śmiesznie i groźnie, bo kolejka na poczcie, do której ktoś się wpycha, czy też problem jak podzielić wygraną w totolotka, gdzie jeden skreślał kupon, a drugi za niego zapłacił, stwarza naprawdę, przedziwne reakcje.
Spotkanie odbyło się 7 stycznia w pięknej przestrzeni Nowotomyskiego Klubu Seniora w Nowym Tomyślu, w ramach prowadzonego przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu, projektu Seniorzy w natarciu.

Informujemy, że jutro, tj. w czwartek, 9 stycznia nasza biblioteka wraz z filiami będzie nieczynna w godzinach: 11.30 – 14.00.

Z ogromnym smutkiem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o odejściu śp. Róży Mleczak – naszej Drogiej Koleżanki i Przyjaciółki, pełnej zawodowej pasji Bibliotekarki, oddanej swej pracy od ponad trzydziestu lat.

„Umarłych wieczność dotąd trwa,
dokąd pamięcią im się płaci”
Wisława Szymborska

Różo, będziemy Ciebie zawsze pamiętać jako osobę energiczną, pełną zapału, bezkompromisową, życzliwą, opiekuńczą i nad wyraz koleżeńską. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało.
Spoczywaj w pokoju.
Łącząc się w smutku i żałobie, Rodzinie i Bliskim przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia.

Serdecznie zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat do wspólnej zabawy z książkami Thomasa Brunstrøma z serii Tata Oli. W dniach 20 – 24 stycznia, od godziny  11:00 do 13:00 na miłośników zwariowanego humoru czekają zagadki, zadania i mnóstwo zabawy 🙂

17 stycznia, o godz. 10:00 zapraszamy uczniów szkół podstawowych na spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Sebastianem Bielakiem. Autor przybliży temat przyrody w Dolinie Biebrzy.

Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania również przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

https://www.youtube.com/user/seba6241

We wtorek, 21 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na warsztaty tworzenia niepowtarzalnej biżuterii Hobby HAND.
Zapisy: 614421278

We wtorek, 14 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy na podróżnicze spotkanie z Sebastianem R. BielakiemPo bezdrożach Alaski.
Podczas spotkania autor prezentuje położony na południu Alaski Półwysep Kenai, tutejszą florę i faunę, miasteczka, problemy ekologiczne z jakimi borykają się Alaskańczycy, a także wolontariat i funkcjonowanie Narodowej Ostoi Przyrody Kenai. Ponadto autor prezentuje Dolinę Jukonu położoną w głębi kontynentalnej Alaski, wspomina o gorączce złota z Klondike oraz przybliża codzienne życie ludzi zamieszkujących obrzeża Dalekiej Północy. Dotyczy to zarówno białych przybyszów, jak również rdzennych Indian Atabasków, którzy zamieszkują niewielkie wioski ukryte w głębi niedostępnej tajgi rozciągającej się wokół północnego Koła Podbiegunowego. W ramach spotkania autor dzieli się swoją wiedzą o Alasce, opowiada ciekawostki na temat tutejszej przyrody oraz wspomina o przygodach, jakie spotkały go w trakcie wyprawy.
Sebastian R. Bielak – doktor nauk technicznych, wykładowca, edukator, autor książek, wystaw fotograficznych oraz ponad setki artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Z wykształcenia inżynier, ale z zamiłowania również przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski. Prowadzi stronę internetową poświęconą przyrodniczym podróżom po Polsce i świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube „Podróże Bliskie Naturze”.

W piątek, 10 stycznia o godz. 18.00 odbędzie się kolejny wieczór gier planszowych – Zgraja.

W piątek, 10 stycznia o godz. 17.00 zapraszamy na wykład w ramach obchodów 80. rocznicy ewakuacji i likwidacji obozu w Żabikowie pt. Marsz śmierci. Z Żabikowa do Sachsenhausen.

Terminy zajęć z języka angielskiego dla naszej zorganizowanej grupy.

Zapraszamy na spotkanie podróżnicze z Olgą Beygą, która w czwartek, 9 stycznia o godz. 18.00 zaprosi nas na wyprawę: Rowerem z północy na południe USA.
“Latem 2024 nasza 3-osobowa grupa w składzie: Bejga, Głowa i Wilk przejechała legendarną trasę bikepackingową Great Divide Mountain Bike Route. Jest to szlak rowerowy zaczynający się w górach Skalistych w Kanadzie, ciągnący się z północy na południe przez Stany Zjednoczone (lub na odwrót) i kończący się na granicy z Meksykiem. Do pokonania mieliśmy ok 4,5 tys kilometrów przez stany: Alberta, Montana, Wyoming, Idaho, Colorado i Nowy Meksyk. Większość trasy wiedzie przez leśne szutry i piaszczyste pustkowia. Przez półtora miesiąca przemierzyliśmy niesamowite drogi ciągnące się przez wododział Stanów Zjednoczonych. Wpadajcie posłuchać o naszej wyprawie”. /Olga Beyga/