Serdecznie zapraszamy 5 grudnia (czwartek) o godz. 17:00 na spektakl mikołajkowy pt. “Święta u Pana Grosika”, w wykonaniu Teatru z Uśmiechem. 

Spektakl teatralny inspirowany “Opowieścią Wigilijną” Charlesa Dickensa.
Tytułowy Pan Grosik to człowiek zgorzkniały i samotny, którego cały dzień wypełniony jest pracą i liczeniem pieniędzy. Nawet nadchodzące Święta nie są w stanie zmienić jego złego humoru. Nie bacząc na świąteczny czas, Pan Grosik wyrządza wiele przykrości swojemu pracownikowi, rodzinie i przyjaciołom. Tymczasem odwiedza go tajemnicza Wróżka i pokazuje mu jaki wpływ na wszystkich ma jego zachowanie. Pan Grosik wyciąga wnioski z tego co zobaczył i przechodzi wyjątkową przemianę.

18 listopada w bibliotece w Bukowcu spotkali się miłośnicy lokalnej historii. Tradycją stało się opisywanie zdjęć w Nowotomyskiej Galerii Internetowej dotyczących wsi.
Na spotkaniu obecny był proboszcz Parafii pw. w. Marcina w Bukowcu- ks. Edmund Jaworski, który przybliżył wiele ciekawostek dotyczących tego zabytkowego kościoła.

Co wspólnego ma ajwar z wiertarką? Dlaczego w Macedonii nie chodzi się do restauracji w pojedynkę? Czemu Skopje nazywane jest perłą brutalizmu?
Na te pytania odpowiadała Justyna Mleczak podczas listopadowego, podróżniczego spotkania w nowotomyskiej bibliotece. Pani Justyna pochodzi z Nowego Tomyśla, jest absolwentką studiów środkowoeuropejskich oraz bałkanistyki na UAM-ie w Poznaniu. Od 2016 roku zajmuje się Bałkanami. Jest również autorką bloga „Do Macedonii”, pilotką wycieczek, przewodniczką, współorganizatorką bałkańskich wypraw w duchu turystyki zrównoważonej.
Spotkanie w bibliotece było doskonałą okazją do porozmawiania o książce Macedonia Północna: W rytmie oro, której Justyna Mleczak jest autorką.
To była wyjątkowa podróż angażująca zmysły. Opowieść toczyła się od słynnego Jeziora Ochrydzkiego przez tajemniczy skopijski bazar, zachwycający Kanion Matka, aż po nieznane turystom miejsca, gdzie czas się zatrzymał. Pani Justyna zaprosiła nowotomyślan na górskie szlaki, do jaskiń i klasztorów, a także do kosztowania kulinarnego oblicza kraju, w którym zapach kawy po turecku, podanej ze słodkim slatko, miesza się z wszechobecnym aromatem papryki. To była niezapomniana wyprawa do Macedonii, nieodkrytej wciąż perły Bałkanów.

W czwartek, 5 grudnia podczas spotkania DKK będziemy dyskutować o książce Silvii Vecchini Sualzo pt. Słowa mogą wszystko.

20 listopada z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Borui Kościelnej uczestniczyli w bibliotecznych zajęciach. Dzieci dowiedziały się jakie obowiązki i prawa przysługują każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, płci, religii czy statusu społecznego. Dowiedziały się również, że ich prawa są ważne i każde dziecko powinno je znać i móc z nich korzystać. A na zakończenie spotkania wysłuchały opowiadania – Prawo do życia bez przemocy z książki pt. 12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci.

We wtorek, 26 listopada zaprosiliśmy na Kryminalne gadanie z udziałem znanych twórców tego gatunku literackiego: Joanny Jodełki i Macieja Kaźmierczaka.
Była to dyskusja dwojga autorów o twórczości, ale nie tylko. Rozmawiali o książkach, języku polskim, gwarach w nich zawartych i literaturze w ogóle. Podczas rozmowy zahaczyli o wątek dotyczący ich inspiracji, mocnych i słabych stron tworzenia, wymieniając się poglądami i w ogóle starają się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: Jak żyć?
Do tej wymiany myśli przyłączyły się również miłośniczki kryminałów, które przybyły na to ciepłe, niemalże rodzinne spotkanie.
Przed południem z Maciejem Kaźmierczakiem spotkali się uczniowie Zespołu nr 1 w Nowym Tomyślu.
Joanna Jodełka jest pisarką związaną z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach” (TimeMachine), za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę” (W.A.B. 2011),„Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę” (Świat Książki). W 2017 r. napisała także przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” (Wydawnictwo Poznańskie). Nowa powieść pisarki, „2 miliony za Grunwald”, jest inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.
Drugi z bibliotecznych gości to Maciej Kaźmierczak – mieszkający w Łodzi autor kryminałów i thrillerów. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi pesymistyczny profil Lepiej nie będzie, jest także znany pod pseudonimem Poważny Postczłowiek.

W naszej wczorajszej Kawiarence językowej (25.11.24r.) poznawaliśmy różne profesje i miejsca pracy w języku polskim i hiszpańskim. 🙂

Nasze grudniowe zajęcia z języka angielskiego odbędą się 2,10 i 19.12.2024r.

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy w grudniu do częstego odwiedzania naszej biblioteki.

25 listopada do naszej biblioteki licznie przybyły miłośniczki plecenia makramy. Tego dnia bowiem, podczas spotkania w Klubie Rękodzieła Fantazja, zorganizowane były kreatywne warsztaty tworzenia ozdób świątecznych tą właśnie techniką. Warsztaty prowadziły: Renata Gamrowska i Marta Kuźmińska. Rzadko kto wie, że makrama, czyli sztuka wiązania sznurków, była popularna już w czasach starożytnych. Dzisiaj to idealny sposób na odstresowanie, wyczarowanie oryginalnych ozdób, a także wspaniały pomysł na integrację i miłe spędzenie czasu wśród innych pasjonatów rękodzieła.
Makrama jest o tyle przyjemna i stosunkowo łatwa w obyciu, że znajomość dosłownie kilku wiązań pozwala na stworzenie niesamowitych i niecodziennych dekoracji. Udowodniły to uczestniczki bibliotecznych warsztatów, tworząc wyjątkowe ozdoby, którymi udekorują swoje domy na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Jak wydać własną książkę? Uczniowie siódmych i ósmych klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 dowiedzieli się tego od Agnieszki Kulbat – młodej pisarki, która 21 listopada odwiedziła Strefę Koloru i podzieliła się swoim literackim i wydawniczym doświadczeniem.

Agnieszka Kulbat jest autorką książek Young Adult w gatunkach fantasy oraz thriller. Jej powieści Mojra, Bujda, Bojkot trafiają w gusta młodych czytelników, zyskując pochlebne recenzje. O swojej pracy nad nimi, a także o początkach swojej literackiej przygody opowiedziała uczestnikom bibliotecznego spotkania. Mimo, iż jest absolwentką Politechniki Warszawskiej, postanowiła rozwijać swój literacki warsztat i od hobbystycznego tworzenia opowiadań fanfiction – czyli historii inspirowanych czyjąś twórczością, tzw. fanfików- przeszła do pisania autorskich powieści. Marzyła o wydaniu własnej książki i podjęła szereg starań, by osiągnąć swój cel. Do tego samego zachęciła obecnych na spotkaniu uczniów i przedstawiła różne, konkretne wydawnicze możliwości. Ponadto, dała się poznać jako osoba o wielu zainteresowaniach. Przez lata z sukcesami na arenie europejskiej trenowała oyama karate, dzięki czemu z przyjemnością w swoich książkach skupia się na scenach akcji, szczególną uwagę poświęcając walce wręcz. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w klasie fletu poprzecznego i czasem żartuje, że nie zawaha się go użyć na każdym, kto źle obchodzi się z książkami.

22 listopada Klubowicze przeżyli fantastyczną podróż po magicznych krainach Snu, odwiedzili terytorium Smoków i zakątki Dixita. Kolejnym punktem na mapie, było wyruszenie na misję do Avalon, by później zacięcie walczyć między sobą w Oriflame. Po wzajemnych oskarżeniach i zdradach, ekipa postanowiła wybrać się na kawę do Burmistrza i jego Słowołaków, by dalej kontynuować swoje niecne rozgrywki. Po drodze zrobili krótkie przystanki:  w przedwiecznej zgrozie w Eldritch Horror i w brudnym  przestępczym światku w Wieku Złodziei.  Ostatnim zaś punktem tej baśniowej wyprawy była ryzykowna dla wszystkich gra w ekosystemach i zamkach Sów. Jednak, by ZGRAJA mogła się pogodzić, na ziemię przyciągnęły ich ekspresyjne Magnesy, kolorowe Uno i liczbowy Rummikub.

Ciekawe dokąd wybiorą się następnym razem?

Lubisz gry? Wpadnij na kolejne spotkanie, które odbędzie się w piątek, 6 grudnia o godzinie 18:00 w Czytelni Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Nowym Tomyślu.

♦️ Klub ZGRAJA dedykowany  jest osobom 13 +

 

W czwartek, 5 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu: Jestem z… Tym razem naszym gościem będzie Tanzańczyk – Johnson Kisaka.

Zapisy: 614421278

Listopadowe zajęcia odbywające się w ramach cyklu “Godziny dla rodziny” pozwoliły  jej uczestnikom przenieść się w odległy i egzotyczny zakątek świata. 19 listopada, w Strefie Koloru gościła Jaśmina Markiewicz z Fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru, która opowiedziała m.in. o kulturze i przyrodzie Czerwonej Wyspy, zaprosiła do wspólnej zabawy i czytania.

Misją fundacji jest pomoc dzieciom z rodzin, których nie stać na opłacenie szkoły i zapewnienie wielu podstawowych potrzeb. Członkowie fundacji angażują się w walkę z głodem w społecznościach podmiejskich, w budowy i remonty szkół, prowadzą program adopcji na odległość oraz projekty dożywienia dzieci w szkolnych stołówkach, a także organizują międzynarodowy wolontariat. Poza projektami realizowanymi na Madagaskarze, jedną z gałęzi działalności Ankizy Gasy jest edukacja globalna dzieci i młodzieży w Polsce, przekazywanie dzieciom wiedzy na temat kultury, sztuki i przyrody Madagaskaru, a także zwracanie uwagi na problemy dotykające na co dzień małych Malgaszy i inne dzieci zamieszkujące kraje tzw. Globalnego Południa. Temu właśnie  służyły warsztaty edukacyjne, jakie odbyły się w naszej bibliotece. Prowadząca zaprezentowała dzieciom i dorosłym zdjęcia i filmy z Czerwonej Wyspy oraz stworzyła okazję do obejrzenia tradycyjnych strojów i malgaskich instrumentów muzycznych. Na spotkanie przywiozła ze sobą rękodzieło i malgaskie zabawki, które wzbudziły spore zainteresowanie uczestników zajęć. Ponadto czas wypełniło czytanie autorskiej bajki o chłopcu imieniem Razazali i długie, ciekawe rozmowy.

W trakcie spotkań z cyklu „Godziny dla rodziny” rozdajemy dyplomy małym czytelnikom biorącym udział w ogólnopolskiej akcji Mała książka – wielki człowiek. W listopadzie gratulacje odebrali: Kamil Lipowicz, Hanna Rościszewska, Maciej Kańduła, Klaudia Przydryga, Liliana Pawlak – Drąg, Zofia Guzowska.

W czwartek, 21 listopada, w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z wyjątkową artystką i niezwykle ciepłą osobowością – Katarzyną Groniec.
Ta znana autorka tekstów i muzyki, laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988), debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym . W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W 2008 roku otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej, a w 2024r. została laureatką Fryderyka 2024 w kategorii Piosenka Literacka i Poetycka za ,,Konstelacje”, czyli zjawiskowe dzieło pełne emocji i głębi.
W zeszłym roku zadebiutowała jako autorka powieści Kundle wydanej w wydawnictwie Nisza, za którą otrzymała Nagrodę Specjalną im. Witolda Gombrowicza w postaci miesięcznej rezydencji w Vence. To właśnie o tej książce, ale też całej swej artystycznej drodze opowiadała w nowotomyskiej bibliotece. Spotkanie poprowadziły: Elżbieta Podlaszewska-Cybal i Alina Weyssenhoff. Egzemplarze „Kundli” rozeszły się jak świeże bułeczki, a kolejka po autografy zdawała się nie kończyć.

W środę , 20 listopada 2024 r., w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawanych co roku bibliotekarzom wojewódzka wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz za dorobek naukowy w dziedzinie bibliotekarstwa i bibliotekoznawstwa.
Laureatką jednej z nagród została Róża Mleczak – kierowniczka Działu Udostępniania i Informacji. W imieniu laureatki nagrodę odebrała dyrektor biblioteki – Elżbieta Podlaszewska-Cybal.
Pani Róży bardzo serdecznie gratulujemy, życząc wielu kolejnych sukcesów i satysfakcji z pracy!
Gratulujemy też pozostałym laureatkom: Justynie Belter-Rusek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stefana Michałowskiego w Chodzieży i Magdalenie Bera z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Filia naszej biblioteki w Jastrzębsku Starym oraz Sołtys i Rada Sołecka zapraszają na świąteczne spotkanie z książką.

Sala wiejska w Jastrzębsku Starym, 6 grudnia godz. 17.00

21 listopada w naszej bibliotece odbyły się warsztaty decoupage dla mam ze stowarzyszenia KochaMy. Powstały bardzo gustowne, klimatyczne świąteczne świeczki. Warsztaty poprowadziła dyrektor Elżbieta Podlaszewska-Cybal.

19 listopada, już po raz trzeci gościł w naszej bibliotece Borys Tynka – ogromny pasjonat Ukrainy, pilot wycieczek, certyfikowany przewodnik po Odessie i jedyny Polak, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Tym razem zaprezentował swoją ostatnią książkę – “Odessa 2 maja 2014. Krwawy ślad rosyjskiej wiosny”.
Książka opowiada o wydarzeniach jakie miały miejsce w Odessie 2 maja 2014 roku, które stały się próbą powtórzenia scenariusza z obwodów donieckiego i ługańskiego i powołania Odeskiej Republiki Ludowej. Wydarzenia te miały bezpośredni związek z rozpoczęciem pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie 24 lutego 2022 roku.
Spotkanie autorskie było połączone z prezentacją godzinnego filmu: Odeska tragedia. Krwawy ślad „rosyjskiej wiosny. Obraz powstał na podstawie niezależnego śledztwa przeprowadzonego przez ekspertów, tzw. «Grupy 2 maja».
Borys Tynka należy do Stowarzyszenia Przewodników Ukraińskich. W 2020 r. został wybrany przez Urząd Miasta w Odessie na symboliczne stanowisko honorowego Ambasadora Odessy w Polsce. Kilka ostatnich lat poświęcił na organizację wypoczynku polskich turystów na Ukrainie, głównie we Lwowie, Kijowie i ukochanej Odessie. Zajmuje się promocją Ukrainy, współpracuje z tamtejszymi organizacjami turystycznymi, pomaga w organizacji turystycznych targów, wspierając wielokrotnie wystawców z ukraińskich miast. Jego książki zostały wydane przez polskie oraz ukraińskie wydawnictwa. Na Ukrainie książki zostały przetłumaczone również na język ukraiński.

15 listopada, w naszej bibliotece odbył się wernisaż pokonkursowy III Regionalnego Konkursu Fotograficznego Tu i teraz… Stąd jestem, dedykowanego zabytkom powiatu nowotomyskiego. Konkurs zorganizowany przez biblioteczny Ośrodek Wiedzy o Regionie obejmował trzy kategorie wiekowe. W tegorocznej edycji wzięło udział 44 autorów, nadsyłając 80 fotografii. Niezmiernie budującym jest fakt, że w konkursie wzięło udział młode pokolenie mieszkańców naszego powiatu.
Podczas wernisażu, na którym gościli włodarze powiatu: Starosta Nowotomyski Andrzej Wilkoński i Wicestarosta Jakub Skrzypczak oraz Prezes Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego Ryszard Ratajczak, wręczono nagrody wszystkim tegorocznym 18. laureatom.
W I kategorii wiekowej /7-12 lat/ I miejsce ex aequo zdobyli Jakub Tomaszewski i Oliwia Stasińska, II miejsce ex aequo zajęli Helena Jarnut i Blanka Frankowska, III miejsce przypadło Kornelii Brembor. Wyróżnienia otrzymali: Maria Konatowska, Wiktor Rybicki i Hanna Lisek.
W II kategorii wiekowej / 13-18 lat/ I miejsce zajął Bogumił Sommerfeld, II miejsce – Jan Lotka, III miejsce – Karmen Andrzejewska. Wyróżnienie otrzymał Adam Tratwal.
W III kategorii wiekowej / powyżej 18 lat/ I miejsce otrzymała Agnieszka Gadomska, II miejsce ex aequo – Marcin Chróst i Marcin Łukaszyk, III miejsce – Robert Nowaczyk. Wyróżnione zostały również dwie panie: Izabela Teleszyńska i Anna Jędrzejczak.
Podziękowania i gratulacje do wszystkich uczestników skierowała dyrektor nowotomyskiej biblioteki – Elżbieta Podlaszewska – Cybal. Zaś Grażyna Matuszak – organizatorka i koordynatorka konkursu – podziękowała wszystkim uczestnikom za nadesłanie doskonałej dokumentacji fotograficznej powiatu nowotomyskiego, która poszerzy zbiory w Ośrodka Wiedzy o Regionie.
Prezentowane na wystawie fotografie nierzadko opatrzone mnóstwem cennych informacji i osobistych odniesień, pokazują architekturę powiatu oczami jego mieszkańców, ale też artystów w różnorodnych ujęciach i interpretacjach, pokazane różne, niekiedy mających także wymiar symboliczny.
Konkurs ma cele artystyczne, dokumentacyjne, ale też edukacyjne. Ważne jest to, że dzięki udziałowi tylu młodych ludzi wymiar edukacyjny nabiera sensu, bo pozwala on młodemu pokoleniu dostrzec piękno naszego miejsca i naszego dziedzictwa. Pamiętajmy, że ma ono taką wartość, jaką zyskuje w naszych oczach, dzięki świadomości, poczuciu tożsamości i szacunku do osiągnięć minionych pokoleń.

WIRTUALNA GALERIA FOTOGRAFII NADESŁANYCH NA KONKURS: https://sway.cloud.microsoft/ehGG2GFBF6SWdAl3?ref=Link

Kolejne spotkanie w ramach cyklu: Jestem z…, które odbyło się 14 listopada, przeniosło naszą publiczność do odległej, nie tylko geograficznie, ale przede wszystkim kulturowo Nigerii. Gościem był, mieszkający od niedawna w Nowym Tomyślu – Festus Otewu.
Spotkanie tłumaczyła z języka angielskiego Anna Borowska – nauczycielka języka i właścicielka Szkoły Językowej Front English. Nowotomyślan zdumiały i rozbawiły, kontrowersyjne często dla naszej kultury, obyczaje panujące w Nigerii. Poznali warunki życia, kulinaria i podziwiali atrakcje przyrodnicze tego afrykańskiego kraju. 5 grudnia kolejne spotkanie z Afryką. Tym razem Johnson Kisaka opowie o swojej ojczyźnie – Tanzanii.

6 listopada na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się podsumowanie jubileuszowej edycji konkursu pn. „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Wśród finalistów konkursu znalazł się projekt nowotomyskiej biblioteki: Bibli(o)gród. Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki– Cyceron, zrealizowany w ramach działań partnerskich. Środki na realizację projektu zostały pozyskane z programu „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” przez bibliotekarki: Różę Mleczak i Małgorzatę Kaczmarek. Istotą konkursu jest promocja działalności proekologicznej i prokulturowej w województwie wielkopolskim, przyczyniającej się do wyzwalania inicjatyw i aktywizacji działań społecznych, jako czynnika wspomagającego realizację zadań społeczno – gospodarczych i kulturalnych określonych przez samorządy gminne i powiatowe. Nagrody pochodzą ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Nagrodę finansową za działania proekologiczne w kwocie 10000 z rąk Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Przewodniczącego Kapituły Konkursu Jacka Bogusławskiego – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego odebrała Dyrektor Biblioteki Elżbieta Podlaszewska -Cybal. Uznanie kapituły konkursu zyskał wniosek, napisany przez bibliotekarkę Małgorzatę Kaczmarek – współkoordynatorkę projektu. 15 listopada, w Urzędzie Miejskim w Nowym Tomyślu, z-ca burmistrza Nowego Tomyśla Adrianna Brzostowska pogratulowała bibliotekarkom odniesionego sukcesu.

W czwartek, 28 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie Klubu podróżnika, którego gościem będzie, pochodząca z Nowego Tomyśla, Justyna Mleczak.
Co wspólnego ma ajwar z wiertarką?
Dlaczego w Macedonii nie chodzi się do restauracji w pojedynkę?
Czemu Skopje nazywane jest perłą brutalizmu?
Macedonia, wciśnięta między Albanię, Kosowo, Grecję, Serbię i Bułgarię, leży na kulturowym rozdrożu Bałkanów. Przewodnicy lubią opowiadać, że gdziekolwiek wbijesz łopatę, dokopiesz się do starożytnych zabytków. To tutaj przez lata zderzały się wpływy Wschodu i Zachodu, co widać nie tylko w architekturze, ale też w zwyczajach czy historii – dopiero w 2019 roku państwo zyskało oficjalną nazwę Macedonia Północna.
Zapraszamy na spotkanie z autorką książki Macedonia Północna: W rytmie oro, w podróż angażującą zmysły: od słynnego Jeziora Ochrydzkiego przez tajemniczy skopijski bazar, zachwycający Kanion Matka aż po nieznane turystom miejsca, gdzie czas się zatrzymał, po górskich szlakach, do jaskiń i klasztorów. kulinarnego oblicza kraju, w którym zapach kawy po turecku podanej ze słodkim slatko miesza się z wszechobecnym aromatem papryki. Zapraszamy do Macedonii, nieodkrytej wciąż perły Bałkanów.
Justyna Mleczak – absolwentka studiów środkowoeuropejskich oraz bałkanistyki na UAM-ie w Poznaniu. Od 2016 roku zajmuje się Bałkanami. Autorka bloga Do Macedonii, pilotka wycieczek, przewodniczka, współorganizatorka bałkańskich wypraw w duchu turystyki zrównoważonej. Mama albańskiej kociej księżniczki Cate. Zawsze znajdzie czas na bieganie i kawę po turecku.

W środę w naszej bibliotece odbył się wyjątkowy koncert instrumentalnej muzyki na żywo: STANISŁAW JANASZAK PROJECT.
Publiczność oklaskiwała awangardowe dźwięki, mieszczące w sobie jazz, rock, funk i blues.
Wystąpili: Stanisław Janaszak – gitara, Jakub Bogusz – gitara basowa i Wiesław Węglarski – perkusja.
Stanisław Janaszak – urodzony w 1986 r. w Olsztynie. Na gitarze pierwsze dźwięki zaczął wydobywać w wieku 6 lat. Od 12 roku życia uczył się gry na gitarze klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie, edukację kontynuując na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dyplom magistra sztuki uzyskał w 2013 roku, będąc studentem mgr Łukasza Kuropaczewskiego i prof. Piotra Zaleskiego na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 2017 r. skupia się na gitarze elektrycznej a jego zainteresowania muzyczne skierowały się ku stylistyce oscylującej pomiędzy bluesem, jazzem i rockiem.
W 2021 r. wydał pierwszą autorską płytę, zatytułowaną Delusions, będącą syntezą dotychczasowych inspiracji muzycznych. W 2024 r. ukazała się jego druga płyta, zatytułowana Perpetual Motion.
W dotychczasowych nagraniach udział wzięli cenieni instrumentaliści z poznańskiej sceny muzycznej m.in: Kacper Krupa, Patyk Rynkiewicz, Jakub Królikowski, Maciej Burzyński.

Pierre Lemaitre, jeden z najpopularniejszych autorów we Francji (w 2023 roku znalazł się na piątym miejscu rankingu, nie po raz pierwszy wyprzedzając Michaela Houellebecqa!),zdobywca Nagrody Goncourtów z 2013 roku za „Do zobaczenia w zaświatach”, powraca z nową powieścią, która rozpoczyna kolejny epicki cykl „Lata chwały”.

Po trylogii „Dzieci katastrofy”, niezwykłym fresku rozpiętym między dwiema wielkimi wojnami, autor porywa czytelników w szalony wir czasów powojennej prosperity. W jego centrum znajduje się zamożna rodzina Pelletierów, fabrykantów mydła. Lemaitre cofa się w czasie, by przez pryzmat ich losów, pełnego gwałtownych zwrotów i szalonych perypetii niezwykłego życia, wykreować zupełnie nową, ekstrawagancką ludzką komedię – dowcipną, ironiczną, brawurowo napisaną.

„Wielki świat” opisuje trzydzieści lat – 1945-1975 – z dziejów powojennej Francji i jej kolonii, nazywanych Wspaniałym Trzydziestoleciem.

Akcja powieści, która w samej Francji sprzedała się w nakładzie przekraczającym 700 000 egzemplarzy, rozgrywa się w Bejrucie, Sajgonie i Paryżu.

Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia.

Louis Pelletier zbił fortunę na mydle. Ma nadzieję przekazać świetnie prosperującą fabrykę w Bejrucie najstarszemu synowi, Jeanowi. Ten jednak nie ma głowy do interesów i zamiast rozwijać rodzinne imperium, doprowadza je na skraj bankructwa. Jego żona marzy o Paryżu i splendorze wyższych sfer, więc namawia go na wyjazd. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego Jean powinien opuścić Bejrut – popełnił straszliwą zbrodnię.

Tymczasem najmłodszy syn Louisa, Etienne, zostaje wysłany do Sajgonu w interesach. Tam rozpoczyna śledztwo dotyczące przemytu towaru i gotówki dla Viet Minh, a dowody, które zebrał, stanowią realne zagrożenie dla jego życia.

Starszy od Etienne’a François wyjeżdża do Paryża i zostaje dziennikarzem. Jego kariera nabiera rozpędu, gdy bierze na warsztat sprawę brutalnego morderstwa aktorki, prawdopodobnie ofiary seryjnego zabójcy, który może być bliżej François, niż mu się wydaje.

Osiemnastoletnia Hélène podąża za braćmi do Paryża w poszukiwaniu przygód i wkrótce rzuca się w wir rozwiązłego studenckiego życia. Musi jednak szybko dorosnąć, kiedy zostaje wezwana do Indochin i kontynuowania śledztwa rozpoczętego przez Etienne’a.

Epicki i barwny obraz francuskiego życia w dynamicznych latach powojennych przemian.

Napisana z dużym rozmachem saga rodzinna, powieść kryminalna, przygodowa i historyczna w jednym. Wielka polityka, miłość i namiętność, zdrada, zemsta i zbrodnia. Inteligentna rozrywka i przystępna, choć brawurowa lekcja historii.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5054367/wielki-swiat

Jest początek XX wieku. W małej miejscowości w południowo-zachodniej Anatolii żyją od wieków Turcy, Grecy, Ormianie, chrześcijanie i muzułmanie. Żyją zgodnie, żenią się między sobą, przyjaźnią, pomagają sąsiadom. Muzułmanie składają ofiary przy ikonie Najświętszej Maryi Panny, chrześcijanie wzorem sąsiadów wieszają czerwone szmatki na sosnach, żeby spełniło się ich życzenie. Ba, nawet imam i ksiądz chrześcijański darzą się wielką przyjaźnią, odwiedzają się w domach (wprawdzie po zmroku, żeby nie budzić sensacji) i wiodą niekończące się dyskusje na tematy teologiczne. Monotonię życia zakłócają tylko od czasu do czasu lokalne sensacje – narodziny wyjątkowo ładnej dziewczynki, cudzołóstwo żony miejscowego bogacza, ceremoniał wykazania niewinności zmarłej podejrzanej o trucicielstwo.

A równolegle w wielkim świecie dzieją się rzeczy doniosłe. Budzą się nacjonalizmy. Grecy, Serbowie, Czarnogórcy, Bośniacy, Bułgarzy w imię swoich narodowych przekonań dopuszczają się rzezi na Turkach, i zmuszają muzułmanów do opuszczania swoich domów. Rodzi się nacjonalistyczny ruch reformatorski młodoturków, a jednym z jego przywódców jest Mustafa Kemal, później zwany Atatürkiem, słynny dowódca w bitwie o Gallipoli, jedyny osmański generał pierwszej wojny światowej, który nie przegrał żadnej batalii, twórca nowoczesnego państwa tureckiego.

Mieszkańcy miasteczka zostają wplątani w tryby wielkiej historii i doświadczają całej okropności wojny: gwałtów, głodu, bandyckich napadów, koszmaru bitew, żołnierskiej tułaczki. W końcu przychodzi najgorsze: nowe państwo, postępowe i świeckie, ma pozostać tureckie. Grecy, Bułgarzy, Ormianie, wszyscy chrześcijanie niezależnie od pochodzenia, muszą je opuścić. Czy po wielowiekowym krajobrazie pozostanie tylko dojmująca pustka?

Louis de Bernieres w swoim unikalnym powieściowym fresku splata wielką historię z losami mieszkańców jednego miasteczka na peryferiach Imperium, stawiając ich miłości i tragedie na równi z barwną biografią Mustafy Kemala Atatürka, jednej z najważniejszych postaci w dziejach Turcji.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5098219/ptaki-bez-skrzydel

Kolejny cykl spotkań: English in the library rozpoczęty. Nasza miła grupa jest bardzo zmotywowana, a zajęcia prowadzi przyjaciel biblioteki – Favio Contreras z Peru. 🙂

Zajęcia odbyły się 8.11.2024r.

 

 

W jesienne przedpołudnie, 7 listopada, Strefę Koloru odwiedziła autorka książek dla dzieci Magdalena Zarębska. Spotkała się z pierwszoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 3, by wprowadzić ich w wyjątkowy świat jednej ze swoich książek pt. „Jak Maciej Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali”. Tytuł opowieści wyraźnie podpowiada, w której części Polski rozgrywają się opisywane w niej wydarzenia. Oczywiście mowa o Śląsku i jego stolicy – Katowicach, gdzie tytułowy bohater przyjechał odwiedzić dziadków zamieszkujących dzielnicę – Nikiszowiec. Dziadek, emerytowany górnik, włożył galowy mundur i razem z Maćkiem wybrali się do fotografa, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Spacer staje się pretekstem do zobaczenia ważnych miejsc w Nikiszowcu oraz poznania ciężkiej pracy górników. Książka została wydana w dwóch językach: po polsku i po śląsku, co stanowiło doskonały punkt wyjścia do zadań, jakie autorka postawiła przed uczestnikami spotkania. Dzieci poznawały gwarowe wyrazy, powtarzały je i zapamiętywały, a nawet wspólnie wyrecytowały wiersz:

„Gornik to fajny chop jest,

pod ziymiom napoci sie fest,

durś wongel czorny fedruje

i ino w nidziela świętuje.”

Ponadto, pisarka przybliżyła dzieciom zawód górnika i opowiedziała kilka ciekawostek na temat pracy w kopalni. Temat wyraźnie zainteresował i podziałał na wyobraźnię młodych odbiorców. Na zakończenie spotkania, autorka zaproponowała zabawę w kalambury prezentujące różne zawody, a następnie, chętnie podpisywała zakupione przez dzieci książki.

 

Książka zdobywczyni Nagrody Pulitzera. Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami powieść o sztuce, nauce, miłości i obsesji oraz o niedokończonych rozliczeniach Ameryki.

Obraz wyrzucony na stertę rupieci, zakurzony szkielet na strychu i najlepszy koń wyścigowy w historii Ameryki to wątki, z których autorka splata rozległą opowieść o harcie ducha, obsesji i niesprawiedliwości.

Kentucky, rok 1850. Czarny stajenny i źrebak nawiązują nić porozumienia, która zaprowadzi konia do rekordowych zwycięstw na całym Południu. Kiedy naród pogrąża się w wojnie domowej, młody artysta, który zyskał sławę dzięki portretom koni, podejmuje walkę za Unię. W pełną niebezpieczeństw noc ponownie spotyka się z ogierem i jego stajennym, a życie ich wszystkich jest bardzo dalekie od blasku torów wyścigowych.

Nowy Jork, 1954. Martha Jackson, właścicielka galerii znana z ryzykownych zakupów dzieł nowatorskich malarzy współczesnych, staje się obsesyjnie zainteresowana dziewiętnastowiecznym obrazem przedstawiającym zjawiskowego konia.

Waszyngton, rok 2019. Jess, naukowczyni z Australii pracująca w Smithsonian, i Theo, nigeryjsko-amerykański historyk sztuki, niespodziewanie łączą się za sprawą wspólnego zainteresowania koniem – ona bada kości ogiera w poszukiwaniu wskazówek dotyczących jego legendarnej siły i wytrzymałości, a on odkrywa historię nieznanych czarnych koniarzy, dzięki którym Lexington brawurowo pokonywał rywali.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5127475/kon

Książka roku 2023 w Szwecji.
Nominacja do nagrody Adlibris za debiut roku.
Urzekająca powieść o Saamach w stylu Fredrika Backmana.

Osiemdziesięciopięcioletnia Saamka Máriddja mieszka na dalekiej północy Szwecji ze swoim mężem Bierą. Po latach spędzonych tylko we dwoje kobieta pragnie odnaleźć siostrzeńca męża. Kilkuletni chłopiec o imieniu Heaika-Joná, którego wychowywali jak syna, został im odebrany z dnia na dzień. Jedyną osobą, której Máriddja może się zwierzyć ze swojego pragnienia, jest „Sire”, operatorka centrali w nowym aparacie telefonicznym. Z pomocą Sire Máriddja obmyśla plan poszukiwań.
Kaj i Mimmi osiedlają się w Norrbotten, gdzie mają nadzieję zapuścić korzenie. Oprócz pudeł po przeprowadzce Kaj musi rozpakować także pamiątki po niedawno zmarłej matkce, których pochodzenia nie zna i nie rozumie. Wkrótce w ich nowym domu coraz więcej czasu spędza ośmioletni sąsiad, Johánás. Nigdzie nie widać jednak jego rodziców. Czy pod wpływem obecności chłopca Mimmi odważy się poprosić Kaja o to, za czym tęskni najbardziej? Bo saamska legenda głosi, że niczego nie należy nazywać po imieniu – w przeciwnym razie łatwo można wszystko stracić.
Tina Harnesk w cudowny sposób splata losy swoich bohaterów. Ciepło i z dużą dozą humoru opowiada o pełnym magii świecie Saamów, ale także o trudnej historii przesiedleń, która wpłynęła na życie rdzennych mieszkańców Północy i ich potomków.

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5123205/ludzie-ktorzy-sieja-w-sniegu

Książka „Przez” autorstwa Zośki Papużanki opisuje świat doskonale nam znany – on i ona, toksyczny związek, miłość i nienawiść, pożądanie i chłód. Jednak nie jest to typowa para, a pisarka oddała w ręce Czytelników książkę niebezpieczną i przebiegłą.

Zamknięte osiedle, a w nim piękne i niskie bloki. Przestrzeń idealnie stworzona dla młodych rodzin. Spokojna, oddalona od niepowołanych oczu. Jasne, przestrzenne mieszkania a w nich ukryte życie, a w jednym z nich ona. W bloku naprzeciwko on, stacjonujący w zwolnionym po studentkach lokum szukający śladów po ludziach, którzy byli tu przed nim. Ciekawy życia tej z naprzeciwka. Rozkłada statyw, montuje aparat, zamawia zakupy przez internet, bo przecież nie będzie opuszczać swojego punktu obserwacyjnego i zaczyna polowanie. Przyklejony do wizjera zdobywa kolejne trofea. Bada uważnie każdy jej krok, wie kiedy wraca, o której wychodzi, co robi, jak się ubiera. Jest świadkiem smutku, niepewności, chaotyczności kobiety. Ma prawo do ingerowania w jej życie, wielkie moralne przyzwolenie, w końcu to jego żona.

Pomiędzy kolejnymi ujęciami, otwarciem a zamknięciem migawki  aparatu główny bohater wraca do przeszłości. Do ich pierwszego spotkania, kiedy to był pewny, że to właśnie ona jest miłością jego życia. Zaczął wtedy przygotowywać plan na następne co najmniej 10 lat. W tym wspólne życie, a w nim większe i mniejsze spięcia, czasem o byle co. Jednak rzeczywistość potrafi zaskoczyć. Choć widzi różnice między jej niedoskonałościami, a jego perfekcją za wszelką cenę chce realizować swój plan. Chwile utrwala na dziesiątkach fotografii, z których pozostają jedynie nieliczne obrazy. Urwane rozmowy, niemożliwość pogodzenia charakterów, mijanie się, rozstania i powroty. Fabuła książki jest jak taniec obojętności z pragnieniem bliskości. Świat analizowany jak w filmie przyrodniczym. Opisywany chłodno, racjonalnie, rzeczowo, czasami z ironią. I to pytanie zawieszone w próżni – dlaczego nie wyszło?

Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki wyraźnie zauważyły ślady choroby psychicznej głównego bohatera, jego potrzebę odizolowania się, a jednocześnie konieczność dominacji. Pragnie być zbrodniarzem doskonałym, choć nie popełnia żadnej zbrodni. Wszystko ma przemyślane i zorganizowane. Ale czy panuje nad rzeczywistością?

Nie jest to łatwa lektura, ponieważ przedstawia rodzaje obsesji, opowiada o wielopłaszczyznowości ludzkiego myślenia. O fascynującym problemie linearnej koncepcji czasu i o pamięci funkcjonującej w osobowości zaburzonej. Papużanka opisuje tę relację w taki sposób jakby przez całą powieść wciąż ją budowała i sama powoli układała puzzle nie będąc pewną, co wyniknie z działań jej bohaterów, a to sprawia, że Czytelnik zakłada swój scenariusz i może zaskoczyć się końcem. Tym, co tak naprawdę się stało, wydarzeniami z ostatnich stron książki.

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 7 listopada 2024 r. w Czytelni  MiPBP w Nowym Tomyślu.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024

 

Spotkania z Panem Bardzo Dużym i Myszką Bardzo Małą – tytułowymi bohaterami książki autorstwa Mary Bergman z ilustracjami Brigitty Sif zachęciły ok.160 przedszkolaków do odwiedzenia Strefy Koloru w październiku. Dzieci wysłuchały ciepłej, zabawnej opowieść o wzajemnej pomocy, współpracy i przyjaźni, dla której nie mają znaczenia różnice w wyglądzie i naturalnych predyspozycjach. Bohaterowie połączyli siły we wspólnej pracy przy naprawie miejskiego zegara, co posłużyło za motyw przewodni dalszej części zajęć. Dzieci, ze sznurka i papieru stworzyły swój własny zegar i poznały książki, które mogą być bardzo pomocne w nauce odczytywania godzin.

 

We wtorek, 26 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na Kryminalne gadanie z udziałem Joanny Jodełki i Macieja Kaźmierczaka.
Kryminalne gadanie w duecie to dyskusja dwojga autorów o twórczości, ale nie tylko… Rozmawiają o książkach, języku polskim, gwarach w nich zawartych i literaturze w ogóle… Podczas rozmowy zahaczają o wątek dotyczący ich inspiracji, mocnych i słabych stron podczas pisania, wymieniają się poglądami i w ogóle starają się odpowiedzieć na kluczowe pytanie: Jak żyć?

Joanna Jodełka (ur. 1973) – polska pisarka związana z Poznaniem, gdzie ukończyła studia na wydziale historii sztuki UAM. Zadebiutowała w 2009 r. powieścią kryminalną „Polichromia. Zbrodnia o wielu barwach” (TimeMachine),za którą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru, czym przełamała męską hegemonię wśród laureatów. Wydała także m.in. „Grzechotkę” (W.A.B. 2011),„Kamyk”, „Kryminalistkę” i „Wariatkę” (Świat Książki). W 2017 r. napisała także przewodnik po wielkopolskich kościołach i pałacach „Na ratunek aniołom, diabłom, świętym i grzesznikom” (Wydawnictwo Poznańskie). Nowa powieść pisarki, „2 miliony za Grunwald”, jest inspirowana okupacyjnymi losami „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki. http://www.jodelkalka.blogspot.com/

Maciej Kaźmierczak (ur. 1996) – autor kryminałów i thrillerów. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Prowadzi pesymistyczny profil Lepiej nie będzie, jest także znany pod pseudonimem Poważny Postczłowiek. Mieszka w Łodzi.
 

Znamy już wyniki III REGIONALNEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO
Tu i teraz… stąd jestem, którego organizatorem jest  Ośrodek Wiedzy o Regionie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.
Z ogromną radością zasiedliśmy do oceny, przesłanych nam przez Państwo, fotografii. Cieszy nas spory oddźwięk z Waszej strony, a przede wszystkim duże zainteresowanie wśród najmłodszych uczestników. Zgłosiliście do konkursu blisko 80 fotografii. Przysłane prace są ciekawe i co najważniejsze różnorodne, a o to między innymi chodziło. Doceniamy spojrzenie na architekturę naszego powiatu Państwa oczami. Zachęca nas to do kontynuowania konkursu w kolejnych edycjach o zbliżonym charakterze. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, a na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe, które wręczymy na pokonkursowym wernisażu 15 listopada o godz. 18.00 w naszej bibliotece, na który serdecznie wszystkich zapraszamy.

Komisja powołana przez Organizatora przyznała następujące miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych:

• I kategoria wiekowa: dzieci 7-12 lat
I miejsce ex aequo – Jakub Tomaszewski – zdjęcia kościoła ewangelickiego w Lwówku
                                    – Oliwia Stasińska – neorenesansowy pałac w Brodach
II miejsce ex aequo – Helena Jarnut – zdjęcia kościoła ewangelickiego w Lwówku
                                     – Blanka Frankowska – zegar na lwóweckim rynku
III miejsce – Kornelia Brembor – ratusz w Opalenicy
Wyróżnienia:
Maria Konatowska – kościół pw. NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu
Wiktor Rybicki – baszta zamkowa w Zbąszyniu
Hanna Lisek – XVIII-wieczny dworek w Lwówku

• II kategoria wiekowa: młodzież 13-18 lat
I miejsce – Bogumił Sommerfeld – plebania w Wytomyślu
II miejsce – Jan Lotka – kaplica grobowa rodziny Stichów w Turkowie
III miejsce – Karmen Andrzejewska – XIX-wieczna Kaplica Jacobich w Trzciance
Wyróżnienie:
Adam Tratwal – wieża kościoła NMP Nieustającej Pomocy w Nowym Tomyślu

• III kategoria wiekowa: osoby dorosłe powyżej 18 lat
I miejsce – Agnieszka Gadomska – kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu
II miejsce ex aequo – Marcin Chróst – młyn w Zbąszyniu
Marcin Łukaszyk – mauzoleum w Łomnicy
III miejsce – Robert Nowaczyk – kaplica rodziny Hildebrandtów w Śliwnie
Wyróżnienia:
Izabela Teleszyńska – sklepienie kościoła w Łomnicy
Anna Jędrzejczak – Korpik – cmentarz ewangelicki w lesie – Grudzianka

Zwycięzcom gratulujemy!

Wszystkim natomiast bardzo dziękujemy za nadesłane fotografie, które wzbogacą zbiory nowotomyskiego Ośrodka Wiedzy o Regionie, stanowiąc fotograficzną dokumentację naszego powiatu.

Tutaj można zobaczyć wirtualną galerię nadesłanych fotografii: https://sway.cloud.microsoft/ehGG2GFBF6SWdAl3?ref=Link

31 października rozpoczął się nowy sezon współpracy Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu ze szkołą argentyńską. Tym razem jest to Instituto Maria Inmaculada z Marcos Juárez, miasto położone we wschodniej części prowincji Córdoba. Celem projektu jest wymiana edukacyjno-kulturowa między uczniami z dwóch tak odległych sobie krajów. Licealiści prezentowali systemy edukacji w Polsce i Argentynie, mówili o swoich szkołach, ale też o zainteresowaniach, pasjach i spędzaniu czasu wolnego. Dzięki udostępnionym przez siebie nagraniom mogli zajrzeć w różne zakątki szkół, obejrzeć sale, korytarze, pracownie, również sale gimnastyczne, korty, boiska, sklepiki, a nawet kaplicę szkolną. Podczas tej interaktywnej lekcji on line panowała wspaniała energia, uczniowie z dużym poczuciem humoru, energetycznie i entuzjastycznie reagowali, często bili brawo i zadawali sobie wiele pytań.
Projekt, realizowany ze współpracą z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu, koordynują: Izabela Putz, Magdalena Miś-Herbeć i Virginia Fasano.

5 listopada, w naszej bibliotece odbyło się jesienne spotkanie z cyklu: Seniorzy w natarciu. Jego uczestnikami byli Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu. Poznane tego dnia teksty: „Bajka o Miłości i Szaleństwie”, „Bajka o zasmuconym Smutku”, „Bajka o uczuciach” i „Sposób mówienia rzeczy” wywołały ciekawą dyskusję i przeróżne wspomnienia. Seniorzy oklaskiwali również skecz pt.: „Zdrowie na wesoło”, w wykonaniu bibliotekarek.

21 listopada, o godz. 10:00 zapraszamy młodzież na spotkanie autorskie z Agnieszką Kulbat – pisarką i miłośniczką sportu, która mimo ukończenia Politechniki Warszawskiej postanowiła tworzyć powieści w gatunkach takich jak fantasy oraz thriller. Przez lata z sukcesami na arenie europejskiej trenowała oyama karate, dzięki czemu z przyjemnością w swoich książkach skupia się na scenach akcji, szczególną uwagę poświęcając walce wręcz. Urodzona w 1998 roku, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną pierwszego stopnia w klasie fletu poprzecznego, którego nie zawaha się użyć na każdym, kto źle obchodzi się ze swoimi książkami.

W poniedziałkowy wieczór, 4 listopada, zaprosiliśmy na refleksyjny wieczór z opowiadaczem, bajarzem, twórcą Karawany opowieści – Szymonem Góralczykiem-Armatowskim. Ten wyjątkowo piękny spektakl narracyjny z opowieściami i pieśniami, łączył w sobie baśnie z różnych zakątków świata, wskazując tym samym na kulturową unikatowość w obcowaniu ze śmiercią. Wiele kultur zachodnich jej unika, podczas gdy te wschodnie uważają śmierć za naturalną część życia. Kultury afrykańskie z kolei postrzegają śmierć jako podróż, a życie pozagrobowe jest często celebrowane. Na całym świecie znane jest meksykańskie podejście do śmierci i celebracja Día de los Muertos, czyli Dnia Zmarłych. W Meksyku dzień ten to również wyjątkowe wydarzenie kulturowe, które przyciąga podróżników z całego świata. Radość życia łączy się z ogromnym szacunkiem dla zmarłych. W przeciwieństwie do nostalgicznej atmosfery, towarzyszącej wspominaniu zmarłych w wielu kulturach, w Meksyku to czas kolorowych parad, muzyki i rodzinnych spotkań. To także doskonała okazja, aby zanurzyć się w bogactwie meksykańskich tradycji, poznając ich głębsze znaczenie i lokalne zwyczaje.
Jakie by nie były uwarunkowania kulturowe w tym temacie, to zdecydowanie śmierć jest tematem trudnym i bardzo delikatnym. Wydaje się, że łatwiej obcować z nią poprzesz sztukę, bowiem motyw śmierci obecny jest w wielu cenionych utworach literackich czy wielkich dziełach malarskich. W poniedziałkowy wieczór Szymon Góralczyk-Armatowski udowodnił, że dobrze jest również ukazać jej oblicza poprzez baśnie i pieśni, które pomagają w pojęciu tej tajemnicy i jej przeżywaniu.

W listopadzie, w ramach “Miesiąca z nowością” zapraszamy grupy przedszkolne na spotkanie z książką Oliviera Talleca pt. “Już nie chcę być wiewiórką”. W programie: czytanie oraz zadania i zabawy nawiązujące do treści książki.

Zapisy pod numerem tel. 61 4421274

Nasze listopadowe spotkanie w Klubie Rękodzieła Fantazja będzie poświęcone kreatywnym warsztatom plecenia makramy z Renatą Gamrowską i Martą Kuźmińską. 🙂
Termin: 25 listopada, godz. 18.00

Ilość miejsc ograniczona.
Zapisy: 614421278