Wakacyjne spotkania w bukowieckiej filii naszej biblioteki to także cykl spotkań z przedszkolakami. Dla młodszych czytelników przygotowaliśmy poczytajki, gry i zabawy oraz różne prace plastyczne i manualne. Każde dziecko mogło coś dla siebie znaleźć. Przedszkolacy mieli swoje wyjątkowe spotkania, których celem było rozwijanie ich kreatywności i zainteresowań. Dużym powodzeniem cieszyło się “Czytanie na dywanie” i przeglądanie mnóstwa interesujących, pełnych kolorowych ilustracji książek, które zachwyceni mali czytelnicy wertowali z nieskrywaną ciekawością. Dzieci miały także okazję spróbować swoich sił w grach planszowych, grach logicznych, a także ulubionych wykreślankach i kolorowankach.
Dzięki tym wakacyjnym spotkaniom dzieci mogły aktywnie spędzać czas i nawiązywać nowe przyjaźnie. Były to chwile pełne radości, śmiechu i niezapomnianych wrażeń.

Podczas tegorocznych wakacji Filia naszej biblioteki w Bukowcu zorganizowała wyjątkowe wydarzenie dla młodych czytelników – “Kolorową Noc w Bibliotece“. W ciepłe, letnie popołudnie dzieci zebrały się w bibliotece, przynosząc ze sobą śpiwory, poduszki i ulubione pluszaki. Biblioteka zamieniła się w magiczne miejsce pełne tajemnic i przygód. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania z regulaminem, wyznaczenia grup i pierwszego zadania, którym było nadanie oryginalnej, a zarazem śmiesznej nazwy swojej grupy. Następnie czytany był pierwszy fragment książki „Opowieści o tym, co daje radość”, wybranej na ten szczególny wieczór. Dzieci rozwiązywały zagadki, robiły plakat i odnajdywały ukryte wskazówki do zadań. Po drobnym owocowym deserze przeniosły się w teren, gdzie każda drużyna z ogromnym zaangażowaniem wykonywała kolejne zadania. Po ekscytujących przygodach zmęczeni uczestnicy zabaw wrócili na wspólną kolację. Po posiłku i ułożeniu się w śpiworach, przed snem, wysłuchali kolejnej historii z książki.
Rankiem każdy z uczestników spotkania otrzymał dyplom i drobne upominki.

W nowotomyskiej bibliotece od 1 lipca br., młodzież w ramach projektu pn. „Podaj ŁAPĘ” szyje legowiska dla psów – podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom “ŁAPA”.
Większość uczestników, po raz pierwszy zasiadła przy maszynie do szycia. Na początku pokrótce została przedstawiona budowa maszyny do szycia, instrukcja obsługi, regulamin szycia, sposoby krojenia oraz składania materiałów. Już po chwili maszyny ruszyły do pracy!
Warsztaty krawieckie dla młodzieży, prowadzi i koordynuje Małgorzata Burdzińska – bibliotekarka z zamiłowaniem do szycia i rękodzieła. Uczestnicy byli zachwyceni efektami i choć nie obyło się bez prucia, to każdy uszył według własnego projektu, legowisko dla pupila.
Materiały, z których powstały legowiska, to stare ubrania, zasłony, narzuty, przyniesione przez młodzież oraz pozyskane od lokalnych zakładów krawieckich, osób prywatnych i sklepów Second Hand.
Projekt pn. „Podaj ŁAPĘ”, realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2024. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 12 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które będą realizowane do października br.
Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus, a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Programem „Równać Szanse” objęci zostali: Aleksandra Fricz, Ania Robakowska, Emilia Górna, Filip Gabski, Iwona Chęcik , Jakub Katner, Julia Kawała, Julia Wójcik, Katarzyna Gąsiorowska, Laura Kroma, Marta Kandulska, Nadia Antoniewicz, Nadia Jankun, Rozalia Mielec, Weronika Maślak, Zuzanna Pieprzyk.
Na zakończenie działań, w ramach projektu nowotomyskiej biblioteki, zaplanowano: wernisaż zdjęć, promocję kalendarza wydanego na 2025 r., charytatywny kiermasz książek i uszytych legowisk. Wszystkie zebrane środki, podczas wydarzeń zaplanowanych i zorganizowanych przez młodzież, zostaną przekazane na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom „Łapa”.
Warto wspomnieć, że inicjatywa szycia legowisk dla zwierząt, nie jest tego typu pierwszą akcją na terenie Nowego Tomyśla.
Projekt koordynują z ramienia biblioteki: Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska.

W dniach od 1 do 11 lipca 2024 r. odbywały się w wytomyskiej bibliotece pirackie spotkania. Organizatorkami przedsięwzięcia były panie Aleksandra Kaczmarek – bibliotekarka, oraz panie Kamila Żołnierkiewicz i Katarzyna Andrzejewska z przedszkola w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Wytomyślu. Każdy dzień rozpoczynał się od wspólnego śniadanka, a później pani Ola czytała pirackie opowieści, z książki pt. „Kacper i piraci”. Codziennie po pirackich opowieściach odbywały się zajęcia plastyczne. Powstały czapki pirackie, dzieci samodzielnie zaprojektowały też statek przedszkolnych piratów, z rolek po papierze toaletowym powstały kolorowe papugi, zdjęcia z podwodnym morskim krajobrazem, pirackie flagi. Zwieńczeniem całego cyklu spotkań było szukanie skarbu. Dzieci żeby go odnaleźć musiały rozwiązać szereg zagadek, by otrzymać wskazówki gdzie go szukać. Poradziły sobie z tym znakomicie. Dwa tygodnie upłynęły bardzo szybko w miłej, sympatycznej i przyjaznej atmosferze, a dzieci obiecały, że teraz będą częściej zaglądać do biblioteki.

Projekt “Bibliotekarskie podróże nie tylko po lekturze” to cykl szkoleń i warsztatów mający na celu podniesienie kompetencji bibliotekarzy powiatu nowotomyskiego. Do przeprowadzenia szkoleń i warsztatów zostali wytypowani profesjonalni trenerzy, którzy wskażą bibliotekarzom jak pracować z różnymi grupami użytkowników, aby chcieli angażować się w życie biblioteki. Celem projektu jest zdobywanie nowych umiejętności, które pozwolą bibliotekarzom na skuteczniejsze działania w zakresie animowania kultury życia społecznego co pozwoli na podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom biblioteki.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Relacje:

24.05.2024  Wizyta studyjna w bibliotece “Stacja kultury” w Rumii  https://bibliotekant.pl/odwiedziny-w-bibliotece-w-rumii/

24.06.2024 O fakenewsach w bibliotece – szkolenie z Martą Kostecką  https://bibliotekant.pl/o-fakenewsach-w-bibliotece/

24.09/2024 O efektywnej pracy i zgranym zespole https://bibliotekant.pl/o-efektywnej-pracy-i-zgranym-zespole/

25.10.2024 O wypaleniu zawodowym https://bibliotekant.pl/o-wypaleniu-zawodowym/

Jak co roku, w wakacje, zmieniamy nieco godziny pracy biblioteki. Warto się z nimi zapoznać.

 

 

 

Barwna Bibliofiesta, jaka odbyła się 2 lipca w naszym Bibli(o)grodzie stworzyła doskonałą okazję do wręczenia dyplomów najmłodszym czytelnikom, którzy w ramach ogólnopolskiej akcji: „Mała książka – wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki, zebrali komplet naklejek za swoją czytelniczą aktywność. Wśród dzieci, które zostały zaproszone na scenę, by osobiście przyjąć gratulacje znaleźli się: Ignacy Janus, Zofia Krzyżanek, Jakub Kandulski, Aniela Nowosadzka, Hubert Chodkowski, Antonina Grosman, Maria Nowicka, Ireneusz Troszczyński.

Mimo, że 2 lipca aura była raczej rześka, to mieszkańcy naszego miasta mieli szczęście powitać lato w wyjątkowo gorącym, latynoskim stylu. A wszystko zadziało się w naszym Bibli(o)grodzie, gdzie tego dnia panował artystyczny, śpiewny i taneczny klimat. Była to wyjątkowa okazja do zaprzyjaźnienia się z barwną kulturą Ameryki Południowej, gdyż w organizację fiesty włączyli się uczestnicy Kawiarenki językowej, czyli bibliotecznych spotkań polsko-hiszpańskich – Mela z Kolumbii i Favio z Peru.
Całe rodziny świetnie się bawiły w otoczeniu zapachów i kolorytów bibliotecznego ogrodu. Dzieci poznały pochodzenie tradycji piniaty, a po jej rozbiciu częstowały się cukierkami z ciekawostkami o krajach Ameryki Południowej. Były też warsztaty tworzenia barwnych pomponów oraz proporczyków z sentencjami, które zawisły w plenerze, a także inkaskie tatuaże tworzone przez polsko-peruwiański duet. Wisienką na torcie był koncert Meli García z Kolumbii, która wystąpiła w repertuarze piosenek latynoskich. Trudno, żeby tak ogniste melodie nie porwały publiczności do tańca. I tak spontanicznie Meli nauczyła rozbawionych nowotomyślan podstawowych kroków salsy, baczaty, cha-chy i merengue. W tak integracyjnych, radosnych, polsko-kolubijsko-peruwiańskich klimatach, upłynęła biblioteczna letnia fiesta.

https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/

https://frsi.org.pl/dolacz-do-akcji-otwarta-demokratyczna-zielona/