Oto nasze czerwcowe propozycje. Zapraszamy 🙂

W środę, 12 czerwca o godz. 18.00, w ramach cyklu: Jestem z… naszym czerwcowym gościem będzie Alan Rohan Reyes z Meksyku.
Zapisy: 614421278

Serdecznie zapraszamy do Bibli(o)grodu, by zrelaksować się w cieniu drzew i zasłuchać w baśniowych opowieściach.

6 czerwca, o godz. 17:00 bajarz oraz muzyk z grupy Baśnie Właśnie słowną opowieścią i nastrojowym dźwiękiem wprowadzą nas  do magicznego świata słowiańskich baśni i podań ludowych.

Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

W piątek, 7 czerwca o godz. 17.30 odbędą się ostatnie zajęcia z języka angielskiego, które prowadzi nasza ukochana nauczycielka Irina Seletska.

Nasze pożegnalne, czerwcowe spotkanie z cudowna Allą i jej zajęciami malowania akwarelą. Zapraszamy w piątek, 7 czerwca o godz. 18.00! 🎨

Ostatnie przedwakacyjne spotkanie naszego DKK, które odbędzie się 6 czerwca o godz. 11.00, to dyskusje o książce Katarzyny Stoparczyk pt. Jak mieć w życiu frajdę. 📖

W piątek, 24 maja, w ramach projektu: Bibliotekarskie podróże nie tylko po lekturze, pracownicy z bibliotek z terenu powiatu nowotomyskiego przebywali w słynnej Stacji Kultura w Rumii, pierwszej bibliotece w Polsce która została otwarta na czynnym dworcu PKP i która tym samym zapoczątkowała nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne.
Wszystko to dzięki dofinansowaniu, jakie pozyskała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki. Projekt zakłada odbycie kilku szkoleń, mających na celu podniesienie kompetencji bibliotekarzy powiatu nowotomyskiego. Niewątpliwie zdobywaniu nowych doświadczeń służą także wizyty studyjne w innych bibliotekach. Stąd też w projekcie uwzględniono pobyt w tak nowoczesnej bibliotece, jaką jest Stacja Kultura w Rumii, której bogata oferta edukacyjna i kulturalna sprawia ,że notuje ona rekordowe liczby czytelników i odwiedzin. Będąc w tak urokliwym rejonie Polski nie sposób było nie odwiedzić Trójmiasta, na czele z urzekającym Gdańskiem.
Autorką i koordynatorką projektu: Bibliotekarskie podróże nie tylko po lekturze jest Róża Mleczak.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Przed  nami XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: “Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”.  W dniach od 3 do 6 czerwca zapraszamy dzieci do Bibli(o)grodu na czytelnicze, pełne zabaw i książkowych opowieści tematyczne spotkania. Szczegóły na plakacie.

 

 

 

Czytanie baśni pt. „Brzydkie kaczątko” H.Ch. Andersena w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu jeszcze nigdy nie dostarczyło małym czytelnikom tylu wrażeń, co podczas spotkania z Magdaleną Kędzią – Kluj. 20 maja dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Tomyślu spotkała się w Strefie Koloru z dziećmi i rodzicami w ramach projektu „A właśnie, że baśnie”, by zaangażować wszystkich do wspólnej, czytelniczej zabawy.

Prowadząca przeczytała baśń, a następnie przeprowadziła z dziećmi rozmowę na temat jej przesłania. Następnie, dzieci odpowiadały na pytania ukryte w kopertach, dotyczące poszczególnych wydarzeń, a  przekłuwając odpowiedni balon sprawdzały poprawne odpowiedzi. Po zabawie w zwierzęce kalambury nadszedł czas na wyzwanie dla rodziców. Dopingowani przez dzieci musieli ułożyć puzzle z baśniowymi ilustracjami. Zajęcia zakończyły się przy dźwiękach muzyki poważnej. W rytm „Jeziora łabędziego” dzieci zaprezentowały swoje baletowe umiejętności i przygotowane wraz z rodzicami taneczne stroje.

Międzypokoleniowe zajęcia wypełnione czytaniem, zadaniami, zagadkami, przebierankami i wspólnym tańcem dostarczyły dzieciom mnóstwa radości i miłych skojarzeń związanych z książkowymi opowieściami, rodzicom natomiast uświadomiły dlaczego warto czytać dzieciom baśnie – jak istotne przesłania z nich płyną i jak duży potencjał skrywają do kreatywnego spędzania czasu z dziećmi.

Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Baśniowe i twórcze – tak można opisać warsztaty komiksowe z udziałem licealistów z Zespołu Szkół nr 1, jakie odbyły się 16 maja, w ramach projektu “A właśnie, że baśnie!”.

Zajęcia prowadzone przez bibliotekarkę dotyczyły komiksu – historii powstania, rozwoju gatunku, charakterystycznych cech, najpopularniejszych bohaterów i twórców oraz nowoczesnych aplikacji do tworzenia komiksowych plansz. Nie zabrakło również ciekawostek i okazji do zapoznania się z komiksową ofertą biblioteki. Po części teoretycznej młodzież została zachęcona do stworzenia krótkich komiksów, będących adaptacjami wybranych polskich bajek i baśni. W twórczą część warsztatów uczniowie zaangażowali się z entuzjazmem, biorąc na tapet m.in. bajki kaszubskie Alojzego Nagla: „Kogut i pająk”, „Bez”, „Indyk i jeż”, czy: „Koza, która prawdy nie mówiła” Ewy Szelzburg – Zarembiny. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z ich treścią, po czym dowiedli, że baśnie mogą stanowić źródło twórczych inspiracji.

Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Uczniowie szkół podstawowych z Nowego Tomyśla, Sątopów i Bukowca, 13 maja spotkali się z pisarką Agnieszką Tyszką.  Autorka licznych książek dla młodych czytelników gościła w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej oraz jej filiach w ramach projektu „A właśnie, że baśnie!”.

Autorka wprowadziła uczestników spotkań w świat bajek i baśni. Opowiedziała o swoich książkach, kładąc akcent na uczucia, emocje i dylematy przeżywane przez bohaterów, które są szczególnie bliskie współczesnym dzieciom. Zachęciła uczniów do odgrywania bajkowych scenek, z wykorzystaniem elementów garderoby i rekwizytów, które przywiozła specjalnie na tę okazję. Następnie, dzieci rozpoczęły pracę w grupach, a ich zadanie polegało na stworzeniu krótkich inscenizacji. Wcielanie się w rolę bajkowych bohaterów dostarczyło wiele zabawy i śmiechu, a także uświadomiło uczestnikom spotkań, że w baśniach można odnaleźć życiowe prawdy, wskazówki i mądrości.

Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

13 maja, w naszej Galerii w Punkt otwarta została wystawa malarstwa Henryka Krzeszowskiego pt. Powroty do rzeczywistości.

Henryk Krzeszowski – sołtys wsi Jastrzębsko Stare i radny Rady Miasta kadencji 2019-2024– rozpoczął swoją malarską przygodę jeszcze w latach 80-tych, pod okiem Romana Czeskiego w Nowotomyskim Ośrodku Kultury. Swoją twórczość pokazywał wówczas niejednokrotnie na wystawach zbiorowych nowotomyskiego koła plastyków w NOKu oraz w Pałacu Kultury w Poznaniu. Po długiej przerwie, na emeryturze powrócił do kontynuowania swoich pasji. Maluje akrylami, przeważnie ludzkie postacie, twarze, a także zwierzęta. Uczestniczy w plenerach malarskich. Wiele prac przekazał na cele charytatywne oraz osobom prywatnym. Niektóre zdobią miejscowe ZOO lub stanice myśliwskie. Obecny wernisaż jest jego artystycznym powrotem, tym bardziej cieszy, że miał miejsce w nowotomyskiej bibliotece. Prezentowane obrazy stanowią przekrój twórczości pana Henryka, eksponowany jest też jeden z pierwszych namalowanych przez niego pejzaży. Wśród licznie przybyłych gości, obok rodziny i przyjaciół, przybyli również nowotomyscy twórcy i miejscowi miłośnicy sztuki. Porywającą dedykację muzyczną, w sposób mistrzowski wykonali uczniowie Zbąszyńskiej szkoły Muzycznej – bracia Norbert i Jakub Gliwa. Grane na skrzypcach i akordeonie utwory stworzyły wyjątkową atmosferę, pozwalającą gościom delektować się zarówno wizualnymi, jak i dźwiękowymi doznaniami. Wystawa będzie gościć w nowotomyskiej bibliotece do 5 czerwca. Wraz z autorem prezentowanych prac serdecznie zapraszamy!

Książka „Złodzieje żarówek” Tomasza Różyckiego była tematem majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Powieść zabiera Czytelnika do czasów nostalgii za dzieciństwem, która przeplata się z surrealistyczną i straszno-śmieszną historią.

Nie jest trudno wyobrazić sobie wielopiętrowy blok z wielkiej płyty, bliżej nieznane miasto, lata nieprecyzyjne, ale późny PRL i opowieść, która zaczyna się tak: “Kiedy udało się już zdobyć kawę tuż przed imieninami i okazało się, że jest ona w ziarnach, Ojciec siedzący przed telewizorem, w którym z pulsujących kręgów zamieci szarych pikseli wyłaniały się raz po raz fantastyczne kształty czarno-białej panoramy blokowisk Ursynowa, powiedział do mnie: Idź do Stefana zmielić, bo oni mieli młynek” – i w tym momencie rozpoczyna się opowieść.

Antropologia blokowiska opowiadanego z perspektywy chłopca wysłanego do sąsiada, by zmielić kawę, gdzie każdy centymetr korytarza, który mija uruchamia przeżyte historie głównego bohatera. Jego opowieści mają zapach lata spędzanego między blokami, pachnącego smołą, piwnicą, zsypem, asfaltem i wyschniętą trawą. Dla Klubowiczek wspólna z nim podróż była fascynująca, wciągająca i stała się przyczynkiem, by powspominać własne życiowe przygody z tamtych lat. Ponadto w książce można znaleźć historie blokowiska, jego ludzkich i nieludzkich mieszkańcach, są romanse, jest kryminał, groteska, a wszystko to podane w nastroju wcale nie ironicznym.Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki jednomyślnie zgodziły się z narratorem „Złodziei żarówek”, że wyzwania, jakie może sprawiać życie w bloku, są wciąż niesłusznie niedoceniane: a przecież była to prawdziwa szkoła życia, może komunistyczna, ale szkoła”.

Warto ustawić się w kolejce do lektury tej skromnej, a jednak epickiej książki, którą można wypożyczyć w Wypożyczalni dla Dorosłych w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu.

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2024

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki odbyło się 9 maja 2024 r. w MiPBP w Nowym Tomyślu.

Serdecznie zapraszamy dzieci i rodziców 20 maja, o godz. 16:30 na zajęcia czytelnicze prowadzone przez Magdalenę Kędzię – Kluj – dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Nowym Tomyślu dotyczące roli, jaką odgrywa czytanie baśni w rozwoju i edukacji dzieci.

Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Z powodu wyjazdu studyjnego, w dniach 23 – 25 maja biblioteka będzie nieczynna.

14 maja w naszej bibliotece odbyło się jubileuszowe,150. spotkanie Klubu podróżnika. Tym razem w niezapomnianą wyprawę na Madagaskar zaprosił Michał Szulim – podróżnik, dziennikarz i muzyk. Z okazji jubileuszu na salę wjechał oryginalny tort przygotowany przez Renatę Jędrzejewską. Było interesująco, pasjonująco i bardzo smacznie.. Była to podróż w zupełnie egzotyczny zakątek świata, na wyspę znaną z lemurów i niesamowitej wręcz przyrody.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak dawać łapówki na Madagaskarze, jakie są tam drogi oraz co to jest tajemnicza klątwa kameleona. Całość dopełniły fotografie z podróży, przybliżające klimat tej niesamowitej wyspy.

Szesnastoosobowa, młodzieżowa grupa projektowa spotkała się po raz pierwszy w Bibli(o)grodzie i murach naszej biblioteki, by lepiej się poznać. Spotkanie miało zintegrować nowotomyską młodzież, uczestniczącą od maja br., w projekcie pt. Podaj ŁAPĘ, na realizację którego biblioteka otrzymała grant w kwocie 12 000 zł z programu Równać Szanse 2024.
Od 2001 roku program „Równać Szanse” wspiera ciekawe inicjatywy społeczne służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży z małych miejscowości, poprzez podnoszenie ich społecznych i emocjonalnych kompetencji. Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus, a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Nowotomyska młodzież, w ramach projektu weźmie udział w warsztatach fotograficznych, stworzy własną galerię zdjęć zwierząt, które zostaną zaprezentowane podczas wernisażu oraz wydrukowane w formie kalendarza na 2025 r. Ponadto, we współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Zwierzętom „Łapa” przygotuje ulotki adopcyjne, zorganizuje aukcje, kiermasze na rzecz bezdomnych zwierząt, weźmie udział w szyciu legowisk dla pupili oraz w wyjazdach do schroniska.
Programem „Równać Szanse” objęci zostali uczniowie: Aleksandra Fricz, Ania Robakowska, Emilia Górna, Filip Gabski, Iwona Chęcik , Jakub Katner, Julia Kawała, Julia Wójcik, Katarzyna Gąsiorowska, Laura Kroma, Marta Kandulska, Nadia Antoniewicz, Nadia Jankun, Rozalia Mielec, Weronika Maślak, Zuzanna Pieprzyk.
„Istotą programu „Równać Szanse” są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą współpracy z innymi, by razem osiągnąć wspólny cel, ucząc się po drodze, jak radzić sobie z zupełnie nową rolą i jak wykorzystywać nowe kontakty, które nawiązują. Wszechstronne umiejętności społeczne to bowiem cecha człowieka kompetentnego, budzącego zaufanie, pomocnego innym i zaradnego w jak najbardziej pozytywnym sensie”- czytamy na stronie Programu.
Projekt koordynują Małgorzata Kaczmarek i Małgorzata Burdzińska z czytelni MiPBP w Nowym Tomyślu.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia i wspierania działań grupy projektowej !

Informujemy,

że w dniach od 14 do 16 maja w filiach w Wytomyślu i Borui Kościelnej nastąpi zmiana godzin otwarcia.

 

 

16 maja, o godzinie 11:00 w ramach projektu “A właśnie, że baśnie!” odbędą się warsztaty komiksowe dla młodzieży. Serdecznie zapraszamy!”

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

Czy można stworzyć przepis na szczęście? A jakże! Z takim wyzwaniem zmierzyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz w Borui Kościelnej, którzy 8 maja spotkali się z pisarką Roksaną Jędrzejewską Wróbel.

Autorka odwiedziła Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Nowym Tomyślu w ramach projektu „A właśnie, że baśnie!” i zaprezentowała swoje książki z serii: „Siedem szczęśliwych. Baśnie nie dość znane”. Jest to wyjątkowy zbiór opowieści, który ma na celu dodać młodym czytelnikom skrzydeł i wiary w siebie. Ich przewodnim motywem jest poszukiwanie szczęścia we współczesnym świecie, mimo iż ich pierwowzorem są dawne, zapomniane baśnie ludowe. Serię tworzą następujące tytuły:, „Szklana Góra”, „Dziwożona”, „Woda żywa”, „Żelazne trzewiczki”, „Kije samobije”, „Śpiący rycerze”, „Kwiat paproci” i to właśnie temu ostatniemu tytułowi autorka poświęciła najwięcej uwagi podczas spotkania. Przeczytała uczniom fragmenty książki, w których główna bohaterka zastanawia się, jaki sekret posiedli zawsze promiennie uśmiechnięci ludzie, których ogląda w social mediach na swoim smartfonie. Ciąg następujących po sobie wydarzeń doprowadza ją do ważnej refleksji, że szczęście zależy od nas samych, od naszych decyzji i wyborów. Dla wzmocnienia tej tezy, uczniowie zostali zachęceni do zastanowienia się, co ich samych prawdziwie uszczęśliwia. Bardzo krzepiące okazało się to, że w stworzonym przez nich przepisie na szczęście nie pojawiły się żadne aplikacje, gry, czy kwestie związane z wyglądem. Znalazły się w nim za to m.in.: zabawa, przyjaciele, zwierzęta, wycieczki, miłość rodziców…

Projekt „A właśnie, że baśnie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

7 maja w naszej czytelni odbyło się w spotkanie z Seniorami z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu, które upłynęło w muzycznym nastroju. Każdy mógł wybrać ulubioną piosenkę, posłuchać albo zaśpiewać. Wybór repertuaru był zróżnicowany i bardzo ciekawy. Było nam bardzo muzycznie i śpiewająco.

8 maja w naszej bibliotece odbyła się Randka z poezją, której bohaterem był Marcin Łukaszyk. Jego wiersze czytały Sylwia Turowska i Aleksandra Walczak. Rozmowę z poetą poprowadziła Sylwia Turowska, a oprawę muzyczną zapewnił Włodzimierz Ciesielczak. 📖

Z przykrością informujemy, że dzisiejszy koncert jest odwołany. Przepraszamy.

 

 

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych na spotkania z Agnieszką Tyszką – autorką cenionych książek dla dzieci i młodzieży, która opowie młodym czytelnikom o swoich wyjątkowych, pełnych humoru baśniach. Spotkania odbędą się 13 maja:

godz. 8:00  Filia MiPBP w Sątopach

godz. 10:00 Filia MiPBP w Bukowcu

godz. 12:00 Strefa Koloru MiPBP w Nowym Tomyślu

Agnieszka Tyszka – urodzona w 1968 r. w Toruniu, absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Z zamiłowania pisarka i ogrodniczka. Pisze dla dzieci i młodzieży, choć i dorośli świetnie się bawią, czytając jej książki. Jest autorką powieści, bajek, opowiadań, słuchowisk radiowych i scenariuszy teatralnych. W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę “Róże w garażu”. Jej utwory dla młodszych czytelników to m.in.: “Świat się roi od Marianów”, “Bajkowe lulanki”, “Bajkowy rok”, “O czym marzy czarownica”, “Koronkowe historie”, “Zosia z ulicy Kociej”. Jej utwory dla młodzieży to m. in.: “M jak dżeM”, “Kawa dla kota”, “Miłość bez konserwantów”, “Wyciskacz do łez”, “Kredens pod Grunwaldem”, “Siostry Pancerne i pies”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

 

„Błyszczałka” autorstwa Tima Budgena i Matildy Rose to barwna opowieść o życzliwości i umiejętności dzielenia się, którą z przyjemnością czytałyśmy dzieciom z nowotomyskich przedszkoli, odwiedzających naszą bibliotekę w kwietniu. Tytułowa bohaterka to magiczne stworzenie – narwalka o niezwykłej mocy, potrafiąca sprawić, że wszystko wokół błyszczy i lśni. W trakcie zajęć dzieci poznały różne mitologiczne, baśniowe stworzenia, jakie można spotkać w literaturze, czarowały z pomocą błyszczącej różdżki, a także rozpoznawały po kształtach bajkowych bohaterów. W kwietniowych zajęciach wzięło udział ponad dwustu przedszkolaków.

Kolejna atrakcja została zainstalowana w nowotomyskim Bibli(o)grodzie, tym razem dzięki wsparciu Nadleśnictwa Bolewice. 6 maja br. jako pierwsi skorzystali z nowej gry Zgaduj Zgadula, podopieczni ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Tomyślu. Kolorowa tablica, służy do rozpoznawania przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku, przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych, edukatorów, nauczycieli, dla każdego miłośnika przyrody.

Natomiast 5 maja obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy i wyzwania, z którymi na co dzień mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Była to idealna sposobność, by wspólnie z Nadleśnictwem Bolewice przeprowadzić pogadankę edukacyjną, sensoryczne zabawy oraz warsztaty dla zaproszonej grupy.

To też wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym- podkreślają inicjatorzy wydarzenia.

Organizatorem wydarzenia była: MiP Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu z Nadleśnictwem Bolewice – Partnerem, współpracującym przy tworzeniu Bibli(o)grodu.

W maju, zapraszamy grupy przedszkolne  na spotkanie z Plamkiem i Brudkiem – bohaterami opowiadań autorstwa J. Pervan i J. Brezovec. Zachęcamy nauczycieli do kontaktu.

Zapisy pod nr. tel. 61 4421274